Výklenková kaple sv. Anny stojí na cestě z centra Chyše ke hřbitovu na návrší Špičák. Postavena v barokním slohu roku 1784. Má lichoběžníkový půdorys, vysoký obdélný výklenek uzavřený mříží, zdobena je sochami sv. Anny s Pannou Marií, sv. Václava, sv. Antonína Paduánského a sv. Josefa s Ježíškem.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 05/2020
První písemná zmínka o Chyši pochází z roku 1169. V 15. století měla statut městečka a od 16. století města. S necelými 600 obyvateli (včetně 10 připojených místních částí, původně samostatných obcí) je 16. nejmenším městem u nás. Město leží na železniční trati 161 z Rakovníka do Bečova nad Teplou. Autobusové spojení má na Valeč a do Žlutic. Je zde zámek se zámeckou zahradou, funguje zde i pivovar s pivovarskou restaurací. Ve městě je řada drobných památek.
7.4. 2021
historie

Výklenková kaple sv. Anny stojí na cestě z centra Chyše ke hřbitovu na návrší Špičák (Spitzberg). Postavena byla v barokním slohu v roce 1784 neznámým stavitelem. Kaple stojí na lichoběžníkovém půdorysu, s vysokým obdélným výklenkem, zakončeným polokruhově. Výklenek je uzavřen kovovou mříží. V interiéru je novodobá polychromovaná dřevěná socha sv. Anny s Pannou Marií. Exteriér je zdoben několika kamennými plastikami - sv. Václava, sv. Antonína Paduánského, sv. Josefa s Ježíškem. Kaple byla na konci 19. století renovována nákladem slečny von Eckher a ve 30. letech 20. století péčí Anny Totzauer. Po odsunu německého obyvatelstva chátrala a byla ukradena část sochařské výzdoby. V roce 1958 byla prohlášena kulturní památkou. Opravena byla v 90. letech 20. století, další rekonstrukcí procházela v roce 2020.

Milan Caha (zdroj: http://www.pamatkyaprirodakarlovarska.cz), 7.4. 2021

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Chyše

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15615
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 7.4.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama