Renesanční letohrádek Rožmberků, v baroku několikrát rozšířený. První provedla Marie Arnoštka z Eggenbergu r.1672. Josef Adam Schwarzenberg v l.1748-49 rozšířil o salu terrenu. Po r. 1756 budováno jižní křídlo. Poslední úpravy po pol.19. stol.
Hlavní obrázek místa
Červený Dvůr
© Dita Kacerovská 08/2006
Zámek se nachází v obci Červený Dvůr v blízkosti silnice z Chvalšin na Český Krumlov. V současné době je objekt nepřístupný, nachází se v něm psychiatrická léčebna pro drogově závislé a pro alkoholiky. Zpřístupněný je rozsáhlý zámecký park, kterým vede naučná stezka Červený Dvůr.
27.8. 2006

  historie

  Zámek Červený Dvůr
  Původní letohrádek Viléma z Rožmberka, doplněnil roku 1598 jeho mladším bratr Petr Vokem o rozlehlou zahradu a oboru. První rozšíření provedla Marie Arnoštka z Eggenbergu již roku 1672, kdy vzniklo křídlo s kaplí. Josef Adam Schwarzenberg přikročil v letech 1748-49 k dalším úpravám, při kterých byl areál rozšířen o sala terrenu. Výstavba pokračovala po roce 1756 budováním jižního křídla, jehož utváření

  Vlček, Pavel : Encyklopedie českých zámků, 27.8. 2006
  Zámecký park
  Zámeckému parku předcházela původní obora založená Petrem Vokem z Rožmberka v r. 1598. Postupně pak byla přebudována v barokní, hvězdicovitě komponovanou zahradu, ve které byl již v r. 1769 postaven čínský a holandský pavilón, různé romantické jeskyně, besídky, ostrůvek s můstky, obelisk i vodotrysky a chována exotická zvířata. Celá tato úprava byla pak v 1. polovině 19. století změněna v příkladný

  České zámecké parky a jejich dřeviny,K.Hieke,SZN, Jaroslav Špiroch , 28.7. 2009
  V Červeném Dvoře se léčili z kocoviny už Schwarzenbergové.
  Pod hřebenem Blanského lesa se v zeleni anglického parku skrývají budovy letního sídla jihočeských magnátů Schwarzenbergů. Zámek Červený Dvůr dnes navrací do života lidi nalomené nemírným požíváním alkoholu a omamných látek. Toto poslání se vlastně ani příliš nevzdálilo od původního účelu. Ve veselé a životu přející rokokové době v době kolem poloviny 18. století si sem Schwarzenbergové jezdili

  S použitím článku historika prachatického muzea, p. Kubů, Jaroslav Špiroch , 27.5. 2014
  Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Chvalšiny

  Místa v okolí

   Chvalšiny - MPZ
   kostel sv. Mikuláše
   Kleť
   Dobrkovický mlýn
   Kvítkův dvůr
   Granátník
   městská zbrojnice
   městské opevnění
   Český Krumlov
   radnice
   kostel sv. Jošta
   dům č. p. 60
   kaplanka
   mariánský sloup
   kostel sv. Víta
   prelatura
   jezuitská kolej
   fotoatelier Seidel
   synagoga
   kaple sv. Martina
   boží muka
   židovský hřbitov
   Chlum
   Slavkov
   kostel sv. Kateřiny
   Třísovská lípa
   Třísov
   Kuglvajt
   kostel sv. Markéty
   Dívčí Kámen
   hradiště Záluží
   Štěkře
   Pasovary
   kostel sv. Vavřince
   Kluk
   Trojaň
   pranýř
   rybářská bašta
   kostel sv. Víta
   kostel sv. Václava
   Habří
   Habří
   Holašovice - VPR
   kaplička Panny Marie
   návesní kaple
   kaplička Panny Marie
   Čakovec
   Maškovec
   dvůr Koroseky
   kaplička sv. Anny
   Boršov
   kostel sv. Linharta
   kostel sv. Markéty
   kaple
   kaple sv. Josefa
   špýchar s bránou
  Základní informace místa
  ID místa: 4559
  Typ místa: zámek
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: nepřístupno
  Uveřejněno: 28.8.2006
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama