Kámen, u něhož byl 4. června 1729 sťat tajný evangelík, panský myslivec Tomáš Svoboda z nedalekého Češova, a pamětní deska se nacházejí v Kopidlně v ulici, která nese jméno popraveného. Dům s pamětní deskou stojí v těsné blízkosti železničního přejezdu a místního nádraží.
Hlavní obrázek místa
Popravčí kámen s pamětní deskou
© Jiří Špaček 08/2017
Kopidlno je prvně zmiňováno r. 1322 jako ves, která byla r. 1514 povýšena na město. Zdejší vodní tvrz z počátku 14. stol. byla v 16. stol. přestavěna na trojkřídlý renesanční zámek a r. 1875 upravena na čtyřkřídlý novorenesanční (viz samostatné heslo). Městem, které má dnes asi 2000 obyvatel, prochází silnice I/32 od dálnice D11 u Libice nad Cidlinou do Jičína a je tu též nádraží na trati 061 Nymburk-Jičín. Samotným městem nevede žádná turisticky značená stezka. Silnice I/32 prochází po celé délce Hilmarovým náměstím, z něhož vychází k západu ulice Tomáše Svobody. Na ní se těsně před železničním přejezdem nachází po levé straně dům s pamětní deskou tohoto mučedníka pro víru, před níž na chodníku leží v ohrádce kámen, u něhož byl myslivec Svoboda sťat.
29.4. 2019
historie

Tomáš Svoboda (2. pol. 17. stol. - 4. června 1729) byl panský myslivec z nedalekého Češova. Byl to tajný evangelík, který ze zásady odmítal katolickou víru. Z podnětu kopidlnských jezuitů byl obžalován z držení a čtení zakázaných knih a ze zpochybňování zázraků sv. Jana Nepomuckého, který byl právě 19. března 1729 svatořečen. Tomáš Svoboda byl na panství Kopidlno odsouzen k smrti a 4. 6. 1729 sťat. Jeho tělo bylo po popravě údajně spáleno a popel zakopán na starém popravišti na výšině nad městem. Myslivcův životní příběh byl literárně zpracován a zakomponován do románu Aloise Jiráska Temno, který vyšel r. 1915.

Jiří Špaček (s využitím informací z různých internetových stránek), 3.5. 2019

Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Kopidlno

Místa v okolí

 sousoší Panny Marie
 stará radnice
 děkanství
 Kopidlno
 palmový skleník
 kaple sv. Marka
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Jiří
 Údrnice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Ducha
 kostel sv. Matouše
 Češovské valy
 Staré Hrady
 Jičíněves
 Jičíněves
 Rožďalovice
 kostel sv. Havla
 Milkovice
 Dětenice
 Muzeum piva
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 zvonička
 kostel sv. Prokopa
 dub červený
 Nadslav
 Volanice
 Veliš
 Sekeřice
 Loreta
 Sekeřice
 kostel sv. Václava
 Milíčeves
 Dymokury
 Kuncberk
 Křižánky
 Vokšice
 Křinec
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Jiljí
 venkovská usedlost
 Ostružno
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Matouše
 židovský hřbitov
 Spařence
 kostel sv. Martina
 evangelický kostel
 Ujkovice
 Vysoké Veselí
 Vlčí Pole
 Hlušice
 Tuř
 Domousnice
 Valdická brána
 synagoga
 Samšina
 evangelický kostel
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Lavice
 kostel sv. Štěpána
 Mcely
 Čeřovka
 Čeřov
 kostel sv. Markéty
 Mackov
 synagoga
 židovský hřbitov
 Prachovské skály
 kostel sv. Kateřiny
 Valdštejnská lodžie
 Brada
 kostel sv. Václava
 Romanka
 stará radnice
 mariánský sloup
 pomník Janu Malátovi
 kostel sv. Prokopa
 Nový Ronov
 Humprecht
 Kovač
 Vlkov nad Lesy
 Železnice
 Krňovice
 kostel sv. Jiljí
 U tří mostů
 evangelický kostel
 kostel sv. Jiří
 ZOO Chleby
 kostel sv. Jiří
 Dřevěnice
 zvonice
Základní informace místa
ID místa: 14145
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 21.4.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama