Rekonstrukce bývlého přemyslovského hradiště ranného středověku 10. - 13. století na vrchu sv. Ján v památkové zóně v Netolicích. První zmínka o netolickém hradě pochází z Kosmovy kroniky v roce 981.
Hlavní obrázek místa
Archeopark NETOLICE
pohled zevnitř
© petr kaspar, 07/2013

Cesta do archeoparku

Vozidlo můžete zanechat na náměstí, které má dostatečnou kapacitu parkovacích míst, a najdete zde infocentrum, restaurace i cukrárnu s výtečnou zmrzlinou.
petr kaspar , 7.7. 2013
popis

Archeopark Netolice Na místě původního přemyslovského kastelánského hradu, zmiňovaného v Kosmově kronice již k roku 981, postupně vzniká archeopark, zaměřený na období vzniku českého státu v 10.-13. století, s ukázkami opevnění, bydlení, řemeslnických dílen, kastelánským palácem, kostelem a návštěvnickým centrem. Jde o první jihočeskou archeologickou památku prezentovanou metodou přímé rekonstrukce, doplněnou o prvky skanzenu na způsob open-air muzea. Všechny práce jsou prováděné dobovými technikami, tj. s ověřováním původních technologií, materiálů a nástrojů. V roce 2007 byl v rámci etapy I. dokončen první objekt, ukázka opevnění se strážní věží jako rozhlednou. Investor: Město Netolice, Mírové náměstí 208, tel/fax – 388 324 201, www.archeopark-netolice.cz www.netolice.cz, Projekt: Ing. Pavel Šlechta, PaP SERVIS spol. s r.o. Stavba: Petr Růžička, ARS TIGNARIA, s.r.o. www.arstignaria.com Partneři projektu: Keltendorf…  číst dále

Informační systém cestovního ruchu regionu Blanský les-Netolice - www.blanet.cz, 10.2. 2008

Další texty popis
historie

Projekt Historická krajina Netolicka

Na magickém místě akropole bývalého přemyslovského hradiště na vrchu sv. Ján, přímo v městské památkové zóně v Netolicích, vzniká postupně od roku 2004 archeologický park, zaměřený na málo známé období vzniku českého státu v raném středověku v 10. -13. století. Jde o první jihočeskou archeologickou památkou prezentovanou formou přímé rekonstrukce. V souvislosti se vznikem přemyslovského státu vyrostla v Čechách od poloviny 10. století řada knížecích správních hradů jakožto center provincií. Na síti těchto hradů, sídel knížecích správců - kastelánů, byl založen i nejstarší správní systém českého státu, tzv. hradská soustava. Právě jedním z nich byl i netolický hrad. První písemná zmínka o netolickém hradě je v latinsky psané Kosmově kronice „Chronica Bohemorum“ k roku 981, jako o pomezním hradě, spolu s Chýnovem a Doudleby. Nejstarší jménem známý knížecí kastelán Nemoj se připomíná již v roce 1167.…  číst dále

Oldřich Petrášek, 21.2. 2006

Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Netolice

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 kašna
 Netolice – MPZ
 nová radnice
 Kudrnův dům
 kamenný kříž
 kaple Panny Marie
 Hradiště u Malovic
 Poděhusy
 Kratochvíle
 boží muka
 Rábín
 Lomec
 kostel sv. Mikuláše
 venkovská usedlost
 boží muka
 Sedlec
 Libějovice
 Libějovice
 panský dům
 výklenková kaple
 kaple
 kostel sv. Martina
 roubená stodola
 výklenková kaple
 Radomilice
 kaple sv. Floriána
 kaple sv. Václava
 boží muka
 výklenková kaple
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Josefa
 kostel Panny Marie
 Kubatův pomník
 Suchá
 Vitějovice
 Holašovice - VPR
 boží muka
 kostel sv. Linharta
 Vodňany
 městské opevnění
 synagoga
 kaple
 zvonička
 židovský hřbitov
 Jánský most
 kostel sv. Jiljí
 výklenková kaple
 kostel sv. Dominika
 kaple sv. Víta
 barokní kamenný most
 Bavorov
 panský dům
 kostel sv. Václava
 Čakovec
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 Kuglvajt
 historická kovárna
 kaple sv. Ondřeje
 Machovice
 výklenková kaple
 Vildštejn
 kostel sv. Štěpána
 hradiště Kuklov
 Staré Machovice
 kaple Svaté Rodiny
 fara
 Budkov
 kostel sv. Víta
 Chvalešovice
 kostel sv. Dismase
 Tourov
 Dříteň
 boží muka
 Libív
 Habří
 Habří
 Chvalešovice
 dvůr Vondrov
 kaple
 Dub
 Skalka
 městské opevnění
 Prachatice – MPR
 návesní kaple
 stará radnice
 Doubíčko
 Libín
 Houžná
 Skočice
 návesní kaple
 kříž
 výklenková kaple
 Kluk
 Helfenburk
 kaple
 Býšov
 kaplička sv. Anny
 dvůr Koroseky
 kostel sv. Václava
 Vysoký hrádek
 kaplička Panny Marie
 kostel sv. Prokopa
 kaplička Panny Marie
Kontaktní informace
INFORMAČNÍ CENTRUM
Muzeum JUDr. Otakara Kudrny
Mírové náměstí 248
384 11 Netolice
Tel: +0420 388 324 251
http://www.netolice.cz
info@netolice.cz
Základní informace místa
ID místa: 3954
Typ místa: hradiště
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 22.2.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama