Renesanční zámek z počátku 17. stol., vystavěný Zikmundem Smiřickým a jeho syny. V roce 1620 poškozen výbuchem střelného prachu. Později raně barokně přestavěn na vévodské sídlo Albrechta z Valdštejna. Dnes je sídlem Regionálního muzea a galerie.
Hlavní obrázek místa
2003 © Luděk Pitter

R. 2003 - Ocenění za interaktivní pojetí expozice Gloria musaealis

Po rekonstrukci v l. 2001 - 2002 byla 1.6.2002 pro veřejnost otevřena vlastivědná expozice a výstavní chodba muzea. 15. června muzeum představilo veřejnosti inovovanou vlastivědnou expozici spojenou s interaktivním způsobem prohlídky, vycházejícím z herny a dílny Okresního muzea a galerie Jičín – Muzea hry. Za toto nové pojetí expozice získalo v r. 2003 naše muzeum nejprestižnější tuzemské ocenění - 1. místo v celonárodní soutěži Gloria musaealis.
E.H. podle http://www.muzeumhry.cz, 17.8. 2013
turistické

Valdštejnský zámek na náměstí v Jičíně neinformovaný návštěvník snadno přehlédne. Je součástí budov tvořících náměstí a na první pohled s nimi splývá. Stojí však zato blíže se s ním seznámit a třeba jen nahlédnout do zámeckého parku. V současné době je zámek sídlem Regionálního muzea a galerie, je zde stálá výstava střeleckých terčů ostrostřelců a stálá expozice z díla akademického malíře Radka Pilaře, autora pohádkových postaviček Rumcajse, Manky a Cipíska.

28.1. 2004

Další texty turistické
historie

Zámek je jednou z nejrozsáhlejších staveb ranného baroka. Od roku 1487 byl v držení rodu Trčků. Smiřickým náležel od roku 1607. Za jejich působení bylo vybudováno druhé patro a arkádové nádvoří, které však bylo za Valdšteina přestavěno. Za Smiřických došlo v zámku k výbuchu střelného prachu. Vladštejn převzal jičínské panství do vlastnictví 17.2.1623. Od roku 1637 přešlo toto zboží do rukou Tieffenbachů, dále Šternberků a nakonec Truttmansdorfů.

28.5. 2002

pověsti

Pomsta Alžběty Smiřické

Tak rychle, jak rostlo jmění rodu Smiřických, blížil se i den jeho rozvratu a pádu. Když zemřel Zikmund Smiřický, nastaly první těžké otřesy. Nejstarší syn zemřel po třech letech, druhý – Jindřich – byl šílený, třetí – Albrecht Jan – skonal v roce 1618. Jeho smrt byla ztrátou pro celou zemi Českou, neboť se vyznamenával podobnými vlastnostmi, jaké zdobily kdysi slavného krále Jiřího z Poděbrad. Zejména byla od něho očekávána záchrana v době, kdy odboj českých stavů počal slábnouti a kdy ubývalo obětavosti i nadšení vzbouřenců. O rozsáhlé statky, jež po sobě zanechal, nastal spor mezi sestrami Alžbětou a Markétou. Alžběta byla vězněna po 11 let na hradě Kumburce z trestu za to, že věnovala svou lásku panskému kováři, což pokládala rodina za neodpustitelnou pohanu. Mladší sestra Markéta byla provdána za Jindřicha Slavatu z Chlumu a Košumberka. Albrecht Jan pominul starší sestru ve své závěti, avšak ta se nijak nezamýšlela…  číst dále

Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků., 4.11. 2002

Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Jičín-Staré Město

Místa v okolí

 Valdická brána
 synagoga
 vodárenská věž
 Čeřovka
 Čeřov
 Vokšice
 Veliš
 Brada
 kostel sv. Václava
 Železnice
 Loreta
 kostel sv. Jiljí
 Železnice
 kostel sv. Jiří
 Prachovské skály
 Ostružno
 Tuř
 kostel sv. Prokopa
 Jičíněves
 kostel sv. Matouše
 Jičíněves
 Milíčeves
 Dřevěnice
 Pařez
 Nadslav
 Bradlec
 Alainova věž
 kostel sv. Martina
 Tábor
 Kozlov
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Samšina
 Stav
 Kumburk
 kostel sv. Martina
 Kovač
 Kamenice
 Mackov
 Mokřice
 Kláštenec
 Údrnice
 Mladějov
 kostel sv. Jiljí
 Konecchlumí
 Lavice
 kostel sv. Matouše
 Lomnice nad Popelkou
 kostel sv. Jiljí
 Pařízek
 Staré Hrady
 Volanice
 kostel sv. Ducha
 Češovské valy
 skalní město Apolena
 Choteč
 socha sv. Václava
 Mlázovice
 Trosky
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 Spařence
 Milkovice
 mariánský sloup
 stará radnice
 popravčí kámen
 sousoší Panny Marie
 palmový skleník
 Kopidlno
 děkanství
 Vysoké Veselí
 stará radnice
 mariánský sloup
 kaple sv. Marka
 Nebákov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Prokopa
 Sobčice
 Humprecht
 kostel sv. Vojtěcha
 obecní studna
 Obora
 dům č. p. 14
 smírčí kříž
 Křižánky
 boží muka
 Dětenice
 Muzeum piva
 Ždírec
 kostel sv. Prokopa
 Košťálov
 Staré Smrkovice
 skalní mlýn
 Levín
 Semtinská lípa
 Pekařova brána
 Ostroměř
 Hradišťko
 Žďár
 zvonička
 kříž
 dub letní
 panská hájovna
 Řezníčkova vila
 boží muka
 Ohnišťany
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 Levínská Olešnice
 kostel sv. Josefa
 Hrubá Skála
 Chotělice
 socha sv. Prokopa
 Mariánská vyhlídka
 Adamovo lože
 kostel sv. Jiří
 lázně Sedmihorky
 kaple sv. Anny
 Kozinec
 Radeč
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 Čertova ruka
 Podlesí
 Rožďalovice
 Kavčiny
 kostel sv. Havla
 Valdštejn
 Studenec
 Myštěves
 Hlavatice
Kontaktní informace
Regionální muzeum a galerie v Jičíně - Muzeum hry
Valdštejnovo náměstí 1
506 01 Jičín
Tel: +420 493 532 204
http://www.muzeumhry.cz/
muzeumhry@muzeumhry.cz
Základní informace místa
ID místa: 826
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 25.8.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama