Objekt sušárny čekanky, jeden z posledních dochovaných v původní podobě z r. 1912, stojí na okraji Bydžovské Lhotky. Je ojedinělou technickou památkou, i když provoz v něm již byl ukončen.
Hlavní obrázek místa
Bydžovská Lhotka - sušárna čekanky
© Jiří Špaček, 08/2017
Ves Bydžovská Lhotka je doložena od 14. století, odkdy byla až do konce feudalismu majetkem města Nový Bydžov. To je též důvod jejího současného přídomku. Ves leží na vedlejší silnici asi 5 km jihovýchodně od Nového Bydžova. V současnosti má kolem 150 obyvatel a je místní částí obce Měník. Po r. 1848, tedy po rozpadu feudální správy, se místní obyvatelé začali věnovat pěstování čekanky. V důsledku toho vznikla potřeba výstavby objektu sušárny. Ten stojí na okraji vsi při silnici do Měníku. I když provoz v něm byl ukončen, je součástí nepřístupného zemědělsko-průmyslového areálu.
17.8. 2017
historie

V Bydžovské Lhotce se nachází jedna z posledních sušáren čekanky v ČR, která se dochovala v původní podobě. Budova z r. 1912 je typická svým množstvím komínů, které sloužily k odvětrávání. Čekanka se hojně pěstovala v okolí. Výsledný výrobek po zpracování kořenů se nazýval cikorka. Známá byla Balounkova cikorka vyráběná v Novém Bydžově. Původ čekanky je nejasný. Snad pochází z Indie, ale planá roste i v severní Africe a v Asii. Známé jsou její léčivé účinky na žaludek, játra, slezinu a ledviny. Za vynálezce čekankové kávy na počátku 18. století je označován dvorský zahradník Timme z Arnstadtu v Durynsku. Že se tato kávová náhražka rozšířila po celé Evropě a dostala se i k nám, způsobil Napoleon svým kontinentálním systémem v r. 1806, kdy omezil dovoz zrnkové kávy do Evropy. To vyvolalo vzrůst potřeby kávovinových náhražek významných pro výživu širokých vrstev obyvatelstva. V průběhu 19. století se tak…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím různých webových stránek), 17.8. 2017

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Bydžovská Lhotka

Místa v okolí

 Barchůvek
 Libeň
 Barchov
 Mlékosrby
 Kosice
 Přestavlky
 Babice
 Luková
 Nový Bydžov
 synagoga
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 Husův sbor
 Obědovice
 Kratonohy
 Sloupno
 Kunčice
 Skřivany
 loretánská kaple
 Kozelkova vila
 kostel sv. Voršily
 Chlumec nad Cidlinou
 Karlova Koruna
 Nechanice
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Jiří
 Klamoš
 akvadukt u Komárova
 Dobřenice
 Hrádek u Nechanic
 kostel sv. Klimenta
 Kasalice
 kostel sv. Jiří
 Smidary
 kostel sv. Stanislava
 Vlkov nad Lesy
 Žáravice
 kostel sv. Jiří
 Radíkovice
 Rohoznice
 Libčany
 Rohoznice
 Libčany
 Hlušice
 Podlesí
 Vysoká
 Chotělice
 Myštěves
 Škroupův dům
 Hradišťko
 fara
 Stračov
 Dolní Přím
 evangelický kostel
 kostel sv. Prokopa
 Stračov
 kostel sv. Václava
 kostel Všech svatých
 Ohnišťany
 Sekeřice
 Staré Smrkovice
 Sekeřice
 kostel sv. Mikuláše
 Dohalice
 kostel sv. Vojtěcha
 Bašnice
 Korce
 panský dvůr
 Vysoké Veselí
 kostel sv. Havla
 mlynářská vila
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 Chlum
 kostel sv. Václava
 Volanice
 radnice
 Jeřice
 Češovské valy
Základní informace místa
ID místa: 13615
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 17.8.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama