Gotický kostel s obdélnou plochostropou lodí a polygonálním presbytářem zaklenutým žebrovou klenbou před pol. 14. st. postavili Straníkové z Kopidlna. Před koncem 15.st. přistavěna sakristie Zařízení barokní (c1700), dva italizující obrazy z 1. pol. 18. st. U kostela dřevěná hranolová zvonice.
Hlavní obrázek místa
© David Koral, 03/2010
Kostel sv. Prokopa v Nadslavi patří k nejstarším dochovaným sakrálním stavbám celého regionu. Byl postaven ve středu obce Nadslav těsně před polovinou 14. století Straníky z Kopidlna. K jednoduché plochostropé obdélné lodi je na východní straně připojen pětiboký presbytář, který je zaklenut žebrovou klenbou. Na severní straně byla nejpozději na konci 15. století přistavěna sakristie s valenou gotickou klenbou. Okna presbytáře jsou vysoká s lomeným obloukem a kružbami. Vitráže oken z 15. století jsou umístěny v muzeu v Jičíně. V jižní stěně byl před lety objeven bohatě zdobený gotický portál, který byl znovu zazděn. Střecha kostela je sedlová s malbou nad presbytářem. Na hřebeni je umístěn sanktusník s arkádami a bání. Kolem kostela je hřbitov ohrazený nízkou pískovcovou zdí, do které jsou druhotně osazeny erbovní náhrobníky z let 1517, 1570, 1580 (další byly zničeny pří úpravách roku 1863). U kostela byla ve 14. století zřízena i fara, kde sloužili začínající kněží a po té byli dosazováni na jednotlivé fary. Fara byla s kostelem propojena pavlačí, kudy docházel kněží do kostela. Mše v kostele se konají v červenci – neděle na sv. Prokopa nebo neděle po sv. Prokopu, v září neděle po 14. září a na Štěpána 26. prosince. Kostel je možné navštívit po předchozí dohodě s Obecním úřadem Střevač.
Milan Caha, 17.7. 2007
okruhy, vstupné

Mše v kostele se konají v červenci – neděle na sv. Prokopa nebo neděle po sv. Prokopu, v září neděle po 14. září a na Štěpána 26. prosince. Kostel je možné navštívit po předchozí dohodě s Obecním úřadem Střevač. Tel.: 724 180 329; 493 594 130

17.7. 2007

Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Nadslav

Místa v okolí

 Nadslav
 Ostružno
 Loreta
 Veliš
 kostel sv. Václava
 Vokšice
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Samšina
 kostel sv. Jiljí
 Mackov
 kostel sv. Martina
 Staré Hrady
 Lavice
 Prachovské skály
 Údrnice
 kostel sv. Ducha
 Pařez
 Spařence
 kostel sv. Matouše
 Milkovice
 vodárenská věž
 Valdická brána
 synagoga
 Brada
 Mladějov
 kostel sv. Jiljí
 Čeřovka
 Jičíněves
 Čeřov
 stará radnice
 mariánský sloup
 Jičíněves
 Křižánky
 kostel sv. Jiří
 Pařízek
 Humprecht
 Muzeum piva
 Dětenice
 kostel sv. Martina
 Vlčí Pole
 obecní studna
 popravčí kámen
 dům č. p. 14
 Nebákov
 stará radnice
 boží muka
 židovský hřbitov
 sousoší Panny Marie
 kostel sv. Kateřiny
 Kopidlno
 Železnice
 palmový skleník
 děkanství
 skalní mlýn
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Prokopa
 Železnice
 Trosky
 Semtinská lípa
 Milíčeves
 kaple sv. Marka
 Kozlov
 kostel sv. Štěpána
 Alainova věž
 Domousnice
 Tuř
 Češovské valy
 Kost
 kostel sv. Vavřince
 hradní pivovar
 kostel sv. Vojtěcha
 panský dvůr Zájezd
 Pekařova brána
 socha sv. Václava
 Tábor
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Václava
 Bradlec
 Kláštenec
 Ujkovice
 Volanice
 Dřevěnice
 kaple sv. Anny
 Řezníčkova vila
 Rožďalovice
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Václava
 Hrubá Skála
 rozhledna Čížovka
 Lomnice nad Popelkou
 Mariánská vyhlídka
 Adamovo lože
 socha sv. Prokopa
 Solec
 Radeč
 lázně Sedmihorky
 Kumburk
 Soleček
 Čertova ruka
 Belvín
 Komárovský rybník
 Vysoké Veselí
 Kavčiny
 kostel sv. Václava
 Sekeřice
 Sekeřice
 Hynšta
 Staré Hrady
 Mcely
Kontaktní informace
.
Základní informace místa
ID místa: 5477
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.7.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama