Románský, goticky přestavovaný kostel v Boleticích pochází z poloviny 12. století. Vzácná památka se roku 1947 ocitla ve vojenském prostoru, což vedlo k její devastaci, zastavené až v 90. letech 20. století. Od té doby je postupně opravována.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihu
© Ivan Grisa 05/2010
Vzhledem k umístění ve vojenském újezdu je kostel dostupný jen ve volných dnech (soboty, neděle, svátky) a to v období 7.00 – 21.00. Turisté jsou v prostoru újezdu povinni uposlechnout pokynů vojenských orgánů. Autem se dá legálně dojet ke kostelu po silnici z Kájova (Boletická ulice) do vzdálenosti asi 1,5 km. Zde je možno ho odstavit u střežené závory, dál lze pokračovat jen pěšky nebo na kole (cyklostezka 1254). Po několika stech metrech od závory dorazíme na křižovatku, na které se dáme vlevo (směr Polná). Kostelní věž se objevuje mezi stromy na kopci nad ní. Po silnici dosáhneme odbočky vpravo, označené šipkou. Pod kostelem se nachází posezení a informační tabule.
Ivan Grisa, 11.5. 2010
popis

Zákonem č. 15/2015 Sb., o hranicích vojenských újezdů, se od 1. ledna 2016 z vojenského újezdu vyčlenila nově vzniklá obec Polná na Šumavě. Dále se katastrální území Březovík 1 a Březovík 2 připojily k obci Ktiš, Hájenky k obci Křišťanov, Houbový Vrch a Maňávka u Českého Krumlova k obci Horní Planá, Kraví Hora k obci Kájov, Mýtina u Želnavy k obci Želnava a Okrouhlík k obci Chvalšiny. Zbývající území i nadále spravuje újezdní úřad, který ale nově sídlí v obci Kájov. V současné době se kostel již nenachází ve Vojenském újezdu Boletice a je k němu volný přístup od Obce Kájov ulicí Boletická směrem na Polnou na Šumavě. Kostel je možné navštívit v roce 2017 počínaje 17. 06. 2017 každou sobotu a neděli od 10 do 16 hodin a dále od středy 5. 7. 2017 také každou středu. Prohlídky budou možné až do neděle 3. 9. 2017

petr kaspar , 14.8. 2017

historie

Kostel svatého Mikuláše v Boleticích

Kostel v Boleticích pochází z poloviny 12. století a je tak jednou z nejstarších dochovaných staveb v okolí Českého Krumlova. Z původní budovy se dochovala věž se dvěma patry sdružených oken a západní část lodi. Ve třetí čtvrtině 13. století byl postaven nový závěr o stejné šířce s lodí. Nedlouho poté (v I. třetině 14. století) byl kostel celkově upraven (lomená okna lodi). Kolem roku 1400 vznikla prací zlatokorunské huti sakristie, připojená k severnímu boku presbytáře. Její klenba navazuje na vzory z Milevska. Kostel byl od počátku 15. století jen minimálně upravován. Sloužil místnímu převážně německojazyčnému obyvatelstvu, od 17. století definitivně katolického vyznání. Po vyhnání původních obyvatel bylo území obce zahrnuto roku 1947 do vojenského újezdu (výcvikového prostoru), jehož částí je dodnes. Kostel i přilehlý hřbitov se přestaly využívat a byly vystaveny intensivní devastaci. Tento stav trval až do počátku…  číst dále

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 1., Academia 1977 a D. Líbal: Katalog gotické architektury v ČR do husitských válek, Unicornis 2001, 11.5. 2010

Půdorys místa

půdorys kostela
© František Mareš, Jan Sedláček: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 41 Politický okres krumlovský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1918
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Boletice

Místa v okolí

 Červený Dvůr
 Chvalšiny - MPZ
 Dobrkovický mlýn
 Kvítkův dvůr
 Slavkov
 kostel sv. Kateřiny
 Kleť
 radnice
 mariánský sloup
 dům č. p. 60
 městská zbrojnice
 Český Krumlov
 kaplanka
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Jošta
 jezuitská kolej
 fotoatelier Seidel
 prelatura
 městské opevnění
 kaple sv. Martina
 synagoga
 boží muka
 židovský hřbitov
 Trojaň
 Pasovary
 Granátník
 rybářská bašta
 kostel sv. Vavřince
 pranýř
 Chlum
 kostel sv. Markéty
 Třísovská lípa
 Třísov
 Kuglvajt
 Štěkře
 Dívčí Kámen
 hradiště Záluží
 Kluk
 kostel sv. Markéty
 Knížecí stolec
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Víta
 Habří
 Habří
 kaple Stini
 boží muka
 kaplička Panny Marie
 kaplička Panny Marie
 Maškovec
 návesní kaple
 kostel Jména Ježíš
 dvůr Koroseky
 kaplička sv. Anny
 Boršov
 kaple
Kontaktní informace
Újezdní úřad
Boletice 3
Boletice u Českého Krumlova
381 01 Český Krumlov
Tel: 973 327 203
http://www.vojujezd-boletice.cz/
uuvu.boletice@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 9111
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 25.7.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama