Pozdně gotický kostel v Chvalšinách z let 1487–1507 nahradil staršího předchůdce, doloženého poprvé roku 1293. Raně barokní úprava v pol. 17. století, mariánská kaple z roku 1761, ani novogotické úpravy 1886–7 neporušily původní uspořádání stavby.
Hlavní obrázek místa
Kostel od severu
© Ivan Grisa 05/2010
Chvalšiny leží na silnici II/166 Kájov - Smědeč. Parkování je možné bez omezení na ploše zdejšího rozlehlého náměstí. Autobusové spojení funguje prakticky jen ve všedních dnech, v sobotu sem nejede nic, v neděli tři páry spojů. Městečko je ideálním východiskem na túry či cyklovýlety po západní části Blanského lesa, které jsou ale vzhledem k terénu poněkud náročnější. Kostel je přístupný během bohoslužeb, které se konají pravidelně o nedělích od 8.00.
Ivan Grisa, 14.5. 2010
historie

Kostel svaté Maří Magdaleny v Chvalšinách

Kostel se v městečku v údolí mezi severovýchodním podhůřím Šumavy a jižním hřebenem Blanského lesa připomíná při jeho vysazení zlatokorunským opatem Heřmanem roku 1293. Stál zřejmě na stejném místě jako dnešní stavba, která ho nahradila již za rožmberského panství v letech 1487–1507. Jedná se o jedno z nejvelkolepějších děl pozdní gotiky v jižních Čechách, zaklenuté stavitelem Hansem Gezingerem. Dodnes se zachoval krov ze dřeva, smýceného v zimě 1505/06, a část omítek z doby stavby. Nejvýznamnějším stavebním prvkem jsou klenby obou částí kostela: síťová v presbytáři a zejména složitá klenba lodi. V síti jejích žeber se objevují i kroužené motivy. V kostele se zachovalo také několik náročně zpracovaných portálů: dva na severní straně a zejména z lodi do podvěží. Kostel se dodnes dochoval v hrubých rysech v původní podobě. Nezměnily na tom nic zásadního úpravy z poloviny 17. století…  číst dále

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 1., Academia 1977 a K. Kuča: Města a městečka..., 2. díl, Libri 1997, 16.5. 2010

Půdorys místa

půdorys kostela
© kol.: Umělecké památky Čech, část 1. [A/J], Academia, Praha 1977
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Chvalšiny

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Chvalšiny
náměstí 129
382 08 Chvalšiny
Tel: 380 739 121
Základní informace místa
ID místa: 9115
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 29.7.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama