Dřevěný kostel vybudován r. 1686 neobvyklou technikou z tzv. trhanic, silných desek získaných podélným štípáním kmenů a zasvěcen sv. Václavu a Stanislavovi. Počátkem 19. stol. omítnut. Zařízení převážně barokní. Sousední dřevěná zvonice z r. 1689 se třemi starými zvony.
Hlavní obrázek místa
Měník - kostel
© Jiří Špaček, 08/2017
Obec Měník leží jihovýchodně od Nového Bydžova na návrší nad levým břehem Cidliny. V současnosti má asi 350 obyvatel a prochází jí vedlejší silnice spojující silnici II/324 v Metličanech na východním okraji Nového Bydžova se silnicí II/611 u Káranic. Nejbližší železniční zastávka Zachrašťany na trati 040 z Chlumce nad Cidlinou do Ostroměře se nachází asi 3 km západně. Obec leží v oblasti bez turisticky značených tras. Kostel sv. Václava a Stanislava se zvonicí stojí na návrší na hřbitově ve východní části vsi.
16.9. 2017
historie

Ves Měník je prvně doložena r. 1323 ještě pod původním názvem Měnín. Kostel je v ní připomínán již r. 1384. Gotická stavba byla zřejmě dřevěná a zasvěcená sv. Václavu. Po třicetileté válce byla však nahrazena r. 1686 stavbou novou. Také ta je dřevěná. Kostel je však vybudován značně neobvyklou technikou. Je totiž postaven ze silných dubových desek získaných podélným štípáním kmenů, tzv. trhanic. Desky jsou uloženy na výšku nad sebe. Kostel byl nově zasvěcen sv. Václavu a sv. Stanislavovi. Svatý Stanislav je patronem Polska a jeho zasvěcení místního kostela je dáváno do souvislosti se zdejším vlivem polských kněží v době po třicetileté válce. V nedalekých Smidarech totiž vedli dva polští kněží duchovní správu. Kostel byl poprvé obnovován r. 1730. Zpřísnění protipožárních předpisů za Marie Terezie ve 2. polovině 18. století přineslo kostelu změnu. Na počátku 19. století byl omítnut silnou vrstvou omítky. Zvenčí se tak dnes kostel jeví jako zděná stavba.…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 2, Academia 1978 a Karel Kuča: České, moravské a slezské zvonice, Libri 1994), 17.9. 2017

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Měník

Místa v okolí

 sušárna čekanky
 kaple Panny Marie
 Libeň
 Barchůvek
 Mlékosrby
 Barchov
 Nový Bydžov
 synagoga
 kostel sv. Vavřince
 Luková
 Kosice
 radnice
 Husův sbor
 Přestavlky
 Babice
 Sloupno
 Skřivany
 Obědovice
 kostel sv. Prokopa
 Kratonohy
 loretánská kaple
 Kunčice
 kostel sv. Jiří
 Kozelkova vila
 Nechanice
 kostel sv. Voršily
 Karlova Koruna
 Chlumec nad Cidlinou
 Smidary
 kostel sv. Stanislava
 akvadukt u Komárova
 kostel sv. Jiří
 Klamoš
 Hrádek u Nechanic
 Vlkov nad Lesy
 Hlušice
 kostel sv. Jiří
 Podlesí
 Dobřenice
 kostel sv. Klimenta
 Chotělice
 Vysoká
 Myštěves
 Kasalice
 Radíkovice
 Libčany
 Žáravice
 Libčany
 Stračov
 Rohoznice
 Rohoznice
 kostel sv. Václava
 Ohnišťany
 Hradišťko
 Stračov
 Dolní Přím
 Sekeřice
 Staré Smrkovice
 kostel sv. Prokopa
 Škroupův dům
 Sekeřice
 kostel sv. Mikuláše
 fara
 kostel Všech svatých
 evangelický kostel
 Bašnice
 Vysoké Veselí
 Dohalice
 kostel sv. Martina
 Korce
 panský dvůr
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vojtěcha
 Volanice
 kostel sv. Havla
 Choťovice
 kostel sv. Václava
 mlynářská vila
 kostel sv. Mikuláše
 Jeřice
 Češovské valy
 kostel sv. Vavřince
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost
při děkanství Nový Bydžov
Revoluční tř. 504
504 01 Nový Bydžov
Tel: 495 493 411
http://www.farnostnb.webnode.cz
kom.gratia@centrum.cz
Základní informace místa
ID místa: 13647
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.9.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama