Kámen, u něhož byl 4. června 1729 sťat tajný evangelík, panský myslivec Tomáš Svoboda z nedalekého Češova, a pamětní deska se nacházejí v Kopidlně v ulici, která nese jméno popraveného. Dům s pamětní deskou stojí v těsné blízkosti železničního přejezdu a místního nádraží.
Hlavní obrázek místa
Popravčí kámen s pamětní deskou
© Jiří Špaček 08/2017
Kopidlno je prvně zmiňováno r. 1322 jako ves, která byla r. 1514 povýšena na město. Zdejší vodní tvrz z počátku 14. stol. byla v 16. stol. přestavěna na trojkřídlý renesanční zámek a r. 1875 upravena na čtyřkřídlý novorenesanční (viz samostatné heslo). Městem, které má dnes asi 2000 obyvatel, prochází silnice I/32 od dálnice D11 u Libice nad Cidlinou do Jičína a je tu též nádraží na trati 061 Nymburk-Jičín. Samotným městem nevede žádná turisticky značená stezka. Silnice I/32 prochází po celé délce Hilmarovým náměstím, z něhož vychází k západu ulice Tomáše Svobody. Na ní se těsně před železničním přejezdem nachází po levé straně dům s pamětní deskou tohoto mučedníka pro víru, před níž na chodníku leží v ohrádce kámen, u něhož byl myslivec Svoboda sťat.
29.4. 2019
historie

Tomáš Svoboda (2. pol. 17. stol. - 4. června 1729) byl panský myslivec z nedalekého Češova. Byl to tajný evangelík, který ze zásady odmítal katolickou víru. Z podnětu kopidlnských jezuitů byl obžalován z držení a čtení zakázaných knih a ze zpochybňování zázraků sv. Jana Nepomuckého, který byl právě 19. března 1729 svatořečen. Tomáš Svoboda byl na panství Kopidlno odsouzen k smrti a 4. 6. 1729 sťat. Jeho tělo bylo po popravě údajně spáleno a popel zakopán na starém popravišti na výšině nad městem. Myslivcův životní příběh byl literárně zpracován a zakomponován do románu Aloise Jiráska Temno, který vyšel r. 1915.

Jiří Špaček (s využitím informací z různých internetových stránek), 3.5. 2019

Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Kopidlno

Místa v okolí

 sousoší Panny Marie
 stará radnice
 děkanství
 Kopidlno
 palmový skleník
 kaple sv. Marka
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Jiří
 Údrnice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Ducha
 Češovské valy
 kostel sv. Matouše
 Staré Hrady
 Jičíněves
 Jičíněves
 Rožďalovice
 kostel sv. Havla
 Milkovice
 Dětenice
 Muzeum piva
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 zvonička
 kostel sv. Prokopa
 dub červený
 Nadslav
 Volanice
 Veliš
 Loreta
 Sekeřice
 Sekeřice
 kostel sv. Václava
 Milíčeves
 Dymokury
 Kuncberk
 Křižánky
 Vokšice
 Křinec
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Jiljí
 venkovská usedlost
 Ostružno
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Matouše
 židovský hřbitov
 Spařence
 kostel sv. Martina
 evangelický kostel
 Ujkovice
 Vysoké Veselí
 Vlčí Pole
 Hlušice
 Tuř
 Domousnice
 Valdická brána
 synagoga
 vodárenská věž
 Samšina
 evangelický kostel
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Lavice
 kostel sv. Štěpána
 Mcely
 Čeřovka
 Čeřov
 kostel sv. Markéty
 Mackov
 synagoga
 židovský hřbitov
 Prachovské skály
 kostel sv. Kateřiny
 Valdštejnská lodžie
 Brada
 kostel sv. Václava
 Romanka
 stará radnice
 mariánský sloup
 pomník Janu Malátovi
 kostel sv. Prokopa
 Nový Ronov
 Humprecht
 Kovač
 Vlkov nad Lesy
 Železnice
 Krňovice
 kostel sv. Jiljí
 U tří mostů
 evangelický kostel
 kostel sv. Jiří
 ZOO Chleby
 kostel sv. Jiří
 Dřevěnice
 zvonice
Základní informace místa
ID místa: 14145
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 21.4.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama