Kostel svatého Václava založen roku 1574, v současné době díky Nadačnímu fondu od roku 1998 v rekonstrukci. Kostel několikrát vyhořel, naposledy v roce 1981.
Hlavní obrázek místa
kostel sv. Václava - letecký snímek
© Radovan Smokoň 05/2008
Obec Výsluní se dříve (do r. 1950) jmenovala Suniperk. Ve 14. století se zde dolovalo stříbro, měď, cín a olovo. V roce 1565 dostala obec od Bohuslava z Lobkovic různé výsady, ty měly přilákat nové obyvatelstvo. Roku 1584 byla ves povýšena na město, které roku 1615 dostalo od krále Matyáše znak. Roku 1574 byl založen kostel sv. Václava. Dnešní kostel pochází z roku 1853. Po poslední opravě střechy v roce 1981 vyhořel. Město má dochován pravidelný renesanční šachovnicový půdorys.
mapa 1:50 tis. KČT č. 5, 26.4. 2003
historie

Město bylo založeno na počátku 16. stol. na pravidelném šachovnicovém půdorysu. První ověřená zmínka pochází z roku 1547 - zmiňován Oswald Richter von Sonneberg. V roce 1559 je připomínán rychtář Výsluní. K roku 1562 je zde již městečko. Roku 1565 potvrzuje Bohuslav Felix Lobkowitz osadě hornické výsady a obyvatelům městské výsady - právo na soud, týdení a výroční trhy. Císař Matyáš udělil Výsluní 22. října 1615 městský znak. Po roce 1562 jsou zde doloženi protestanští kazatelé a učitelé. Po roce 1594 se Výsluní dostalo do přímé správy královské komory. Císař Rudolf II. vydal 2. ledna 1597 rozsáhlý horní řád pro královská horní města Horu Sv. Šebestiána, Horu Sv. Kateřiny a Výsluní. V roce 1640 je uváděno, že švédská vojska vypálila školu, kostel a faru. Kostel byl obnoven roku 1659. Roku 1680 byla postavena nová fara, ačkoliv tu farář od počátku 17. stol. nesídlil, býval zde protestantský pastor. Do roku 1674 bylo Výsluní podřízenofařev…  číst dále

Radovan Smokoň, Archiv města Chomutov., 18.9. 2006

Další texty historie

Půdorys místa

Mapa obce Výsluní s kostelem
zdroj: katastrální mapa
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Ústecký kraj,  Chomutov  (CV), Výsluní

Místa v okolí

 Hasištejn
 železniční most
 Skřivánčí vrch
 Ahníkov
 kamenný kříž
 kostel sv. Kryštofa
 Hirtstein
 Dieterova štola
 Hausberk
 Stülpnerův pomník
 smírčí kříže
 křížová cesta
 špýchar
 stará synagoga
 kostel sv. Anny
 železniční most
 dům č. p. 7
 městské opevnění
 dům č. p. 78
 Šlikovský dům
 Ptačí domky
 katovna
 Katova ulička
 radnice
 radnice
 děkanství
 radnice
 Klášterec nad Ohří
 socha sv. Vojtěcha
 socha sv. Šebestiána
 Kadaň
 Blatno
 Bystřický můstek
 Bergrutsch
 Lázně Evženie
 Funkštejn
 smírčí kříž
 Egerberk
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Barbory
 Úhošť
 Šumburk
 Šumburk
 kostel sv. Terezie
 Perštejn
 Rokle
 Najštejn
 Kamencové jezero
 železárna
 Klejnštejn
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 sloup s Pietou
 lesní hřbitov
 kostel sv. Martina
 dům čp. 309
 Červený Hrádek
 Poláky
 železniční most
 Vičice
 Nový Žeberk
 kostel sv. Martina
 Soběsuky
 Eduardova skála
 Himlštejn
Kontaktní informace
Nadační fond Kostel svatého Václava Se sídlem:
Obecní úřad
Výsluní čp. 14
431 83 Výsluní
Základní informace místa
ID místa: 1477
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 26.4.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama