Ves Nadslav byla prvně připomínána roku 1361. V letech 1363–1378 za Zdenka z Nadslavi existovala tvrz jakožto sídlo vladyků. Písemné prameny o tvrzi chybějí. Zanikla pravděpodobně ke konci 14. století.
Hlavní obrázek místa
Plocha tvrziště v lese.
© Jan Švejkar, 04/2010
Místo tvrziště nejlépe nalezneme, když před vsí Nadslav odbočíme do leva ze silnice vedoucí od Střevače k rybníku Mordýř, od rybníka se vydáme vpravo přímo do lesa, kde je nutné důkladněji hledat v lesním porostu. Pomoci může i mapa, kde je místo uváděno jako lokalita „Na Zámku“. Označeno je však více v poli než v lese, což může při hledání způsobit menší komplikace.
Jan Švejkar, 2011 , 30.10. 2011
historie

Nadslav

Ves Nadslav, nacházející se asi 6 km západně od Jičína, je známá svým kostelem s malbami na oknech kůru a zajímavým náhrobkem Petra z Kopidlna z roku 1494. Na západ od vsi na okraji lesa nalezneme místo, kde pravděpodobně stávala tvrz vladyků Nadslavských. Nahrává tomu fakt, že písemné prameny nedokládají existenci tvrze ve vsi Nadslav. Tvrziště je situováno v nedalekém lese zhruba 0,5 km od posledních domků vsi na nevýrazném ostrohu. Místo je dnes zalesněné, pahorek, příkop a méně znatelný val jsou zbytky, které na tvrzišti uvidíme. Avšak i k tomuto místu písemné prameny mlčí. Ves Nadslav se poprvé připomíná k roku 1361 ve spojitosti s farním kostelem. Následně je znám držitel vsi Zdeněk z Nadslavi, který je několikrát zmiňován v letech 1363–1378. Po Zdeňkovi, který byl již k roku 1387 mrtev, zůstali nezletilí synové, za něž rodové zboží spravoval Bohuněk Puklice z Frýdštejna. Stejnojmenný syn Zdeněk po mrtvém otci…  číst dále

Jan Švejkar, 2011: Prameny: A. Sedláček, Hrady, zámky a tvrze Království českého, díl 5 – Podkrkonoší, s. 275; Kolektiv, Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku –díl Východní Čechy, Praha 1989, s. 313. , 30.10. 2011

Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Nadslav

Místa v okolí

 kostel sv. Prokopa
 Ostružno
 Loreta
 Samšina
 zvonice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiljí
 Veliš
 Mackov
 kostel sv. Václava
 Staré Hrady
 Lavice
 Vokšice
 kostel sv. Martina
 Údrnice
 Spařence
 Prachovské skály
 kostel sv. Ducha
 Milkovice
 Pařez
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Matouše
 Mladějov
 vodárenská věž
 stará radnice
 Brada
 Valdická brána
 mariánský sloup
 synagoga
 Křižánky
 Humprecht
 kostel sv. Jiří
 Pařízek
 Jičíněves
 Čeřovka
 Muzeum piva
 Dětenice
 Čeřov
 Jičíněves
 Vlčí Pole
 kostel sv. Martina
 obecní studna
 dům č. p. 14
 kostel sv. Kateřiny
 židovský hřbitov
 boží muka
 Nebákov
 popravčí kámen
 skalní mlýn
 stará radnice
 sousoší Panny Marie
 kostel sv. Prokopa
 děkanství
 Kopidlno
 Semtinská lípa
 palmový skleník
 Trosky
 kostel sv. Štěpána
 Železnice
 kostel sv. Jiljí
 Domousnice
 Železnice
 kaple sv. Marka
 Milíčeves
 Kost
 hradní pivovar
 Kozlov
 panský dvůr Zájezd
 Pekařova brána
 Alainova věž
 kostel sv. Vavřince
 socha sv. Václava
 kostel sv. Vojtěcha
 Češovské valy
 radnice
 Tuř
 mariánský sloup
 Tábor
 Ujkovice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 Kláštenec
 rozhledna Čížovka
 Bradlec
 kaple sv. Anny
 Rožďalovice
 Řezníčkova vila
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Josefa
 Hrubá Skála
 Volanice
 Solec
 Adamovo lože
 socha sv. Prokopa
 Mariánská vyhlídka
 Dřevěnice
 kostel sv. Václava
 Radeč
 kostel sv. Matouše
 Lomnice nad Popelkou
 Soleček
 lázně Sedmihorky
 Chvistonosy
 Čertova ruka
 Belvín
 Komárovský rybník
 Kumburk
 Kavčiny
 kostel sv. Václava
 Vysoké Veselí
 Sekeřice
 Sekeřice
 Hynšta
 Obětní kámen
 Staré Hrady
 Mcely
 Mužský
Základní informace místa
ID místa: 10515
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 16.11.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama