Terénní zbytky tvrze a vsi Kříženec zaniklé zřejmě v průběhu 15. století. První zmínka o vsi po pol. 11. stol., tvrz zřejmě ze 14. st., r. 1558 již pustá. Kostel ve vsi zbořen až r. 1719. Dochovány valy tvrze, kostel a ves připomíná kříž a dvě lípy.
Hlavní obrázek místa
tvrziště od jihu
© Pavel Zany Komárek 4. 11. 2010
Tvrziště Křižánky a zaniklá ves Křiženec leží na katastru obce Záhuby a jsou přístupné po žluté turistické značce, která začíná v Libáni a cca 1 km za tvrzištěm se na rozcestníku „Les Křižánek“ napojuje na modrou značku z Mladé Boleslavi a Domousnice do Dolního Bousova a Libošovic. Pro motorizované návštěvníky je nejbližší parkování u hřbitova za obcí Záhuby, kde žlutá značka opouští silnici III/27937 a kolem hájovny pokračuje po lesní asfatce cca 1 km k západu. Zde značka asfaltku opouští a po lesní pěšině směřuje k jasně viditelnému dřevěnému kříži, označujícímu místo zaniklé vesnice. Tvrziště leží mezi tímto křížem a zmíněnou lesní asfaltkou.
Zany, 16.11. 2010
popis

Tvrz stávala jižně od vsi v mírně svažitém terénu. Dosud se dochovalo mírně lichoběžné tvrziště ohraničené valovým opevněním, zdvíhajícím se nad současnou úroveň terénu o cca 2 m. Severovýchodní nároží se rozšiřuje v nevelkou plošinu, která může být pozůstatkem bašty či jiného prvku zesilujícího opevnění. Jižní strana tvrziště je příkopem oddělena od rovné plošiny se stopami zahloubených objektů, které mohou být zbytky poplužního dvora. Z něj byl zřejmě veden vstup do tvrze, snad při jejím jihovýchodním nároží, kde je val proti poplužnímu dvoru zřetelně přerušen. Jak vypadala zástavba tvrze nevíme, kromě valového opevnění je plocha tvrziště rovná, bez viditelných zbytků budov.

Zany, 16.11. 2010

historie

První zmínka o vsi Kříženec pochází z poloviny 11. století, kdy její část patřila k boleslavskému kostelu. Na konci 14. století patřila Janu Dmychlovi z Chlumku a Veselice, purkrabímu na hradě Michalovicích. Roku 1395 patřila přinejmenším část vsi Janu z Michalovic, který tehdy uplatnil podací právo ke zdejšímu kostelu. Roku 1410 zapsal mj. na vsi Křiženec se souhlasem svého nedílného bratra věno své ženě Anně Jan Dmychl z Veselce, roku 1417 ves patřila Zdeňku z Vlčího Pole. Poté se na dlouho z psané historie ztrácí, někdy v průběhu 15. či na počátku 16. století musela být opuštěna, neboť roku 1552 zapisuje Barbora z Kolomut svému muži ves pustou Kříženec. Zánik vsi o více než dvě století přežil zdejší kostel Nalezení sv. Kříže, u něhož se poddaní ze širokého okolí scházeli ještě na počátku 18. století. To bylo trnem v oku jak církevní, tak i světské vrchnosti, až byl v květnu roku 1719 kostel zbořen. Do…  číst dále

Zany, 16.11. 2010

Půdorys místa

půdorys tvrziště a poplužního dvora
© Petr Chotěbor (in kol.: Encyklopedie českých tvrzí, II. díl [K-R], ARGO, Praha 2000)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC),

Místa v okolí

 Vlčí Pole
 židovský hřbitov
 kostel sv. Štěpána
 Domousnice
 Milkovice
 Spařence
 Muzeum piva
 Dětenice
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Kateřiny
 Staré Hrady
 kostel sv. Ducha
 Ujkovice
 kostel sv. Jiří
 Lavice
 stará radnice
 mariánský sloup
 Humprecht
 Nadslav
 Údrnice
 kostel sv. Prokopa
 Mackov
 skalní mlýn
 kostel sv. Martina
 Samšina
 zvonice
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Chvistonosy
 Sukorady
 obecní studna
 dům č. p. 14
 kostel sv. Mikuláše
 Ostružno
 Semtinská lípa
 Solec
 Kost
 panský dvůr Zájezd
 hradní pivovar
 kostel sv. Prokopa
 rozhledna Čížovka
 Rožďalovice
 kostel sv. Havla
 Soleček
 Březno
 Loreta
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiljí
 Mladějov
 Újezdec u Pěčic
 popravčí kámen
 Pařízek
 kostel sv. Prokopa
 Nebákov
 stará radnice
 sousoší Panny Marie
 děkanství
 Kopidlno
 Veliš
 kostel sv. Václava
 palmový skleník
 kostel sv. Václava
 Prachovské skály
 Pěčice
 Pařez
 kostel sv. Matouše
 Vokšice
 Kněžmost
 Pekařova brána
 Mcely
 Komárovský rybník
 radnice
 kostel sv. Anny
 Kolomuty
 kaple sv. Marka
 venkovská usedlost
 Volenovice
 skalní město Apolena
 evangelický kostel
 Trosky
 Belvín
 kostel sv. Vojtěcha
 Jičíněves
 Jičíněves
 Kuncberk
 Dobrovická muzea
 Studénka
 radnice
 Dobrovice
 dům č. p. 7
 pomník Helma
 kaple sv. Anny
 trojiční sloup
 kostel sv. Havla
 Křinec
 Brada
 Obětní kámen
 Hynšta
 kostel sv. Jiljí
 Vinařice
 vodárenská věž
 kostel sv. Martina
 sloup jezuity Burnatia
 Valdická brána
 Valečov
 synagoga
 kostel sv. Vavřince
 zvonička
 Baba
 Staré Hrady
 Loučeň
 socha sv. Prokopa
 Dobrá Voda 3
 Lhotice
 Čeřovka
 Mužský
 Dobrá Voda 2
 kaple sv. Jiljí
 Dobrá Voda 1
 Češovské valy
 Klamorna
 Píčův statek
 socha sv. Václava
 Hrada
 mariánský sloup
 radnice
 Drábské světničky
 Kurovodice
 Smilovice
 Kozlov
 Bratronice
 radnice
 Mnichovo Hradiště
 Kláštenec
 Vlkava
 Čachovice
 kaple sv. Václava
Základní informace místa
ID místa: 9542
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 28.11.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama