Rekonstrukce bývlého přemyslovského hradiště ranného středověku 10. - 13. století na vrchu sv. Ján v památkové zóně v Netolicích. První zmínka o netolickém hradě pochází z Kosmovy kroniky v roce 981.
Hlavní obrázek místa
Archeopark NETOLICE
pohled zevnitř
© petr kaspar, 07/2013

Cesta do archeoparku

Vozidlo můžete zanechat na náměstí, které má dostatečnou kapacitu parkovacích míst, a najdete zde infocentrum, restaurace i cukrárnu s výtečnou zmrzlinou.
petr kaspar , 7.7. 2013
popis

Archeopark Netolice Na místě původního přemyslovského kastelánského hradu, zmiňovaného v Kosmově kronice již k roku 981, postupně vzniká archeopark, zaměřený na období vzniku českého státu v 10.-13. století, s ukázkami opevnění, bydlení, řemeslnických dílen, kastelánským palácem, kostelem a návštěvnickým centrem. Jde o první jihočeskou archeologickou památku prezentovanou metodou přímé rekonstrukce, doplněnou o prvky skanzenu na způsob open-air muzea. Všechny práce jsou prováděné dobovými technikami, tj. s ověřováním původních technologií, materiálů a nástrojů. V roce 2007 byl v rámci etapy I. dokončen první objekt, ukázka opevnění se strážní věží jako rozhlednou. Investor: Město Netolice, Mírové náměstí 208, tel/fax – 388 324 201, www.archeopark-netolice.cz www.netolice.cz, Projekt: Ing. Pavel Šlechta, PaP SERVIS spol. s r.o. Stavba: Petr Růžička, ARS TIGNARIA, s.r.o. www.arstignaria.com Partneři projektu: Keltendorf…  číst dále

Informační systém cestovního ruchu regionu Blanský les-Netolice - www.blanet.cz, 10.2. 2008

Další texty popis
historie

Projekt Historická krajina Netolicka

Na magickém místě akropole bývalého přemyslovského hradiště na vrchu sv. Ján, přímo v městské památkové zóně v Netolicích, vzniká postupně od roku 2004 archeologický park, zaměřený na málo známé období vzniku českého státu v raném středověku v 10. -13. století. Jde o první jihočeskou archeologickou památkou prezentovanou formou přímé rekonstrukce. V souvislosti se vznikem přemyslovského státu vyrostla v Čechách od poloviny 10. století řada knížecích správních hradů jakožto center provincií. Na síti těchto hradů, sídel knížecích správců - kastelánů, byl založen i nejstarší správní systém českého státu, tzv. hradská soustava. Právě jedním z nich byl i netolický hrad. První písemná zmínka o netolickém hradě je v latinsky psané Kosmově kronice „Chronica Bohemorum“ k roku 981, jako o pomezním hradě, spolu s Chýnovem a Doudleby. Nejstarší jménem známý knížecí kastelán Nemoj se připomíná již v roce 1167.…  číst dále

Oldřich Petrášek, 21.2. 2006

Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Netolice

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 kašna
 Netolice – MPZ
 nová radnice
 Kudrnův dům
 Poděhusy
 Kratochvíle
 boží muka
 Rábín
 Lomec
 Sedlec
 Libějovice
 Libějovice
 panský dům
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Vavřince
 Kubatův pomník
 Suchá
 Vitějovice
 Holašovice - VPR
 kostel sv. Linharta
 Vodňany
 městské opevnění
 synagoga
 židovský hřbitov
 Jánský most
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Dominika
 Bavorov
 barokní kamenný most
 panský dům
 Čakovec
 boží muka
 Kuglvajt
 Machovice
 Vildštejn
 Staré Machovice
 Budkov
 kostel sv. Víta
 Chvalešovice
 kostel sv. Dismase
 Tourov
 Dříteň
 boží muka
 Libív
 Habří
 Habří
 Chvalešovice
 dvůr Vondrov
 Dub
 Prachatice – MPR
 městské opevnění
 návesní kaple
 stará radnice
 Doubíčko
 Libín
 Houžná
 Skočice
 Kluk
 Helfenburk
 kaple
 Býšov
 kaplička sv. Anny
 dvůr Koroseky
 kostel sv. Václava
 Vysoký hrádek
 kaplička Panny Marie
 kaplička Panny Marie
Kontaktní informace
INFORMAČNÍ CENTRUM
Muzeum JUDr. Otakara Kudrny
Mírové náměstí 248
384 11 Netolice
Tel: +0420 388 324 251
http://www.netolice.cz
info@netolice.cz
Základní informace místa
ID místa: 3954
Typ místa: hradiště
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 22.2.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama