Předpokládaný starší kostel nahradila po pol. 14. stol. gotická novostavba, z ní dochován presbytář a část zdiva lodi, při opravě r. 1809 kostel prodloužen. V letech 1695-98 k severní zdi přistavěn Boží hrob podle jeruzalémského vzoru. V rohu hřbitova dřevěná zvonice z r. 1893, kopie starší stavby.
Hlavní obrázek místa
Drahoraz - kostel
© Jiří Špaček, 06/2016
Ves Drahoraz je prvně zmiňována r. 1294 v majetku Aldíka z Drahoraze, za nějž nebo jeho nástupců tu byla vybudována tvrz a v jejím sousedství kostel jako součást fortifikačního celku. Dnešní ves má jen kolem 80 obyvatel a je místní částí města Kopidlno, od něhož leží asi 4 km severně. Prochází jí silnice III. třídy, která odbočuje ze silnice I/32 ve vsi Pševes. Pševes je také nejbližší železniční zastávka na trati 061 z Nymburka do Jičína, vzdálená asi 2 km jihovýchodně. Drahoraz leží mimo síť turistických značek. Kostel sv. Petra a Pavla se nachází na hřbitově v jižní části vsi při procházející silnici.
14.9. 2016
historie

Existenci kostela v Drahorazi lze podle písemných pramenů předpokládat již v 13. století. Jaká byla jeho podoba, patrocinium a kde přesně stál, však nevíme. Někdy těsně po polovině 14. století jej nahradila současná svatyně zasvěcená sv. Petru a Pavlu. Dochoval se z něj presbytář a z větší části i obvodové zdivo lodi, jak mimo jiné dokládá i opadanou omítkou částečně odhalený gotický portál v její jižní zdi. V letech 1695-1698 byl k severní zdi přistavěn pozoruhodný boží hrob. Projekt této stavby podle jeruzalémského vzoru vypracoval italský architekt Giuseppe Gilmetti a kamenické práce provedl Matyáš Vocásek. Kostel byl opravován ještě r. 1809 a při té příležitosti byl prodloužen. V r. 2016 byla opravována střecha s věžičkou. Kostel sv. Petra a Pavla je jednolodní stavba s pětiboce uzavřeným presbytářem, zaklenutým křížovou žebrovou klenbou. Kostelní loď je plochostropá. V presbytáři se…  číst dále

Jiří Špaček, doplněno redakcí (zdroj: Umělecké památky Čech 1, Academia 1977 a K. Kuča: České, moravské a slezské zvonice, nakl. Libri 1994, Středověké venkovské kostely východních Čech, I.1 Archidiakonát hradecký do roku 1378), 14.9. 2016

Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Drahoraz

Místa v okolí

 kostel sv. Martina
 Údrnice
 popravčí kámen
 stará radnice
 kostel sv. Matouše
 sousoší Panny Marie
 Kopidlno
 palmový skleník
 děkanství
 kaple sv. Marka
 Jičíněves
 Jičíněves
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Ducha
 kostel sv. Jiří
 Češovské valy
 kostel sv. Václava
 Staré Hrady
 Veliš
 Loreta
 Milkovice
 kostel sv. Prokopa
 Nadslav
 kostel sv. Václava
 Milíčeves
 Vokšice
 Dětenice
 Muzeum piva
 Volanice
 Ostružno
 Rožďalovice
 Valdická brána
 synagoga
 vodárenská věž
 kostel sv. Havla
 Sekeřice
 Tuř
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Matouše
 Sekeřice
 Křižánky
 Čeřovka
 Čeřov
 Spařence
 Vysoké Veselí
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Samšina
 Valdštejnská lodžie
 Lavice
 Prachovské skály
 Mackov
 Brada
 židovský hřbitov
 Vlčí Pole
 zvonička
 dub červený
 kostel sv. Václava
 Hlušice
 Pařez
 Domousnice
 Dymokury
 Ujkovice
 Kuncberk
 Kovač
 kostel sv. Štěpána
 Železnice
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Martina
 Mladějov
 Křinec
 stará radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Jiljí
 Železnice
 venkovská usedlost
 Chotělice
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Václava
 Humprecht
 kostel sv. Jiří
 Konecchlumí
 Kamenice
 evangelický kostel
 Pařízek
 kostel sv. Stanislava
 Dřevěnice
 Smidary
 pomník Janu Malátovi
 kostel sv. Prokopa
 obecní studna
 dům č. p. 14
 Mcely
 boží muka
 skalní mlýn
 Bradlec
 Semtinská lípa
 kostel sv. Prokopa
 Mokřice
 Stav
 Kost
 hradní pivovar
 kostel sv. Václava
 panský dvůr Zájezd
 Romanka
 Kumburk
 Nový Ronov
 Husův sbor
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 synagoga
 Nový Bydžov
 rozhledna Čížovka
 evangelický kostel
 ZOO Chleby
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost-děkanství Kopidlno
Hilmarova 85
507 35 Kopidlno
Tel: 725 855 348
http://www.bihk.cz/dieceze/kopidlno
dekanstvi.kopidlno@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 12909
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 14.9.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama