Románskogotický kostel (pol. 13. st.) přestavěn poč. 14. st. (presbytář). Současná podoba výsledkem pozdně gotických (1525), renesančních (1597) a barokních (1653, 1719, 1729) úprav. Farní kostel bývalého podhradí, po vysazení města mimo jeho obvod.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihu
© Ivan Grisa 04/2011

Kostel svatého Václava v Netolicích

Nejstarší dochovanou budovou v Netolicích je románskogotický kostel svatého Václava, postavený kolem poloviny 13. století, zřejmě na místě starší románské svatyně. První přestavbou prošel počátkem následujícího věku, kdy získal dnešní presbytář. Jeho předpokládané datování do sklonku I. třetiny 14. století je však v kolizi s datováním nástěnných maleb, které pokrývají stěny kněžiště. Malby jsou totiž datovány už do sklonku předcházejícího století. Současná podoba je výsledkem pozdně gotických úprav po požáru roku 1475, uskutečněných 50 let poté a především barokních přístaveb a oprav (1653 kruchta, 1719 zvýšení a nový strop lodi, náhrada dřevěného zvonového patra věže kamenným a její celkové zesílení, 1729 nová klenba kaple sv. Michala z roku 1597 a její celková výmalba). Kostel sv. Václava sloužil původně jako farní pro bývalé podhradí, po vysazení města zlatokorunským klášterem se ocitl mimo jeho obvod. Od roku 1597 sloužil krátce českým bratřím (zřejmě do prodeje císařské komoře roku 1601), dodnes ho obklopuje hřbitov. Zatím poslední opravou prošel v letech 1995–97.
Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 2., Academia 1979, D. Líbal: Katalog gotické architektury v ČR do husitských válek, Unicornis 2001 a K. Kuča: Města a městečka..., 4. díl, Libri 2000, 30.12. 2010

Půdorys místa

půdorys kostela
© Jiří Kuthan: Středověká architektura v jižních Čechách do poloviny 13. století, nakl. Růže, České Budějovice 1977
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Netolice

Místa v okolí

 archeopark Netolice
 nová radnice
 Netolice – MPZ
 kašna
 Kudrnův dům
 Kratochvíle
 Poděhusy
 Rábín
 boží muka
 Lomec
 Sedlec
 Libějovice
 Libějovice
 panský dům
 kostel sv. Martina
 Vitějovice
 kostel sv. Vavřince
 Kubatův pomník
 Suchá
 Holašovice - VPR
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 synagoga
 městské opevnění
 Vodňany
 Jánský most
 kostel sv. Dominika
 kostel sv. Linharta
 Bavorov
 panský dům
 barokní kamenný most
 Čakovec
 boží muka
 Kuglvajt
 Budkov
 Machovice
 Vildštejn
 Staré Machovice
 Tourov
 Chvalešovice
 kostel sv. Dismase
 kostel sv. Víta
 Dříteň
 boží muka
 Libív
 Dub
 Chvalešovice
 Habří
 Habří
 městské opevnění
 Prachatice – MPR
 stará radnice
 Kdanský dvůr
 návesní kaple
 Libín
 Doubíčko
 Skočice
 Helfenburk
 Kluk
 kaple
 Býšov
 kaplička sv. Anny
 dvůr Koroseky
 kostel sv. Václava
 Vysoký hrádek
 kaplička Panny Marie
 kaplička Panny Marie
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost
Staré Město 190
384 11 Netolice
Tel: 380 427 870; 603 712 435
pliskapavel@tiscali.cz
Základní informace místa
ID místa: 9621
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 20.1.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama