Terénní zbytky tvrze a vsi Kříženec zaniklé zřejmě v průběhu 15. století. První zmínka o vsi po pol. 11. stol., tvrz zřejmě ze 14. st., r. 1558 již pustá. Kostel ve vsi zbořen až r. 1719. Dochovány valy tvrze, kostel a ves připomíná kříž a dvě lípy.
Hlavní obrázek místa
tvrziště od jihu
© Pavel Zany Komárek 4. 11. 2010
Tvrziště Křižánky a zaniklá ves Křiženec leží na katastru obce Záhuby a jsou přístupné po žluté turistické značce, která začíná v Libáni a cca 1 km za tvrzištěm se na rozcestníku „Les Křižánek“ napojuje na modrou značku z Mladé Boleslavi a Domousnice do Dolního Bousova a Libošovic. Pro motorizované návštěvníky je nejbližší parkování u hřbitova za obcí Záhuby, kde žlutá značka opouští silnici III/27937 a kolem hájovny pokračuje po lesní asfatce cca 1 km k západu. Zde značka asfaltku opouští a po lesní pěšině směřuje k jasně viditelnému dřevěnému kříži, označujícímu místo zaniklé vesnice. Tvrziště leží mezi tímto křížem a zmíněnou lesní asfaltkou.
Zany, 16.11. 2010
popis

Tvrz stávala jižně od vsi v mírně svažitém terénu. Dosud se dochovalo mírně lichoběžné tvrziště ohraničené valovým opevněním, zdvíhajícím se nad současnou úroveň terénu o cca 2 m. Severovýchodní nároží se rozšiřuje v nevelkou plošinu, která může být pozůstatkem bašty či jiného prvku zesilujícího opevnění. Jižní strana tvrziště je příkopem oddělena od rovné plošiny se stopami zahloubených objektů, které mohou být zbytky poplužního dvora. Z něj byl zřejmě veden vstup do tvrze, snad při jejím jihovýchodním nároží, kde je val proti poplužnímu dvoru zřetelně přerušen. Jak vypadala zástavba tvrze nevíme, kromě valového opevnění je plocha tvrziště rovná, bez viditelných zbytků budov.

Zany, 16.11. 2010

historie

První zmínka o vsi Kříženec pochází z poloviny 11. století, kdy její část patřila k boleslavskému kostelu. Na konci 14. století patřila Janu Dmychlovi z Chlumku a Veselice, purkrabímu na hradě Michalovicích. Roku 1395 patřila přinejmenším část vsi Janu z Michalovic, který tehdy uplatnil podací právo ke zdejšímu kostelu. Roku 1410 zapsal mj. na vsi Křiženec se souhlasem svého nedílného bratra věno své ženě Anně Jan Dmychl z Veselce, roku 1417 ves patřila Zdeňku z Vlčího Pole. Poté se na dlouho z psané historie ztrácí, někdy v průběhu 15. či na počátku 16. století musela být opuštěna, neboť roku 1552 zapisuje Barbora z Kolomut svému muži ves pustou Kříženec. Zánik vsi o více než dvě století přežil zdejší kostel Nalezení sv. Kříže, u něhož se poddaní ze širokého okolí scházeli ještě na počátku 18. století. To bylo trnem v oku jak církevní, tak i světské vrchnosti, až byl v květnu roku 1719 kostel zbořen. Do…  číst dále

Zany, 16.11. 2010

Půdorys místa

půdorys tvrziště a poplužního dvora
© Petr Chotěbor (in kol.: Encyklopedie českých tvrzí, II. díl [K-R], ARGO, Praha 2000)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC),

Místa v okolí

 Vlčí Pole
 židovský hřbitov
 kostel sv. Štěpána
 Domousnice
 Milkovice
 Spařence
 Muzeum piva
 Dětenice
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Kateřiny
 Staré Hrady
 kostel sv. Ducha
 Ujkovice
 kostel sv. Jiří
 Lavice
 stará radnice
 mariánský sloup
 Nadslav
 Humprecht
 Údrnice
 kostel sv. Prokopa
 Mackov
 skalní mlýn
 kostel sv. Martina
 Samšina
 zvonice
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Chvistonosy
 Sukorady
 obecní studna
 dům č. p. 14
 kostel sv. Mikuláše
 Ostružno
 Semtinská lípa
 Solec
 Kost
 panský dvůr Zájezd
 hradní pivovar
 kostel sv. Prokopa
 rozhledna Čížovka
 Rožďalovice
 kostel sv. Havla
 Soleček
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiljí
 Březno
 Loreta
 Mladějov
 Újezdec u Pěčic
 popravčí kámen
 Pařízek
 kostel sv. Prokopa
 stará radnice
 Nebákov
 sousoší Panny Marie
 děkanství
 Kopidlno
 Veliš
 palmový skleník
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Prachovské skály
 Pěčice
 kostel sv. Matouše
 Pařez
 Kněžmost
 Pekařova brána
 Vokšice
 Mcely
 Komárovský rybník
 radnice
 kostel sv. Anny
 Kolomuty
 kaple sv. Marka
 venkovská usedlost
 skalní město Apolena
 Volenovice
 evangelický kostel
 Belvín
 Trosky
 kostel sv. Vojtěcha
 Jičíněves
 Dobrovická muzea
 Jičíněves
 Kuncberk
 dům č. p. 7
 pomník Helma
 kaple sv. Anny
 Studénka
 radnice
 Dobrovice
 trojiční sloup
 Obětní kámen
 kostel sv. Havla
 Křinec
 Brada
 Hynšta
 kostel sv. Jiljí
 Vinařice
 kostel sv. Martina
 sloup jezuity Burnatia
 synagoga
 Valdická brána
 Valečov
 kostel sv. Vavřince
 zvonička
 Baba
 Staré Hrady
 socha sv. Prokopa
 Dobrá Voda 3
 Lhotice
 Loučeň
 Mužský
 Dobrá Voda 2
 Čeřovka
 kaple sv. Jiljí
 Dobrá Voda 1
 Češovské valy
 Píčův statek
 Klamorna
 socha sv. Václava
 Hrada
 mariánský sloup
 radnice
 Drábské světničky
 Kurovodice
 Smilovice
 Kozlov
 Bratronice
 radnice
 Mnichovo Hradiště
 Kláštenec
 Vlkava
 Čachovice
 kaple sv. Václava
Základní informace místa
ID místa: 9542
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 28.11.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve středočeském kraji, v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les a z něj se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě vytesané do žuly.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

reklama