Po původním předpokládaném sídle ve Veselé se nedochovali žádné jednoznačné stopy. Stalo se patrně součástí poplužního dvora v jehož východním a dnes již přestavěném křídle jsou pozůstatky považované za zbytky renesanční věžovité tvrze.
Hlavní obrázek místa
Od jihovýchodu
Východní křídlo poplužního dvora, které v sobě nese zbytky předpokládané tvrze
© Luděk Pitter 03/2006
Obec Veselá se nachází jižně od Rokycan. Vyjedeme z Rokycan směrem na Mirošov a na konci Rokycan odbočíme na Veselou. Po této místní komunikaci vede i cyklotrasa č. 2155. Po vjezdu do obce při nejbližší větší křižovatce uvidíme po pravé straně bývalý poplužní dvůr ze 16. stol. Právě snad jeho křídla při silnici obsahuje torzo renesanční věžovité tvrze. Při jižním okraji dvora je dnes mokřad, podle katastrální mapy z roku 1838 zde býval rybník.
L.P., 3.3. 2007
popis

Torzo renesančního objektu, věžovité tvrze, je kladeno do východního křídla poplužního dvora. Dnes patrové stavení kryté polovalbovou střechou obsahuje prostor původně zaklenutý valeně s dvěma dvojicemi trojbokých výsečí považovaný za pozůstatek věžovité tvrze, kdy po ubourání horních pater byla přízemní část zavzata do zdiva dnešního mladšího objektu.

L.P. (Kolektiv autorů: Encyklopedie českých tvrzí, 3. díl, [S-Z], Argo, 2005), 3.3. 2007

historie

Ves Veselá byla v 1. polovině 14. stol. majetkem bratrů Drslava z Nezbavětic a Habarta z Nevida. Ti ji roku 1352 darovali Dominikánskému klášteru v Plzni, kde byl jejich bratr Amcha převorem. Již v roce 1379 však patřila Amchovi z Veselé a Čáslavům. O původním středověkém sídle majitelů Veselé není nic známo. V 16. stol. ves Veselou vlastnili Řesanští z Kadova. Do této doby je také kladen vznik poplužního dvora zaujímající rozsáhlý prostor na vyvýšenině nad mokřadovou loukou či rybníkem. Řesanští z Kadova ve vsi sídlili až do počátku 17. stol., poté byla ves postupně sloučena se šťáhlavským panstvím.

L.P. (Kolektiv autorů: Encyklopedie českých tvrzí, 3. díl, [S-Z], Argo, 2005), 3.3. 2007

Půdorys místa

Půdorys přízemí, Veselá (Rokycany), přízemí východního křídla poplužního dvora s torzem renesanční tvrze. Zaměření J. Anderle, kresba J. Úlovec.
Kolektiv autorů: Encyklopedie českých tvrzí, 3. díl, [S-Z], Argo, 2005
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Veselá

Místa v okolí

 Kotel
 Mydlná
 Javor
 kostel sv. Josefa
 Mirošov
 Neslívy
 Lopata
 Fitzova vila
 Dvorec
 kaple
 kašna
 radnice
 mariánský sloup
 kašna
 masné krámy
 děkanství
 mlýn Lopata
 městské opevnění
 Rokycany
 Labšovský mlýn
 Muchkovský mlýn
 křížová cesta
 Černá mohyla
 Kozel
 židovský hřbitov
 Švédský most
 Homberk
 vodní hamr
 Klabava
 kostel sv. Vojtěcha
 Šťáhlavy
 kostel sv. Václava
 Nezvěstice
 židovský hřbitov
 Kamýk
 Drštka
 Šťastná věž
 Žákava
 pivovar
 děkanství
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 Zábrodský mlýn
 Osek u Rokycan
 kostel sv. Vavřince
 Spálené Poříčí
 kostel sv. Mikuláše
 Stará Plzeň
 kostel sv. Petra
 Těnovice
 Pouskův mlýn
 Vimberk
 Pokonice
 Kokotsko
 Radyně
 kostel sv. Martina
 Bílá vila
 kostel sv. Mikuláše
 Bílý mlýn Kepka
 Vlčtejn
 Kokšín
 Džbánek
 Mítov
 Bušovice
 Červený Hrádek
 Březina
 kostel sv. Vavřince
 Mítovský mlýn
 Strašice
 Březina
 židovský hřbitov
 synagoga
 kaple se zvoničkou
 Chlukov
 Hradiště
 Tři Trubky
 Spálený mlýn
 židovský hřbitov
 Nebílovy
 Chlum u Plzně
 synagoga
 Štěnovice
 Dolanský Mlýn
 Věžka
 kostel sv. Štěpána
 Netunice
 Radeč
 kostel sv. Jiří
 Na Skále
 Čertův mlýn
 Hluboká
 Hengst
 Kožich
 Řenče
 Třemšín
 Třemšín
Kontaktní informace
Veselá čp. 16
337 01 Rokycany

Vlastník:
Aleš Beran
Kocanda 44
338 42 Kamenný Újezd
Tel: +420 371 783 364
http://www.beranvelkoobchod.cz/
info@beranvelkoobchod.cz
Základní informace místa
ID místa: 5055
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 3.3.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama