Barokní kaple Panny Marie postavena v 18. stol. V r. 1974 při vyprošťování traktoru kaple poškozena, téhož roku farníci ze Štědré kapličku opravili, zhotovili železnou mříž a do kaple umístili sochu Panny Marie. Celková oprava v l. 2003–2005. Vedle kapličky pomník Antona Hartla, padl v 1. sv. válce.
Hlavní obrázek místa
kaplička od silnice
© Iva Spurná 28.4.2010
Kapličku Panny Marie, prostřednice všech milostí, najdete u silničky (snad III. třídy), která spojuje Štědrou s Mostcem. Ze Štědré je to pořád na sever a do kopce... Vede tudy cyklostezka 2278. Poutním dnem je 8. květen.
Iva Spurná, 18.12. 2011
popis

Čtvercová kaplička je vystavěna z lomové kamene a dříve ji kryla valbová střecha z šindelů. Průčelí bylo ozdobeno dvěma pilastry a římsou krytou pálenými taškami, štítem s nikou, římsou a nástavcem. Vchod uzavíraly těžké dřevěné dveře. Uvnitř je cihelná křížová klenba, po stranách je zdobená římsami a ústupky. Býval zde olejový obraz madony z 19. století. Nyní je zde obraz Panny Marie, který namalovala MUDr. Martina Králová.

Iva Spurná podle infocedule na místě, 18.12. 2011

historie

Mostec

První zmínka o obci je z 22. ledna 1405, kdy se na jedné listině jako svědek uvádí rytíř Racek z Mostce a Mlýňan. V roce 1549 koupilo obec město Žlutice od Baltazara Racka. V roce 1796 Žlutice předávají pozemky dědičným pachtýřům. Dneska ves patří ke Štědré. Před 2. světovou válkou tady byly 2 větší sedláci a sedm menších – a jedna mělká studna, která v létě vysychala. Silnice byla ve špatném stavu a nevedla sem elektřina. Německá okupace byla místními vítána, válečné útrapy už méně. Po válce bylo německé obyvatelstvo odsunuto. Místní JZD i tak patřilo k nejúspěšnějším v okolí – ovšem je do doby, než bylo spojeno s JZD ve Štědré. V poslední době dochází k obnově zemědělské činnosti v obci s orientací na ekologický pastevní odchov dobytka. Na návsi stojí kaple sv. Antonína z 1. poloviny 19. století. Barokní kaplička Panny Marie – německým rodáky nazývána Neubauer Kapelle – byla postavena…  číst dále

Iva Spurná podle infocedule na místě, 18.12. 2011

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Štědrá

Místa v okolí

 Štědrá
 Štědrá
 socha Panny Marie
 kaple Panny Marie
 kaple Panny Marie
 Tuchtova kaple
 Brložec
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Kříže
 Nevděk
 Kunzova muka
 Mazanec
 Žlutice
 Kokořovský dvůr
 radnice
 Panský dům
 synagoga
 Bílá boží muka
 fara
 Prohořský hrádek
 kašna
 Žlutice – MPZ
 kostel sv. Vavřince
 bývalá rychta
 kostel sv. Kříže
 Ratibořský mlýn
 kaple sv. Anny
 kaple Panny Marie
 Čichalovský mlýn
 Vlkošov
 kaple
 Údrč
 Údrč
 návesní kaple
 kostel sv. Leonarda
 Vladař
 kaple Kaina a Ábela
 kaple Panny Marie
 Budov
 socha Ecce Homo
 Budov
 smírčí kříž
 kostel sv. Ondřeje
 fara
 Blažkův mlýn
 kaple
 vysílač Krašov
 kostel sv. Jiljí
 Verušičky
 Chyše
 panský dům
 mariánský sloup
 kaple sv. Kříže
 Bochov
 radnice
 Toužim
 Hartenštejn
 židovský hřbitov
 Týniště
 kostel sv. Vavřince
 Luka
 bývalá fara
 radnice
 neogotická studna
 kašna
 kaple Panny Marie z Re
 kostel sv. Jakuba
 kaple sv. Floriána
 Hungerberg
 synagoga
 zámecký pivovar
 Chyše
 kašna
 kostel sv. Blažeje
 městské opevnění
 kaple sv. Anny
 Nečtinský Špičák
 Nečtiny – MPZ
 kostel sv. Víta
 židovský hřbitov
 Manětín – MPZ
 kaple sv. Václava
 Manětín
 kaple sv. Anny
 Jablonná
 Preitenstein
 Podštěly
 boží muka
 Nečtiny
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Barbory
 Brdo
 Březín
 židovský hřbitov
 Sychrov
 kostel sv. Martina
 Bražec
 socha sv. Barbory
 Libkovice
 Loreta
 Rabštejn nad Střelou
 silniční most
 Kostrčany
 kostel sv. Vavřince
 Javorná
 Kotaneč
 smírčí kříž
 kostel sv. Václava
 Hoppova kaple
 Stružná
 kostel sv. Jakuba
 mariánský sloup
 Valeč
 Radějov
 kostel sv. Vavřince
 Úterý – MPZ
 mariánský sloup
 radnice
 boží muka
 kostel sv. Václava
 Skytaly
 kostel sv. Markéty
 Vochlice
 Lina
 Vyšohrad
 Mlýnce
 Andělská Hora
 Kamenný Chlum
 Zahrádecká kyselka
Základní informace místa
ID místa: 10629
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.12.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama