Původní brložský kostel vznikl poč. 14. stol. nákladem Petra I. z Rožmberka. V letech 1697–1704 ho nahradila současná stavba, využívající původních konstrukcí, v celkovém vyznění spíše gotická, než barokní. Obklopuje ji hřbitov, západně pod ní fara.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihu
© Ivan Grisa 05/2010
Brloh leží v západním závěru kotliny Křemžského potoka. Je přístupný po silnici II/143 (Planá u Českých Budějovic - Smědeč) a silnicích III. třídy z Chvalšin a Holašovic. Parkování je možné pod kostelem. Autobusové spojení funguje uspokojivě v pracovních dnech, v sobotu a v neděli jen velmi sporadicky. V obci se křižují cyklostezky 1085, 1090, 1135 a 1167, začíná tu červená turistická značka po severním hřebeni Blanského lesa a naučná stezka Brložsko do nedalekého Kuklova (viz hesla). Kostel je přístupný během bohoslužeb, které se konají o nedělích od 11.00. Mimo tuto dobu je uzamčen i okolní hřbitov.
Ivan Grisa, 14.5. 2010
historie

Kostel svatých Šimona a Judy v Brlohu

Původní brložský kostel byl zasvěcen svaté Maří Magdaléně. Vznikl mezi lety 1310–47 péčí Petra I. z Rožmberka. Z této stavby se zachovala věž a části obvodových zdí. V letech 1697–1704 je využil J. Canevalle při budování nového kostela. Míra zachování starších konstrukcí a inspirace původním vzhledem byly zřejmě značné, protože i stávající kostel vyhlíží spíše goticky. Jedná se o jednolodní stavbu, zakončenou trojbokým presbytářem a zastřešenou vysokou sedlovou, nad závěrem zvalbenou střechou. Věž je přiložena k jižnímu boku lodi. Kostel spolu se sousední farou a hřbitovem vytváří malebný celek na úbočí kopce nad centrem vsi.

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 1., Academia 1977, 12.5. 2010

Půdorys místa

půdorys kostela
© František Mareš, Jan Sedláček: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 41 Politický okres krumlovský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1918
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Brloh

Místa v okolí

 kaple sv. Ondřeje
 hradiště Kuklov
 Kuglvajt
 kaple sv. Václava
 Holašovice - VPR
 Chlum
 výklenková kaple
 kaple
 kaple sv. Víta
 kostel sv. Víta
 výklenková kaple
 Kluk
 Kleť
 Habří
 Habří
 Čakovec
 Chvalšiny - MPZ
 kostel sv. Linharta
 panský dům
 Červený Dvůr
 návesní kaple
 Třísov
 Třísovská lípa
 venkovská usedlost
 boží muka
 boží muka
 Dívčí Kámen
 kaple sv. Floriána
 boží muka
 kostel sv. Václava
 fara
 výklenková kaple
 zvonička
 hradiště Záluží
 Granátník
 historická kovárna
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Mikuláše
 kaplička Panny Marie
 dvůr Koroseky
 kaplička sv. Anny
 kaple sv. Josefa
 Dobrkovický mlýn
 kaplička Panny Marie
 nová radnice
 Kudrnův dům
 kašna
 Netolice – MPZ
 Štěkře
 archeopark Netolice
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Václava
 Machovice
 Staré Machovice
 Suchá
 výklenková kaple
 kaple
 Kvítkův dvůr
 Boršov
 Doubíčko
 městské opevnění
 Český Krumlov
 městská zbrojnice
 židovský hřbitov
 mariánský sloup
 kostel Jména Ježíš
 radnice
 kostel sv. Jošta
 Kratochvíle
 vodojem
 prelatura
 kaplanka
 jezuitská kolej
 kostel sv. Víta
 kaple
 výklenková kaple
 Vildštejn
 Maškovec
 fotoatelier Seidel
 kaple sv. Martina
 Poděhusy
 kaple sv. Josefa
 boží muka
 synagoga
 kostel sv. Vavřince
 Houžná
 Knížecí stolec
 Vitějovice
 barokní kamenný most
 kostel sv. Václava
 dvůr Vondrov
 Ohrada
 ZOO Ohrada
 kaple sv. Rocha
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Brloh
Náměstí 1
382 03 Křemže
Tel: 380 745 127
Základní informace místa
ID místa: 9114
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 28.7.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama