Zaniklý hrad. R. 1262 zmiň. jako věno Hedviky ze Šaumberka, vdovy po Vokovi z Rožmberka. Zdědil syn Jindřich. R. 1380 držel hrad jako zástavu Vilém z Újezda, r. 1387 opět v maj. Rožmberků. Zánik hradu spojován s tažením husitů r. 1421. R. 1481 pustý.
Hlavní obrázek místa
Pohled skrz někdejší příkop
2001 ©Jiří Cukr
Místo, kde stával tento malý hrad se nalézá na skalisku nad Netolickým potokem za vesnicí Poděřiště, odkud je k němu nejlepší přístup. Samotné hradiště je porostlé mladým lesním porostem a není zde patrný žádný přímý pozůstatek hradního zdiva. Jedinou památkou je částečně zachovalý příkop mezi skalami.
28.5. 2002
historie

Dějiny Poděhus jsou velice krátké. Poprvé se s nimi setkáváme roku 1262, kdy je držely Rožmberkové. Přes další vlastníky jej kolem roku 1387 získaly opět „páni z Růže“. Tehdy se připomíná Vilém z Újezda a Poděhus jako purkrabí. Hrad byl zničen zřejmě v roce 1421 po dobytí husity. O šedesát let nato je při prodeji Kořenským z Terešova Vokem z Rožmberka veden jako pustý.

Jiří Cukr, 28.5. 2002

Další texty historie
Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Podeřiště

Místa v okolí

 Rábín
 archeopark Netolice
 kostel sv. Václava
 kašna
 Kudrnův dům
 nová radnice
 Netolice – MPZ
 Sedlec
 boží muka
 Lomec
 Kratochvíle
 Libějovice
 Libějovice
 Kubatův pomník
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Vavřince
 Suchá
 panský dům
 Vodňany
 synagoga
 městské opevnění
 Jánský most
 boží muka
 židovský hřbitov
 Holašovice - VPR
 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Dismase
 Dříteň
 Chvalešovice
 boží muka
 kostel sv. Jiljí
 Libív
 Vitějovice
 Vildštejn
 Machovice
 Bavorov
 Čakovec
 Chvalešovice
 panský dům
 Staré Machovice
 kostel sv. Dominika
 dvůr Vondrov
 Ohrada
 ZOO Ohrada
 Protivín
 kostel sv. Víta
 Doubíčko
 Houžná
 Habří
 židovský hřbitov
 Habří
 Kdanský dvůr
 Kuglvajt
 návesní kaple
 Tourov
 kaple sv. Rozálie
 Skočice
 Býšov
 Vysoký hrádek
 Drahonice
 kaplička sv. Anny
 dvůr Koroseky
 kaple sv. Josefa
 špýchar s bránou
Základní informace místa
ID místa: 1055
Typ místa: hrad
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.2.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama