Románský, goticky přestavovaný kostel v Boleticích pochází z poloviny 12. století. Vzácná památka se roku 1947 ocitla ve vojenském prostoru, což vedlo k její devastaci, zastavené až v 90. letech 20. století. Od té doby je postupně opravována.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihu
© Ivan Grisa 05/2010
Vzhledem k umístění ve vojenském újezdu je kostel dostupný jen ve volných dnech (soboty, neděle, svátky) a to v období 7.00 – 21.00. Turisté jsou v prostoru újezdu povinni uposlechnout pokynů vojenských orgánů. Autem se dá legálně dojet ke kostelu po silnici z Kájova (Boletická ulice) do vzdálenosti asi 1,5 km. Zde je možno ho odstavit u střežené závory, dál lze pokračovat jen pěšky nebo na kole (cyklostezka 1254). Po několika stech metrech od závory dorazíme na křižovatku, na které se dáme vlevo (směr Polná). Kostelní věž se objevuje mezi stromy na kopci nad ní. Po silnici dosáhneme odbočky vpravo, označené šipkou. Pod kostelem se nachází posezení a informační tabule.
Ivan Grisa, 11.5. 2010
popis

Zákonem č. 15/2015 Sb., o hranicích vojenských újezdů, se od 1. ledna 2016 z vojenského újezdu vyčlenila nově vzniklá obec Polná na Šumavě. Dále se katastrální území Březovík 1 a Březovík 2 připojily k obci Ktiš, Hájenky k obci Křišťanov, Houbový Vrch a Maňávka u Českého Krumlova k obci Horní Planá, Kraví Hora k obci Kájov, Mýtina u Želnavy k obci Želnava a Okrouhlík k obci Chvalšiny. Zbývající území i nadále spravuje újezdní úřad, který ale nově sídlí v obci Kájov. V současné době se kostel již nenachází ve Vojenském újezdu Boletice a je k němu volný přístup od Obce Kájov ulicí Boletická směrem na Polnou na Šumavě. Kostel je možné navštívit v roce 2017 počínaje 17. 06. 2017 každou sobotu a neděli od 10 do 16 hodin a dále od středy 5. 7. 2017 také každou středu. Prohlídky budou možné až do neděle 3. 9. 2017

petr kaspar , 14.8. 2017

historie

Kostel svatého Mikuláše v Boleticích

Kostel v Boleticích pochází z poloviny 12. století a je tak jednou z nejstarších dochovaných staveb v okolí Českého Krumlova. Z původní budovy se dochovala věž se dvěma patry sdružených oken a západní část lodi. Ve třetí čtvrtině 13. století byl postaven nový závěr o stejné šířce s lodí. Nedlouho poté (v I. třetině 14. století) byl kostel celkově upraven (lomená okna lodi). Kolem roku 1400 vznikla prací zlatokorunské huti sakristie, připojená k severnímu boku presbytáře. Její klenba navazuje na vzory z Milevska. Kostel byl od počátku 15. století jen minimálně upravován. Sloužil místnímu převážně německojazyčnému obyvatelstvu, od 17. století definitivně katolického vyznání. Po vyhnání původních obyvatel bylo území obce zahrnuto roku 1947 do vojenského újezdu (výcvikového prostoru), jehož částí je dodnes. Kostel i přilehlý hřbitov se přestaly využívat a byly vystaveny intensivní devastaci. Tento stav trval až do počátku…  číst dále

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 1., Academia 1977 a D. Líbal: Katalog gotické architektury v ČR do husitských válek, Unicornis 2001, 11.5. 2010

Půdorys místa

půdorys kostela
© František Mareš, Jan Sedláček: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 41 Politický okres krumlovský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1918
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Boletice

Místa v okolí

 Červený Dvůr
 Chvalšiny - MPZ
 Dobrkovický mlýn
 Kvítkův dvůr
 Slavkov
 kostel sv. Kateřiny
 Kleť
 městská zbrojnice
 mariánský sloup
 radnice
 Český Krumlov
 kaplanka
 kostel sv. Víta
 prelatura
 fotoatelier Seidel
 jezuitská kolej
 kostel sv. Jošta
 městské opevnění
 synagoga
 kaple sv. Martina
 boží muka
 židovský hřbitov
 Trojaň
 Pasovary
 Granátník
 rybářská bašta
 výklenková kaplička
 kostel sv. Vavřince
 pranýř
 Chlum
 výklenková kaple
 kostel sv. Markéty
 Třísovská lípa
 hradiště Kuklov
 kaple sv. Ondřeje
 Třísov
 Kuglvajt
 Štěkře
 Dívčí Kámen
 hradiště Záluží
 Kluk
 Dobrá Voda
 Knížecí stolec
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Víta
 Habří
 Habří
 kaple Stini
 boží muka
 kaplička Panny Marie
 kaplička Panny Marie
 návesní kaple
 Maškovec
 kostel Jména Ježíš
 dvůr Koroseky
 kaplička sv. Anny
 Michnice
 Boršov
 kaple
Kontaktní informace
Újezdní úřad
Boletice 3
Boletice u Českého Krumlova
381 01 Český Krumlov
Tel: 973 327 203
http://www.vojujezd-boletice.cz/
uuvu.boletice@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 9111
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 25.7.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama