Původně renesanční kostel na stráni nad horní částí Vítkova nahradil dřevěného předchůdce. Barokně upravován (věž, okna, závěr). Po roce 1945 zchátral, v posledních letech první záchranné kroky z iniciativy místního občanského sdružení.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihovýchodu
© Ivan Grisa 01/2010
Horní Vítkov se nachází těsně u česko-lužické hranice severně od Chrastavy, jejíž je administrativní součástí. Příjezd autem celoročně z chrastavského náměstí (směr Václavice, na okraji města odbočte vpravo), v bezsněžných obdobích i z Albrechtic u Frýdlantu (odbočka z I/13, v zimě se neudržuje). Ke kostelu lze dojet po místní komunikaci, parkování v místě není omezeno. Autobusové spojení z Chrastavy funguje jen v pracovních dnech, nejbližší železniční stanice Chrastava na trati Liberec - Hrádek n. N. - Varnsdorf leží asi 4 km jihozápadně. Kolem kostela prochází žlutá turistická značka, která zkracuje spojení mezi modrou z Chrastavy do Frýdlantu a zelenou z Chotyně do Oldřichova v Hájích. Po svazích nad obcí vedou i cyklostezky 3039 a 3065. V kostele se nekonají bohoslužby, přístupný je při akcích, pořádaných občanským sdružením Svítání Vítkova.
Ivan Grisa, 29.1. 2010
historie

Kostel Navštívení Panny Marie v Horním Vítkově u Chrastavy

Obec Vítkov (Wittig) vznikla jako lánová ves na německém právu koncem 13. století. Kostel zde pravděpodobně vznikl ve 30. letech 14. století jako dřevěná stavba. Ta vydržela (jistě s úpravami) do roku 1575, kdy s podporou frýdlantské vrchnosti (Melchiora z Redernu) začala stavba dnešní svatyně. Ta byla upravována po třicetileté válce (1671–80). Věž byla přistavěna 1703, o 11 let později proběhla důkladná přestavba. Znamenala především stavbu trojlistého závěru, úpravu tvaru oken a pořízení nového zařízení (oltářní obraz dnes ve farním kostele v Chrastavě). Další opravy proběhly v 19. a I. polovině 20. století (1913 byl kostel elektrifikován). Kostel postihla rekvisice zvonů za I. světové války. Přežil jen nejstarší z nich, datovaný rokem 1575 (dnes v kostele sv. Bartoloměje v Hrádku nad Nisou). Nové zvony z 20. let 20. století padly za oběť následujícímu válečnému konfliktu. Po jeho skončení byla vyhnána většina původních…  číst dále

Ivan Grisa, dle informační tabule na dveřích kostela, 28.1. 2010

pověsti

Navštívení Panny Marie

V Novém zákoně je popsáno setkání těhotné Panny Marie s její příbuznou Alžbětou, rovněž těhotnou; budoucí matkou Jana Křtitele. Panna Marie poté, co je jí andělem zvěstováno že porodí Syna Božího spěchá aby navštívila Alžbětu a byla "prostřednicí milosti"; aby předala posvěcení nenarozenému Janu Křtiteli. Alžběta byla těhotná i přes svůj vyšší věk a údajnou neplodnost, její těhotenství mělo být podle zjevení Archanděla Gabriela pro Pannu Marii důkazem že Ježíšovo narození bude zázrak a zvěstování je pravdivé.

http://catholica.cz, http://cs.wikipedia.org, 1.8. 2012

Půdorys místa

půdorys kostela
© Kühn, Karl F.: Topographie der historischen und Kunstgeschichtlichen Denkmale in der Tschechoslowakischen Republik, A. Land Böhmen, LI. Der Bezirk Reichenberg, R.M. Rohrer Verlag, Brünn - Prag - Leipzig - Wien 1934
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Horní Vítkov

Místa v okolí

 Curia Vítkov
 Vysoký
 kostel sv. Vavřince
 silniční most
 fara
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 Scholzeho mlýn
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 Grabštejn
 vodní nádrž Fojtka
 Haléřova tvrz
 Hamrštejn
 Raimund
 Hrádek nad Nisou
 kostel Pokoje
 Skalní hrad
 kostel sv. Kryštofa
 Bílé kameny
 kostel sv. Pankráce
 kostel sv. Kříže
 Frýdlant
 mariánský sloup
 solnice
 Appeltův dům
 Valdštejnské domky
 zámecký okrsek
 nová radnice
 synagoga
 Jezdec
 sousoší Piety
 nová radnice
 Severočeské muzeum
 Šolcův dům
 Liberec
 ZOO Liberec
 dům U Dvou sfing
 Lidové sady
 smírčí kříž
 vodní nádrž Harcov
 mariánský sloup
 kostel Panny Marie
 Liberecká výšina
 Frýdlantský vrch
 kašna Samaritánky
 městské opevnění
 kostel sv. Kříže
 solnice/konírna
 radnice
 Jánský kostel
 Karlsfried
 Mariánský kostel
 Rolandova kašna
 staré gymnasium
 Johanneum
 kostel sv. Bonifáce
 vodárna
 městské lázně
 ZOO Zittau
 mohyla letců
 kostel sv. Barbory
 Tkalcovský kostel
 Melzerův pomník
 Ještěd
 Winterstein
 kostel sv. Maxmiliána
 Pohanské kameny
 Žitava
 kaple Piety
 Nová Louka
 fara
 kostel sv. Antonína
 Sommerův kříž
 Královka
 dům č. p. 48
 kamenný most
 kaple
 Lemberk
 Bredovský letohrádek
 Hašlerova chata
 Haslerův dům
 kaple Panny Marie
 Dolní Pertoltice
 Trniště
 kostel sv. Jošta
 kostel sv. Heleny
 pomník Hanse Kudlicha
 Palmův dvůr
 pomník Hanse Kudlicha
 boží muka
 kostel sv. Jakuba
 Pachtovský zámeček
 kaple sv. Volfganga
 vodní nádrž Mšeno
 hlavní pošta
 městské divadlo
 fara
 nová radnice
 kostel sv. Anny
 stará radnice
 Neysseburg
Základní informace místa
ID místa: 8741
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.3.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama