Za Smidara Zdislava z Vartemberka je v r. 1544 první zmínka o tvrzi. V letech 1810–1813 nechal Karel Rey tvrz přestavět na zámek. V r. 1825 zámek zničen požárem. Tehdejší vlastníci Colloredové jej nechali znovu vystavět.
Hlavní obrázek místa
© Pavel Vítek 01/2006
Městečko Smidary se nachází 7 km severně od Nového Bydžova. Dostupné je buď autobusem a nebo železnicí ze stanice Smidary na trati Chlumec nad Cidlinou - Ostroměř Zámek je nevyužívaný, veřejnosti nepřístupný a značně zpustlý.
Pavel Vítek, 5.1. 2006
historie

První zpráva o vsi Smidarech, která koncem 13. století náležela pražské kapitule, je z r. 1332. Od kapituly odkoupil majetek kapitulní děkan a daroval jej své neteři Elišce, manželce Beneše z Vartemberka. Tento rod vlastnil Smidary s přestávkou let 1360–1381, kdy náležely Henslínovi z Turgova, do 90. let 14. století. Markvart z Vartemberka a z Kosti prodal Smidary Janu Ohnišťkovi z Ohnišťan. Jan Ohnišťko z Ohnišťan byl zpočátku přívržencem husitské revoluce, ale později se stal jejím odpůrcem, a proto Jan Žižka z Trocnova r. 1421 Smidary vypálil. R. 1426 byl Jan Ohnišťko pro rušení zemského míru popraven. Pak se na Smidarech vystřídalo ještě několik majitelů, načas byly spojeny i s bydžovským panstvím, až je r. 1496 Hašek Zvířetický z Vartemberka daroval věnem své manželce Markétě z Chlumu a Košumberka. První zmínka o tvrzi je až z r. 1544, kdy se stal držitelem Smidar Zdislav…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, aktualizováno, 28.2. 2010

Další texty historie
Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Smidary

Místa v okolí

 kostel sv. Stanislava
 Chotělice
 kostel sv. Jiří
 Skřivany
 Sloupno
 Podlesí
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Václava
 Staré Smrkovice
 Ohnišťany
 Vysoké Veselí
 Husův sbor
 synagoga
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 Nový Bydžov
 Myštěves
 Hlušice
 Vysoká
 Sekeřice
 Sekeřice
 kostel sv. Mikuláše
 Volanice
 Obora
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Václava
 Libeň
 kostel sv. Prokopa
 Sobčice
 kostel sv. Jiří
 Bašnice
 sušárna čekanky
 Barchůvek
 Češovské valy
 Hradišťko
 Mlékosrby
 Ostroměř
 Luková
 Milíčeves
 Kovač
 Stračov
 Holovousy
 Barchov
 Vlkov nad Lesy
 Stračov
 kostel sv. Vavřince
 Tuř
 Konecchlumí
 Nechanice
 Chloumky
 Babice
 Kamenice
 Kosice
 Přestavlky
 kostel sv. Martina
 Jičíněves
 akvadukt u Komárova
 Mlázovice
 Jičíněves
 radnice
 kostel sv. Vojtěcha
 Kunčice
 Hořice
 Hořice
 Hořice
 kaple sv. Marka
 loretánská kaple
 Karlova Koruna
 Kozelkova vila
 kostel sv. Matouše
 Pustohrad u Hořic
 Jeřice
 Hrádek u Nechanic
 palmový skleník
 Obědovice
 Kratonohy
 kostel sv. Jiří
 synagoga
 kostel sv. Markéty
 Lázně Bělohrad
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Veliš
 Miletín
 zvonice
 Vokšice
 Loreta
 Stará Báň
Základní informace místa
ID místa: 390
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 5.1.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama