Za Smidara Zdislava z Vartemberka je v r. 1544 první zmínka o tvrzi. V letech 1810–1813 nechal Karel Rey tvrz přestavět na zámek. V r. 1825 zámek zničen požárem. Tehdejší vlastníci Colloredové jej nechali znovu vystavět.
Hlavní obrázek místa
© Rodochrozit, 07/2013
Městečko Smidary se nachází 7 km severně od Nového Bydžova. Dostupné je buď autobusem a nebo železnicí ze stanice Smidary na trati Chlumec nad Cidlinou - Ostroměř Zámek je nevyužívaný, veřejnosti nepřístupný a značně zpustlý.
Pavel Vítek, 5.1. 2006
historie

První zpráva o vsi Smidarech, která koncem 13. století náležela pražské kapitule, je z r. 1332. Od kapituly odkoupil majetek kapitulní děkan a daroval jej své neteři Elišce, manželce Beneše z Vartemberka. Tento rod vlastnil Smidary s přestávkou let 1360–1381, kdy náležely Henslínovi z Turgova, do 90. let 14. století. Markvart z Vartemberka a z Kosti prodal Smidary Janu Ohnišťkovi z Ohnišťan. Jan Ohnišťko z Ohnišťan byl zpočátku přívržencem husitské revoluce, ale později se stal jejím odpůrcem, a proto Jan Žižka z Trocnova r. 1421 Smidary vypálil. R. 1426 byl Jan Ohnišťko pro rušení zemského míru popraven. Pak se na Smidarech vystřídalo ještě několik majitelů, načas byly spojeny i s bydžovským panstvím, až je r. 1496 Hašek Zvířetický z Vartemberka daroval věnem své manželce Markétě z Chlumu a Košumberka. První zmínka o tvrzi je až z r. 1544, kdy se stal držitelem Smidar Zdislav…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, aktualizováno, 28.2. 2010

Další texty historie
Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Smidary

Místa v okolí

 kostel sv. Stanislava
 Chotělice
 kostel sv. Jiří
 Skřivany
 Sloupno
 Podlesí
 kostel sv. Prokopa
 Staré Smrkovice
 Ohnišťany
 kostel sv. Václava
 Vysoké Veselí
 synagoga
 radnice
 Husův sbor
 kostel sv. Vavřince
 Nový Bydžov
 Myštěves
 Hlušice
 Vysoká
 Sekeřice
 Sekeřice
 kostel sv. Mikuláše
 Volanice
 Obora
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Václava
 Libeň
 Sobčice
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Jiří
 Bašnice
 Barchůvek
 sušárna čekanky
 Češovské valy
 Hradišťko
 kaple Panny Marie
 Mlékosrby
 Ostroměř
 Luková
 Milíčeves
 Kovač
 Stračov
 Holovousy
 Kosice
 Barchov
 Vlkov nad Lesy
 Stračov
 Tuř
 kostel sv. Vavřince
 Konecchlumí
 Nechanice
 Chloumky
 Babice
 Kamenice
 Kosice
 Přestavlky
 kostel sv. Martina
 Jičíněves
 akvadukt u Komárova
 Mlázovice
 Jičíněves
 radnice
 kostel sv. Vojtěcha
 Kunčice
 Hořice
 Hořice
 Hořice
 kaple sv. Marka
 loretánská kaple
 Karlova Koruna
 Kozelkova vila
 kostel sv. Matouše
 Pustohrad u Hořic
 Jeřice
 Hrádek u Nechanic
 palmový skleník
 Obědovice
 Kratonohy
 kostel sv. Jiří
 synagoga
 kostel sv. Markéty
 Lázně Bělohrad
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Veliš
 Miletín
 zvonice
 Vokšice
 Loreta
 Stará Báň
Základní informace místa
ID místa: 390
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 5.1.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama