Sídlo II. generace rodu von Liebieg v uměřeném antikisujícím stylu inspirovaném palladiánskou renesancí vzniklo 1871–2 přestavbou objektu v sousedství libereckého zámku. Majetkem rodiny do roku 1945, od následujícího roku do r. 2014 sídlem oblastní galerie, poté bez využití.
Hlavní obrázek místa
vstupní průčelí
© Pavel Zany Komárek, 24. 6. 2019

Vila Johanna von Liebieg ml. v Liberci

Johann (von) Liebieg mladší (1836–1917) byl synem zakladatele dynastie textilních baronů, kteří ovládali ekonomiku města i jeho širokého okolí od 30. let 19. století. Pro sebe a svou rodinu si v letech 1871–72 nechal podle projektu architekta Gustava Sacherse přestavět a podstatně rozšířit klasicistní sídlo Ferdinanda Römhelda, průkopníka manufakturní textilní výroby. Dům se nacházel v zajímavé lokalitě jihovýchodně od libereckého zámku, vstupní průčelí se obracelo do representativní příjezdové třídy k němu (dnes 8. března). Sachers ho využil jako centrální část vstupního křídla a přistavěl k němu další trakty, které obklopily nádvoří. Kromě vlastní vily tvořily součást komplexu hospodářské objekty a velkoryse provedená zahrada. Celek je proveden v uměřeném antikizujícím stylu, inspirovaném palladiánskou renesancí. Pro svou velikost získal brzy lidové pojmenování Liebiegs Palais (Libiegův palác). Po smrti svého stavebníka přešla vila do majetku jeho dětí. Ty zde však již nebydlely a objekt pronajímaly, např. četnickému pohotovostnímu oddílu. Roku 1945 jim byl majetek zkonfiskován a o rok později zde byla otevřena oblastní galerie. Po rekonstrukci městských lázní byly galerijní expozice roku 2014 přesunuty tam a Liebigova vila je od té doby prázdná bez využití.
Ivan Grisa, dle Pavel Halík (ed.): Slavné vily Libereckého kraje, Foibos 2007, 14.10. 2010
Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Liberec V - Kristiánov

Místa v okolí

 Liberec
 dům U Dvou sfing
 nová radnice
 synagoga
 Appeltův dům
 Šolcův dům
 Valdštejnské domky
 vodní nádrž Harcov
 kostel sv. Kříže
 Severočeské muzeum
 ZOO Liberec
 Lidové sady
 Liberecká výšina
 Jezdec
 kostel sv. Bonifáce
 Haléřova tvrz
 vodní nádrž Fojtka
 Ještěd
 Císařský kámen
 Hašlerova chata
 Karlovské bučiny
 Hamrštejn
 Trniště
 kostel sv. Mikuláše
 kaple Panny Marie
 Melzerův pomník
 mohyla letců
 kostel sv. Jakuba
 Královka
 Rašovka
 kostel sv. Mikuláše
 mariánský sloup
 radnice
 Nová Louka
 silniční most
 kostel sv. Vavřince
 hlavní pošta
 městské divadlo
 vodní nádrž Mšeno
 fara
 sokolovna
 kostel sv. Anny
 Skalákovna
 stará radnice
 nová radnice
 kostel sv. Kryštofa
 vesnický orloj
 Neysseburg
 galerie Belveder
 Slovanka
 Petřín
 Kristiánov
 Bramberk
 kaple sv. Kryštofa
 Solvayův lom
 sousoší Panny Marie
 kašna
 Vysoký
 Curia Vítkov
 Skalní hrad
 Nisanka
 kostel sv. Mikuláše
 Holubník
 kostel sv. Maxmiliána
 Schmittův zámek
 Loupežnická jeskyně
 Krkavčí skály
 mariánský sloup
 radnice
 městský špitál
 pramen Nisy
 Blaschkeho vila
 Raimund
 kostel sv. Víta
 Čertova zeď
 automobilka Kaipan
 mariánský sloup
 Velký Štolpich
 Finkův kámen
 trojiční sloup
 kaple Piety
 smírčí kříž
 kostel sv. Josefa
 Kittelův dům (Burk)
 vodopády Jedlové
 Ořešník
 Smržovka
 Černá Studnice
 Kopanina
 železniční most
 kostel sv. Anny
 Štolpišská silnice
 Chrastná
 Na Čihadle
 fara
 fara
 Heřmanická rozhledna
 Frýdštejn
 kostel sv. Pankráce
 Scholzeho mlýn
 Bílé kameny
 Grabštejn
 Jizera
 Lázně Libverda
 Lázně Libverda
 Malá Skála
 Vranov-Pantheon
 kaple sv. Vavřince
 Obří sud
 Boučkův statek
 Děvín
 Paličník
 Křída
 spořitelna
 Železný Brod - VPZ
Kontaktní informace
Oblastní galerie v Liberci, p. o.
U tiskárny 81/1
460 01 Liberec V
Tel: 485 106 325; 726 588 829
http://www.ogl.cz/
oblgal@ogl.cz
Základní informace místa
ID místa: 9397
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 10.12.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama