Kostel vystavěn na místě zrušeného hřbitova v letech 1726-1733. V letech 1836-1838 proběhla rekonstrukce a poslední známé stavební úpravy pak v letech 1912 a 1942.
Hlavní obrázek místa
Pohled na kostel od zámku
© Aleš Marek 02/2006
Kostel sv. Havla se nachází vedle zámku v Rožďalovicích, a to v severní části města. Dvě věže kostela jsou dominantou celého okolí. Ke kostelu vedou dlouhé schody od místní lékárny, před lékárnou stojí socha Mistra Jana Husa.
Aleš Marek, 7.2. 2006
historie

Na místě bývalého gotického kostela byl vystavěn na přání hraběte Václava Josefa z Valdštejna v letech 1726–1733 kostel sv. Havla. V letech 1836–1838 proběhly rozsáhlé rekonstrukce a v roce 1836 byly obě věže kostela opatřeny novými báněmi. V letech 1912 a 1942 proběhly celkové rekonstrukce. Budova kostela je obrácena na severní stranu. Kostel je barokní, protáhlý. Obdélníková loď má rozšířenou střední část, na kterou navazuje presbytář. Jižní hlavní průčelí je členěno pilastry a portály, vysoký štít je uzavřen trojúhelníkovým tympanonem, ve výklencích na průčelí jsou sochy sv. Josefa, sv. Václava, sv. Zikmunda, sv. Petra a Pavla, sv. Jana Nepomuckého a sv. Barbory, dále potom sochy řádových světic, ve štítu jsou sochy tří svatých biskupů, které pocházejí vesměs z konce první poloviny 18. století. Zařízení: Hlavní oltář kostela pochází z roku 1725 a v roce 1763 byl kompletně zrestaurován. Oltáři dominuje obraz od malíře V.…  číst dále

Aleš Marek / Umělecké památky Čech, svazek třetí, Československá akademie věd. V roce 1980 vydala Academia, 7.2. 2006

Půdorys místa

půdorys kostela
© E. Výletová: K barevnosti kostela sv. Havla v Rožďalovicích, Památky středních Čech 10/2, Památkový ústav středních Čech, Praha 1996
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Nymburk  (NB), Rožďalovice

Místa v okolí

 Rožďalovice
 kostel sv. Václava
 Kuncberk
 venkovská usedlost
 Křinec
 zvonička
 dub červený
 kostel sv. Jiljí
 evangelický kostel
 kostel sv. Jiří
 Dětenice
 Mcely
 Muzeum piva
 Dymokury
 popravčí kámen
 děkanství
 sousoší Panny Marie
 Kopidlno
 stará radnice
 palmový skleník
 kostel sv. Ducha
 Ujkovice
 kaple sv. Marka
 Milkovice
 Romanka
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vojtěcha
 Staré Hrady
 kostel sv. Václava
 Údrnice
 Nový Ronov
 kostel sv. Martina
 U tří mostů
 pomník Helma
 Újezdec u Pěčic
 Domousnice
 Křižánky
 evangelický kostel
 židovský hřbitov
 Loučeň
 ZOO Chleby
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Vavřince
 evangelický kostel
 Krňovice
 kostel sv. Štěpána
 Vlčí Pole
 kostel sv. Mikuláše
 zvonice
 Pěčice
 Češovské valy
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Prokopa
 Spařence
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Prokopa
 Nadslav
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Markéty
 Jičíněves
 synagoga
 Jičíněves
 kaple sv. Jiljí
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Kateřiny
 Bolice
 kostel sv. Václava
 Zdonín
 kostel sv. Václava
 Loreta
 kostel sv. Anny
 Veliš
 evangelický kostel
 vodárenská věž
 městské opevnění
 zdymadlo Nymburk
 Husův sbor
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiljí
 Dobrovická muzea
 radnice
 Nymburk
 Březno
 Ostružno
 trojiční sloup
 mariánský sloup
 Turecká věž
 synagoga
 Sukorady
 Dobrovice
 dům č. p. 7
 Šafaříkův mlýn
 Kovanice
 kostel sv. Václava
 silniční most
 kostel sv. Jiří
 Chvistonosy
 Vokšice
 Kolomuty
 Volenovice
 vodárenská věž
 Valdická brána
 synagoga
 Čeřovka
 Čeřov
Základní informace místa
ID místa: 3894
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 8.2.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama