Renesanční letohrádek Rožmberků, v baroku několikrát rozšířený. První provedla Marie Arnoštka z Eggenbergu r.1672. Josef Adam Schwarzenberg v l.1748-49 rozšířil o salu terrenu. Po r. 1756 budováno jižní křídlo. Poslední úpravy po pol.19. stol.
Hlavní obrázek místa
zahradní průčelí
© Alena Volná, 2/2007
Zámek se nachází v obci Červený Dvůr v blízkosti silnice z Chvalšin na Český Krumlov. V současné době je objekt nepřístupný, nachází se v něm psychiatrická léčebna pro drogově závislé a pro alkoholiky. Zpřístupněný je rozsáhlý zámecký park, kterým vede naučná stezka Červený Dvůr.
27.8. 2006
historie

Zámek Červený Dvůr

Původní letohrádek Viléma z Rožmberka, doplněnil roku 1598 jeho mladším bratr Petr Vokem o rozlehlou zahradu a oboru. První rozšíření provedla Marie Arnoštka z Eggenbergu již roku 1672, kdy vzniklo křídlo s kaplí. Josef Adam Schwarzenberg přikročil v letech 1748-49 k dalším úpravám, při kterých byl areál rozšířen o sala terrenu. Výstavba pokračovala po roce 1756 budováním jižního křídla, jehož utváření navrhl knížecí stavitel Josef Fortin, který také sjednotil vnější fasády. Poslední úpravy proběhly po polovině 19. stol. Tehdy byl zámek vybrán za letní sídlo Schwarzenbergů a k tomuto novému účelu adaptován. Nejzajímavější součástí zámku je tzv. Čínský sál s rokokovými nástěnnými malbami F. J. Prokyše z roku 1756.

Vlček, Pavel : Encyklopedie českých zámků, 27.8. 2006

Další texty historie
Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Chvalšiny

Místa v okolí

 Chvalšiny - MPZ
 kostel sv. Mikuláše
 Kleť
 Dobrkovický mlýn
 Kvítkův dvůr
 Granátník
 městská zbrojnice
 městské opevnění
 Český Krumlov
 radnice
 dům č. p. 60
 mariánský sloup
 kaplanka
 kostel sv. Jošta
 prelatura
 kostel sv. Víta
 jezuitská kolej
 fotoatelier Seidel
 synagoga
 kaple sv. Martina
 boží muka
 židovský hřbitov
 Chlum
 Slavkov
 kostel sv. Kateřiny
 Třísovská lípa
 Třísov
 Kuglvajt
 kostel sv. Markéty
 Dívčí Kámen
 hradiště Záluží
 Štěkře
 Pasovary
 Trojaň
 Kluk
 kostel sv. Vavřince
 pranýř
 rybářská bašta
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Václava
 Habří
 Habří
 Holašovice - VPR
 kaplička Panny Marie
 návesní kaple
 kaplička Panny Marie
 Čakovec
 Maškovec
 dvůr Koroseky
 kaplička sv. Anny
 Boršov
 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Markéty
 kaple
 kaple sv. Josefa
 špýchar s bránou
Základní informace místa
ID místa: 4559
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 28.8.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama