Za Smidara Zdislava z Vartemberka je v r. 1544 první zmínka o tvrzi. V letech 1810–1813 nechal Karel Rey tvrz přestavět na zámek. V r. 1825 zámek zničen požárem. Tehdejší vlastníci Colloredové jej nechali znovu vystavět.
Hlavní obrázek místa
© Rodochrozit, 07/2013
Městečko Smidary se nachází 7 km severně od Nového Bydžova. Dostupné je buď autobusem a nebo železnicí ze stanice Smidary na trati Chlumec nad Cidlinou - Ostroměř Zámek je nevyužívaný, veřejnosti nepřístupný a značně zpustlý.
Pavel Vítek, 5.1. 2006
historie

První zpráva o vsi Smidarech, která koncem 13. století náležela pražské kapitule, je z r. 1332. Od kapituly odkoupil majetek kapitulní děkan a daroval jej své neteři Elišce, manželce Beneše z Vartemberka. Tento rod vlastnil Smidary s přestávkou let 1360–1381, kdy náležely Henslínovi z Turgova, do 90. let 14. století. Markvart z Vartemberka a z Kosti prodal Smidary Janu Ohnišťkovi z Ohnišťan. Jan Ohnišťko z Ohnišťan byl zpočátku přívržencem husitské revoluce, ale později se stal jejím odpůrcem, a proto Jan Žižka z Trocnova r. 1421 Smidary vypálil. R. 1426 byl Jan Ohnišťko pro rušení zemského míru popraven. Pak se na Smidarech vystřídalo ještě několik majitelů, načas byly spojeny i s bydžovským panstvím, až je r. 1496 Hašek Zvířetický z Vartemberka daroval věnem své manželce Markétě z Chlumu a Košumberka. První zmínka o tvrzi je až z r. 1544, kdy se stal držitelem Smidar Zdislav…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, aktualizováno, 28.2. 2010

Další texty historie

Komentáře

29.1.2007 14:04 anna hladíková
V obci Chotělice (severozápadně od Smidar, administrativně spadá pod Smidary) je ještě jeden zámek. Ve 14. stol. tu bývala tvrz s dvorem. Nyní dominantu obce tvoří prostranný zámek hraběte Mensdorfa – Pouilly s pěkným parkem, který byl vystavěn v r. 1875 – dnes slouží jako Ústav sociální péče.
Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Smidary

Místa v okolí

 kostel sv. Stanislava
 Chotělice
 kostel sv. Jiří
 Skřivany
 Sloupno
 Podlesí
 kostel sv. Prokopa
 Staré Smrkovice
 Ohnišťany
 kostel sv. Václava
 Vysoké Veselí
 Husův sbor
 synagoga
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 Nový Bydžov
 Myštěves
 Hlušice
 Vysoká
 Sekeřice
 Sekeřice
 kostel sv. Mikuláše
 Volanice
 Obora
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Václava
 Libeň
 kostel sv. Prokopa
 Sobčice
 kostel sv. Jiří
 Bašnice
 sušárna čekanky
 Barchůvek
 Češovské valy
 kaple Panny Marie
 Hradišťko
 Mlékosrby
 Ostroměř
 Luková
 Milíčeves
 Kovač
 Holovousy
 Stračov
 Barchov
 Kosice
 Vlkov nad Lesy
 Stračov
 kostel sv. Vavřince
 Tuř
 Konecchlumí
 Nechanice
 Chloumky
 Babice
 Kamenice
 Kosice
 Přestavlky
 kostel sv. Martina
 Jičíněves
 akvadukt u Komárova
 Mlázovice
 Jičíněves
 radnice
 kostel sv. Vojtěcha
 Kunčice
 Hořice
 Hořice
 Hořice
 kaple sv. Marka
 loretánská kaple
 Karlova Koruna
 Kozelkova vila
 kostel sv. Matouše
 Pustohrad u Hořic
 Jeřice
 Hrádek u Nechanic
 palmový skleník
 Kratonohy
 Obědovice
 kostel sv. Jiří
 synagoga
 kostel sv. Markéty
 Lázně Bělohrad
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Veliš
 Miletín
 Vokšice
 zvonice
 Loreta
 Stará Báň
Základní informace místa
ID místa: 390
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 5.1.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Naposledy navštívené

reklama