Klášterní městečko Chvalšiny vysazené roku 1293 v místech starší osady, po které dostalo jméno, si dodnes přes četné požáry a devastaci po roce 1945 zachovalo řadu domů gotického původu a především původní půdorys a hmotové uspořádání.
Hlavní obrázek místa
© Ivan Grisa 05/2010
Chvalšiny leží na silnici II/166 Kájov - Smědeč. Parkování je možné bez omezení na ploše zdejšího rozlehlého náměstí. Motorista si může užít drobného výletu do historie použitím zdejší čerpací stanice. Autobusové spojení funguje prakticky jen ve všedních dnech, v sobotu sem nejede nic, v neděli tři páry spojů. Městečko je ideálním východiskem na túry či cyklovýlety po západní části Blanského lesa, které jsou ale vzhledem k terénu poněkud náročnější. Vzhledem k existenci holandského kempu v severní části městečka se připravte na poněkud "pražské" ceny i kvalitu v obou zdejších restauracích.
Ivan Grisa, 16.5. 2010
historie

Městská památková zóna Chvalšiny

Chvalšiny náležely mezi staré slovanské osady, příslušející do boletického újezdu, který Přemysl Otakar II. věnoval roku 1263 zlatokorunskému klášteru. Ten zde začal v následujících desetiletích provádět intenzivní kolonizační činnost, jejímž vyvrcholením bylo vysazení městečka roku 1293 jako tržního centra oblasti. Za husitských válek se klášterního zboží zmocnili Rožmberkové, kteří městečku věnovali velkou pozornost. Z přelomu 15. a 16. století pochází nejen zdejší velkolepý farní kostel (viz heslo), ale i jádra většiny domů, která se zachovala přes četné požáry, které Chvalšiny postihovaly až do 19. století. Jedná se většinou o přízemní či patrové špýcharové domy, na kterých se často uplatňují gotické portály. Výjimečné jsou dům čp. 5 s průčelím ve stylu selského baroka (1809), bývalé děkanství proti kostelu a stará radnice, vystupující do linie náměstí (viz heslo). Řada domů dostala nová průčelí v 19. století, několik jich bohužel po roce…  číst dále

Ivan Grisa, dle K. Kuča: Města a městečka..., 2. díl, Libri 1997, 16.5. 2010

Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Chvalšiny

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 9116
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 30.7.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

reklama