Rekonstrukce bývlého přemyslovského hradiště ranného středověku 10. - 13. století na vrchu sv. Ján v památkové zóně v Netolicích. První zmínka o netolickém hradě pochází z Kosmovy kroniky v roce 981.
Hlavní obrázek místa
Archeopark NETOLICE
pohled zevnitř
© petr kaspar, 07/2013

Cesta do archeoparku

Vozidlo můžete zanechat na náměstí, které má dostatečnou kapacitu parkovacích míst, a najdete zde infocentrum, restaurace i cukrárnu s výtečnou zmrzlinou.
petr kaspar , 7.7. 2013
popis

Archeopark Netolice Na místě původního přemyslovského kastelánského hradu, zmiňovaného v Kosmově kronice již k roku 981, postupně vzniká archeopark, zaměřený na období vzniku českého státu v 10.-13. století, s ukázkami opevnění, bydlení, řemeslnických dílen, kastelánským palácem, kostelem a návštěvnickým centrem. Jde o první jihočeskou archeologickou památku prezentovanou metodou přímé rekonstrukce, doplněnou o prvky skanzenu na způsob open-air muzea. Všechny práce jsou prováděné dobovými technikami, tj. s ověřováním původních technologií, materiálů a nástrojů. V roce 2007 byl v rámci etapy I. dokončen první objekt, ukázka opevnění se strážní věží jako rozhlednou. Investor: Město Netolice, Mírové náměstí 208, tel/fax – 388 324 201, www.archeopark-netolice.cz www.netolice.cz, Projekt: Ing. Pavel Šlechta, PaP SERVIS spol. s r.o. Stavba: Petr Růžička, ARS TIGNARIA, s.r.o. www.arstignaria.com Partneři projektu: Keltendorf…  číst dále

Informační systém cestovního ruchu regionu Blanský les-Netolice - www.blanet.cz, 10.2. 2008

Další texty popis
historie

Projekt Historická krajina Netolicka

Na magickém místě akropole bývalého přemyslovského hradiště na vrchu sv. Ján, přímo v městské památkové zóně v Netolicích, vzniká postupně od roku 2004 archeologický park, zaměřený na málo známé období vzniku českého státu v raném středověku v 10. -13. století. Jde o první jihočeskou archeologickou památkou prezentovanou formou přímé rekonstrukce. V souvislosti se vznikem přemyslovského státu vyrostla v Čechách od poloviny 10. století řada knížecích správních hradů jakožto center provincií. Na síti těchto hradů, sídel knížecích správců - kastelánů, byl založen i nejstarší správní systém českého státu, tzv. hradská soustava. Právě jedním z nich byl i netolický hrad. První písemná zmínka o netolickém hradě je v latinsky psané Kosmově kronice „Chronica Bohemorum“ k roku 981, jako o pomezním hradě, spolu s Chýnovem a Doudleby. Nejstarší jménem známý knížecí kastelán Nemoj se připomíná již v roce 1167.…  číst dále

Oldřich Petrášek, 21.2. 2006

Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Netolice

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 kašna
 Netolice – MPZ
 nová radnice
 Kudrnův dům
 kamenný kříž
 kaple Panny Marie
 Hradiště u Malovic
 Poděhusy
 Kratochvíle
 boží muka
 Rábín
 Lomec
 kostel sv. Mikuláše
 Sedlec
 Libějovice
 Libějovice
 panský dům
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Vavřince
 Kubatův pomník
 Suchá
 Vitějovice
 Holašovice - VPR
 kostel sv. Linharta
 Vodňany
 městské opevnění
 synagoga
 židovský hřbitov
 Jánský most
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Dominika
 barokní kamenný most
 Bavorov
 panský dům
 Čakovec
 boží muka
 boží muka
 Kuglvajt
 Machovice
 Vildštejn
 Staré Machovice
 Budkov
 kostel sv. Víta
 Chvalešovice
 kostel sv. Dismase
 Tourov
 Dříteň
 boží muka
 Libív
 Habří
 Habří
 Chvalešovice
 dvůr Vondrov
 Dub
 Žižkova skalka
 městské opevnění
 Prachatice – MPR
 návesní kaple
 stará radnice
 Doubíčko
 Libín
 Houžná
 Skočice
 Kluk
 Helfenburk
 kaple
 Býšov
 kaplička sv. Anny
 dvůr Koroseky
 kostel sv. Václava
 Vysoký hrádek
 kaplička Panny Marie
 kaplička Panny Marie
Kontaktní informace
INFORMAČNÍ CENTRUM
Muzeum JUDr. Otakara Kudrny
Mírové náměstí 248
384 11 Netolice
Tel: +0420 388 324 251
http://www.netolice.cz
info@netolice.cz
Základní informace místa
ID místa: 3954
Typ místa: hradiště
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 22.2.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama