Barokní kostel z let 1708–1709. Opraven r. 1903. Jednolodní obdélná stavba s hranolovou věží v záp. průčelí, závěr zakončen zevně trojboce, uvnitř půlkruhově. Zařízení převážně pseudobarokní, část pochází ze zrušeného valdického kláštera.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Jiří v Radimi
© Pavel Vítek 09/2010
Obec Radim leží 6 km severovýchodně od Jičína. Kostel sv. Jiří se nachází v centru obce při silnici vedoucí do Železnice.
Pavel Vítek, 9.11. 2010
popis

Současný kostel sv. Jiří byl vystavěn v barokním stylu v letech 1708–1709. Původně byl kostelem farním, nyní náleží pod farnost Železnice. První důkladnou opravou prošel v roce 1903. Jedná se o jednolodní obdélnou stavbu. Presbytář je uvnitř půlkruhový, zevně trojboce uzavřený. Před západním průčelím kostela vztyčena hranolovitá věž. Zařízení interiéru kostela je převážně pseudobarokní. Část vybavení kostela pochází ze zrušeného valdického kláštera a je tedy raně barokní ze 70. let 17. století.

Pavel Vítek – zdroj: Kolektiv vědeckých pracovníků Ústavu teorie a dějin umění ČSAV v Praze, Umělecké památky Čech 3 (P – Š), Academia Praha 1980, 8.11. 2010

Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Radim

Místa v okolí

 Dřevěnice
 Stav
 Železnice
 Bradlec
 kostel sv. Jiljí
 Železnice
 Kumburk
 Mokřice
 Čeřov
 Čeřovka
 Valdická brána
 synagoga
 vodárenská věž
 Kamenice
 Choteč
 Alainova věž
 Tábor
 Konecchlumí
 Tuř
 Brada
 Kovač
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 Mlázovice
 Vokšice
 smírčí kříž
 Kozlov
 Lomnice nad Popelkou
 Milíčeves
 Kláštenec
 Veliš
 Ždírec
 kostel sv. Václava
 Levín
 Loreta
 Prachovské skály
 zvonička
 kříž
 kostel sv. Martina
 Žďár
 Levínská Olešnice
 panská hájovna
 dub letní
 boží muka
 sloup jezuity Burnatia
 Jičíněves
 Pařez
 kostel sv. Prokopa
 Jičíněves
 Sobčice
 kostel sv. Matouše
 Lázně Bělohrad
 Kozinec
 kostel sv. Matouše
 Ostružno
 Obora
 Ostroměř
 Hradišťko
 kostel sv. Prokopa
 Pecka
 Košťálov
 mariánský sloup
 Chloumky
 Nadslav
 Volanice
 Studenec
 Hrádek u Vřesníka
 Vysoké Veselí
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Kundratice
 Holovousy
 Samšina
 Mladějov
 kostel sv. Jiljí
 socha sv. Václava
 Staré Smrkovice
 Mackov
 mariánský sloup
 radnice
 Češovské valy
 skalní město Apolena
 kostel sv. Martina
 Ohnišťany
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Pařízek
 Trosky
 Údrnice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 Hořice
 Hořice
 Kopidlno
 sousoší Panny Marie
 stará radnice
 palmový skleník
 popravčí kámen
 kaple sv. Marka
 děkanství
 Bašnice
 Kozákov
 Dubecko
 Rotštejn
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Železnice
Muzejní 177
507 13 Železnice
Tel: 493 532 924
fara.zeleznice@centrum.cz
Základní informace místa
ID místa: 9526
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.11.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama