Kamenný pomník češovskému myslivci Tomáši Svobodovi, tajnému evangelíkovi, popravenému pro víru r. 1729 v Kopidlně, byl zbudován r. 1929 péčí honebního spolku v Češově a zhotovil ho místní kameník Pour. Je umístěn u vchodu do areálu Češovských valů na konci odbočky naučné stezky.
Hlavní obrázek místa
Pomník myslivce u Češovských valů
© Jiří Špaček 08/2017
K pomníku vede z Češova slepá odbočka naučné stezky Vysoké Veselí - Češov. Nachází se v okrajovém lese u vstupu do areálu Češovských valů (viz samostatné heslo).
3.5. 2019
historie

Tomáš Svoboda byl panský myslivec z Češova, tajný evangelík, který odmítal přijmout katolickou víru. Byl ženatý a měl pět dospělých dětí: dvě dcery a tři syny, kteří byli všichni rovněž panskými myslivci. Z podnětu jezuitů v Kopidlně byla u myslivce Svobody provedena domovní prohlídka, při níž byly nalezeny zakázané knihy. Zároveň byl obviněn ze zpochybňování zázraků, přičítaných sv. Janu Nepomuckému, který byl právě tehdy, přesněji 19.3.1729, svatořečen. Pro svou zatvrzelost v evangelické víře byl odsouzen k smrti a dne 4. června 1729 v Kopidlně sťat. Popravčí kámen (viz samostatné heslo), u něhož k exekuci došlo, dosud stojí před bývalou hospodou u železničního přejezdu v Kopidlně na ulici, která nese jméno popraveného Tomáše Svobody. Na stěně budovy je rovněž umístěna pamětní deska. Životní příběh myslivce Svobody zakomponoval Alois Jirásek do svého románu Temno z r. 1915. U vchodu do Češovských valů…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých internetových stránek), 30.4. 2019

Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Češov

Místa v okolí

 Češovské valy
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 Volanice
 Jičíněves
 Jičíněves
 kostel sv. Vojtěcha
 kaple sv. Marka
 Sekeřice
 Sekeřice
 kostel sv. Matouše
 palmový skleník
 Kopidlno
 sousoší Panny Marie
 stará radnice
 děkanství
 Milíčeves
 kostel sv. Matouše
 popravčí kámen
 Vysoké Veselí
 kostel sv. Martina
 Údrnice
 Tuř
 Hlušice
 kostel sv. Václava
 Chotělice
 Veliš
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Stanislava
 Loreta
 Smidary
 kostel sv. Ducha
 Staré Smrkovice
 Vokšice
 pomník Janu Malátovi
 kostel sv. Prokopa
 Kovač
 Staré Hrady
 Valdická brána
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Martina
 Ohnišťany
 synagoga
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 vodárenská věž
 Obora
 Nadslav
 Konecchlumí
 Čeřovka
 Čeřov
 Milkovice
 Kamenice
 Podlesí
 kostel sv. Prokopa
 Sobčice
 Valdštejnská lodžie
 Rožďalovice
 kostel sv. Havla
 Skřivany
 Dětenice
 Muzeum piva
 Sloupno
 Ostružno
 kostel sv. Jiří
 Husův sbor
 Dymokury
 zvonička
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Markéty
 radnice
 synagoga
 dub červený
 Vlkov nad Lesy
 synagoga
 Nový Bydžov
 Brada
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 Železnice
 Dřevěnice
 kostel sv. Mikuláše
 Mlázovice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
 Hradišťko
 Prachovské skály
 Ostroměř
 evangelický kostel
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Samšina
 Choteč
 Kuncberk
 Křižánky
 Mokřice
 Spařence
 Mackov
 Stav
 Lavice
 Libeň
 Mlékosrby
 stará radnice
 mariánský sloup
 sušárna čekanky
 kaple Panny Marie
 Barchůvek
Základní informace místa
ID místa: 14112
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 30.4.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama