Podstavec se sochou Panny Marie (Madony) s nahým Ježíškem na okraji vesnice pod třemi mohutnými lipami. Neznámý autor. Dle letopočtu na podestě z r. 1836, renovován r. 1898 (doplněn o pískovcové ornamentální ohrazení). Nově zrestaurován r. 2018 spolu s dříve zničeným ohrazením. Památkově chráněno.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Špiroch 08/2021
Semtěš (německy Semtisch) je malá vesnice, část obce Pšov v okrese Karlovy Vary. První zmínka o ní je z roku 1379. Ve vesnici najdeme ještě kapličku a dva kříže. Socha Panny Marie s ohrazením stojí pod trojicí lip na okraji vesnice při silnici na Žlutice. Nedaleko vesnice při výjezdu na Žlutice prochází cyklistická stezka č. 2278 - Křížková cesta
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 21.9. 2021
popis

Vysoká pískovcová figurální plastika představuje Pannu Marii (Madonu) v dlouhém plášti s kapucí, jež drží nahého Ježíška. Je postavena na nízké profilované podestě s vysekanou datací (MDCCCXXXVI - 1836). Na podestě je vysekán i další mladší nápis (R.I.J. MDCCCIIC - Renoviert Im Jahre 1898). Plastika s podestou je umístěna na vrcholu hranolového pískovcového podstavce s horní profilovanou krycí deskou a profilovanou hranolovou patkou. Na přední straně podstavce je v oválném rámu, zdobeném květinovým dekorem, reliéf sv. Václava. Ostatní stěny podstavce jsou zdobeny reliéfy dalších světců. Na levé straně je reliéf sv. Kateřiny s mečem a kolem, na protější reliéf sv. Petra a Pavla a na zadní straně podstavce reliéf sv. Marka s knihou. Na přední straně hranolové patky je vysekán německý věnovací nápis. Kolem sochy je ornamentální pískovcové ohrazení s trojúhelníkovým štítem na přední straně, který nese symbol Nejsvětější…  číst dále

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 22.9. 2021

historie

Socha Panny Marie, dříve zvaná Scharfova socha (Scharf-Statue), vznikla v roce 1836. Je dílem neznámého autora. V roce 1898 byla renovována a patrně tehdy doplněna pískovcovým ohrazením. Na konci 2. světové války po nuceném vysídlení německého obyvatelstva přestala být socha udržována a chátrala. Někdy ve 2. polovině 20. století bylo ohrazení zničeno a bylo poházeno kolem plastiky. V roce 2018 byla socha zrestaurována a obnoveno zničené ohrazení.

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 22.9. 2021

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Semtěš

Místa v okolí

 kaple Panny Marie
 Nevděk
 kaple sv. Kříže
 kostel sv. Kříže
 synagoga
 fara
 kaple Panny Marie
 radnice
 Panský dům
 Mazanec
 kašna
 Žlutice
 Žlutice – MPZ
 Kokořovský dvůr
 kostel sv. Mikuláše
 Štědrá
 Štědrá
 Tuchtova kaple
 Kunzova muka
 Bílá boží muka
 kaple Panny Marie
 Vladař
 kaple
 návesní kaple
 kaple Panny Marie
 Čichalovský mlýn
 socha Ecce Homo
 smírčí kříž
 fara
 Ratibořský mlýn
 Prohořský hrádek
 Brložec
 kaple Kaina a Ábela
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 Blažkův mlýn
 bývalá rychta
 Chyše
 kaple
 Vlkošov
 kaple Panny Marie
 Budov
 Budov
 kostel sv. Jiljí
 Údrč
 Údrč
 Verušičky
 kostel sv. Leonarda
 Chyše
 synagoga
 zámecký pivovar
 kašna
 městské opevnění
 Týniště
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Vavřince
 Luka
 židovský hřbitov
 vysílač Krašov
 kaple sv. Václava
 Jablonná
 Nečtinský Špičák
 Podštěly
 kaple sv. Anny
 Nečtiny – MPZ
 Manětín
 Manětín – MPZ
 židovský hřbitov
 Sychrov
 socha sv. Barbory
 Bochov
 Brdo
 Rabštejn nad Střelou
 Hartenštejn
 Loreta
 silniční most
 bývalá fara
 Libkovice
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Barbory
 radnice
 neogotická studna
 kašna
 kaple Panny Marie z Re
 Hungerberg
 kostel sv. Jakuba
 panský dům
 mariánský sloup
 Toužim
 kaple sv. Kříže
 radnice
 Kostrčany
 Kotaneč
 Preitenstein
 kaple sv. Floriána
 Nečtiny
 kostel sv. Blažeje
 kostel sv. Václava
 Březín
 Hoppova kaple
 Nový Dvůr
 Valeč
 kostel sv. Víta
 mariánský sloup
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 Bražec
 dvůr Kalec
 Radějov
 boží muka
 kostel sv. Martina
 Vochlice
 Černá Hať
 Skytaly
 kostel sv. Markéty
 Mlýnce
 Lina
 kostel sv. Martina
 Vyšohrad
 Stružná
 Javorná
 kostel sv. Jakuba
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Úterý – MPZ
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Kamenný Chlum
 Andělská Hora
 Ondřejov
Základní informace místa
ID místa: 15915
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.9.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama