Objekt sušárny čekanky, jeden z posledních dochovaných v původní podobě z r. 1912, stojí na okraji Bydžovské Lhotky. Je ojedinělou technickou památkou, i když provoz v něm již byl ukončen.
Hlavní obrázek místa
Bydžovská Lhotka - sušárna čekanky
© Jiří Špaček, 08/2017
Ves Bydžovská Lhotka je doložena od 14. století, odkdy byla až do konce feudalismu majetkem města Nový Bydžov. To je též důvod jejího současného přídomku. Ves leží na vedlejší silnici asi 5 km jihovýchodně od Nového Bydžova. V současnosti má kolem 150 obyvatel a je místní částí obce Měník. Po r. 1848, tedy po rozpadu feudální správy, se místní obyvatelé začali věnovat pěstování čekanky. V důsledku toho vznikla potřeba výstavby objektu sušárny. Ten stojí na okraji vsi při silnici do Měníku. I když provoz v něm byl ukončen, je součástí nepřístupného zemědělsko-průmyslového areálu.
17.8. 2017
historie

V Bydžovské Lhotce se nachází jedna z posledních sušáren čekanky v ČR, která se dochovala v původní podobě. Budova z r. 1912 je typická svým množstvím komínů, které sloužily k odvětrávání. Čekanka se hojně pěstovala v okolí. Výsledný výrobek po zpracování kořenů se nazýval cikorka. Známá byla Balounkova cikorka vyráběná v Novém Bydžově. Původ čekanky je nejasný. Snad pochází z Indie, ale planá roste i v severní Africe a v Asii. Známé jsou její léčivé účinky na žaludek, játra, slezinu a ledviny. Za vynálezce čekankové kávy na počátku 18. století je označován dvorský zahradník Timme z Arnstadtu v Durynsku. Že se tato kávová náhražka rozšířila po celé Evropě a dostala se i k nám, způsobil Napoleon svým kontinentálním systémem v r. 1806, kdy omezil dovoz zrnkové kávy do Evropy. To vyvolalo vzrůst potřeby kávovinových náhražek významných pro výživu širokých vrstev obyvatelstva. V průběhu 19. století se tak…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím různých webových stránek), 17.8. 2017

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Bydžovská Lhotka

Místa v okolí

 Barchůvek
 Libeň
 Barchov
 Mlékosrby
 Kosice
 Přestavlky
 Babice
 Luková
 Nový Bydžov
 synagoga
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 Husův sbor
 Obědovice
 Kratonohy
 Sloupno
 Kunčice
 Skřivany
 loretánská kaple
 Kozelkova vila
 kostel sv. Voršily
 Chlumec nad Cidlinou
 Karlova Koruna
 Nechanice
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Jiří
 Klamoš
 akvadukt u Komárova
 Dobřenice
 Hrádek u Nechanic
 kostel sv. Klimenta
 Kasalice
 kostel sv. Jiří
 Smidary
 kostel sv. Stanislava
 Vlkov nad Lesy
 Žáravice
 kostel sv. Jiří
 Radíkovice
 Rohoznice
 Libčany
 Rohoznice
 Libčany
 Hlušice
 Podlesí
 Vysoká
 Chotělice
 Myštěves
 Škroupův dům
 Hradišťko
 fara
 Stračov
 Dolní Přím
 evangelický kostel
 kostel sv. Prokopa
 Stračov
 kostel sv. Václava
 kostel Všech svatých
 Ohnišťany
 Sekeřice
 Staré Smrkovice
 Sekeřice
 kostel sv. Mikuláše
 Dohalice
 kostel sv. Vojtěcha
 Bašnice
 Korce
 panský dvůr
 Vysoké Veselí
 kostel sv. Havla
 mlynářská vila
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 Chlum
 kostel sv. Václava
 Volanice
 radnice
 Jeřice
 Češovské valy
Základní informace místa
ID místa: 13615
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 17.8.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama