Románský, goticky přestavovaný kostel v Boleticích pochází z poloviny 12. století. Vzácná památka se roku 1947 ocitla ve vojenském prostoru, což vedlo k její devastaci, zastavené až v 90. letech 20. století. Od té doby je postupně opravována.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihu
© Ivan Grisa 05/2010
Vzhledem k umístění ve vojenském újezdu je kostel dostupný jen ve volných dnech (soboty, neděle, svátky) a to v období 7.00 – 21.00. Turisté jsou v prostoru újezdu povinni uposlechnout pokynů vojenských orgánů. Autem se dá legálně dojet ke kostelu po silnici z Kájova (Boletická ulice) do vzdálenosti asi 1,5 km. Zde je možno ho odstavit u střežené závory, dál lze pokračovat jen pěšky nebo na kole (cyklostezka 1254). Po několika stech metrech od závory dorazíme na křižovatku, na které se dáme vlevo (směr Polná). Kostelní věž se objevuje mezi stromy na kopci nad ní. Po silnici dosáhneme odbočky vpravo, označené šipkou. Pod kostelem se nachází posezení a informační tabule.
Ivan Grisa, 11.5. 2010

  historie

  Kostel svatého Mikuláše v Boleticích
  Kostel v Boleticích pochází z poloviny 12. století a je tak jednou z nejstarších dochovaných staveb v okolí Českého Krumlova. Z původní budovy se dochovala věž se dvěma patry sdružených oken a západní část lodi. Ve třetí čtvrtině 13. století byl postaven nový závěr o stejné šířce s lodí. Nedlouho poté (v I. třetině 14. století) byl kostel celkově upraven (lomená okna lodi). Kolem roku 1400 vznikla prací

  Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 1., Academia 1977 a D. Líbal: Katalog gotické architektury v ČR do husitských válek, Unicornis 2001, 11.5. 2010

  popis

  Zákonem č. 15/2015 Sb., o hranicích vojenských újezdů, se od 1. ledna 2016 z vojenského újezdu vyčlenila nově vzniklá obec Polná na Šumavě. Dále se katastrální území Březovík 1 a Březovík 2 připojily k obci Ktiš, Hájenky k obci Křišťanov, Houbový Vrch a Maňávka u Českého Krumlova k obci Horní Planá, Kraví Hora k obci Kájov, Mýtina u Želnavy k obci Želnava a Okrouhlík k obci Chvalšiny. Zbývající

  petr kaspar , 14.8. 2017

  Půdorys místa

  půdorys kostela
  © František Mareš, Jan Sedláček: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 41 Politický okres krumlovský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1918
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
  Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Boletice

  Místa v okolí

   Červený Dvůr
   Chvalšiny - MPZ
   Dobrkovický mlýn
   Kvítkův dvůr
   Slavkov
   kostel sv. Kateřiny
   Kleť
   Český Krumlov
   dům č. p. 60
   městská zbrojnice
   radnice
   mariánský sloup
   kaplanka
   kostel sv. Víta
   městské opevnění
   kostel sv. Jošta
   prelatura
   jezuitská kolej
   fotoatelier Seidel
   kaple sv. Martina
   synagoga
   boží muka
   židovský hřbitov
   Pasovary
   Trojaň
   Granátník
   rybářská bašta
   kostel sv. Vavřince
   pranýř
   Chlum
   kostel sv. Markéty
   Třísovská lípa
   Třísov
   Kuglvajt
   Štěkře
   Dívčí Kámen
   hradiště Záluží
   Kluk
   kostel sv. Markéty
   Knížecí stolec
   kostel sv. Václava
   kostel sv. Víta
   boží muka
   Habří
   kaple Stini
   Habří
   kaplička Panny Marie
   kaplička Panny Marie
   Maškovec
   návesní kaple
   kostel Jména Ježíš
   dvůr Koroseky
   kaplička sv. Anny
   Boršov
   kaple
  Kontaktní informace
  Újezdní úřad
  Boletice 3
  Boletice u Českého Krumlova
  381 01 Český Krumlov
  Tel: 973 327 203
  http://www.vojujezd-boletice.cz/
  uuvu.boletice@seznam.cz
  Základní informace místa
  ID místa: 9111
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kostel, chrám
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: příležitostně
  Uveřejněno: 25.7.2010
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Jak se topilo na hradech?

  Reklamní sdělení

  Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.


  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?

  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.


  reklama