Ves Milkovice je prvně zmiňována r. 1323, zanikla však během husitských válek. Později je tu již připomínán jen dvůr a od r. 1532 při něm tvrz. Po připojení Milkovic ke starohradskému panství však tvrz zanikla. Nyní tu je pouze moderní zemědělský provoz a rekreační domek na bývalém tvrzišti..
Hlavní obrázek místa
Milkovice - dvůr
© Jiří Špaček, 08/2017
Někdejší ves a později hospodářský dvůr Milkovice leží v těsné blízkosti vedlejší silnice spojující město Libáň na silnicích II/280 a II/501 s městem Dolní Bousov na silnici II279. Lokalita se nachází na katastrálním území vsi Záhuby, která je nyní místní částí obce Zelenecká Lhota. Na místě někdejšího dvora s tvrzí se nyní nachází jen moderní objekt zemědělsko-průmyslového provozu, starší objekty dvora a bytový dům pro zaměstnance. U nich končí nedlouhá slepá odbočka silnice. V místě vlastní tvrze pod dvorem u potoka Záhubky stojí nyní rekreační domek.
3.9. 2017
historie

Milkovice se poprvé připomínají r. 1323, kdy tu sídlil Albín z Milkovic. Ves zanikla pravděpodobně v období husitských válek, protože od té doby se zde připomíná už jen dvůr. První zpráva o zdejší tvrzi pochází z r. 1532, kdy ji majitelka Barbora z Kolomut postoupila spolu s dvorem a čtyřmi vesnicemi svému manželovi Janu Stráníkovi z Kopidlna. Po jeho smrti získal Milkovice r. 1551 Jiří Klusák z Kostelce, který je ještě téhož roku prodal Janu Rašínovi z Rýzmburka, tehdy majiteli sousedního starohradského panství. Spojením majetků tvrz ztratila své opodstatnění a zpustla. Jako pustá je naposled zmíněna r. 1567 při prodeji panství Staré Hrady. Z bývalých Milkovic se dochoval jen dvůr. Terénní stopy po někdejší tvrzi převážně zanikly při výstavbě nových objektů a inženýrských sítí. Vlastní tvrz však nestála přímo v areálu dvora, nýbrž pod ním pod hrází bývalého rybníka na potoce Záhubka. Na jejím místě se nyní nachází…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku VI, Svoboda 1989, doplnil Otto Slabý), 3.9. 2017

Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Záhuby

Místa v okolí

 Staré Hrady
 kostel sv. Ducha
 Muzeum piva
 Dětenice
 kostel sv. Jiří
 Křižánky
 Údrnice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 Spařence
 Vlčí Pole
 Nadslav
 Domousnice
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Štěpána
 Ujkovice
 popravčí kámen
 kostel sv. Kateřiny
 sousoší Panny Marie
 stará radnice
 Lavice
 děkanství
 Ostružno
 Kopidlno
 palmový skleník
 kostel sv. Václava
 Samšina
 Rožďalovice
 kostel sv. Havla
 Loreta
 zvonice
 Mackov
 kostel sv. Matouše
 stará radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Marka
 Veliš
 Humprecht
 Vokšice
 kostel sv. Vojtěcha
 Jičíněves
 kostel sv. Václava
 Jičíněves
 skalní mlýn
 boží muka
 obecní studna
 dům č. p. 14
 kostel sv. Jiljí
 Mladějov
 Prachovské skály
 kostel sv. Vavřince
 Semtinská lípa
 kostel sv. Mikuláše
 Pařez
 kostel sv. Prokopa
 Pařízek
 venkovská usedlost
 Chvistonosy
 hradní pivovar
 Sukorady
 Újezdec u Pěčic
 Mcely
 Kost
 Češovské valy
 Kuncberk
 panský dvůr Zájezd
 synagoga
 evangelický kostel
 Valdická brána
 Nebákov
 zvonička
 dub červený
 Solec
 Křinec
 rozhledna Čížovka
 kostel sv. Jiljí
 Brada
 Čeřovka
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 Čeřov
 Soleček
 Březno
 skalní město Apolena
 Pěčice
 Pekařova brána
 Milíčeves
 kostel sv. Martina
 sloup jezuity Burnatia
 Trosky
 kostel sv. Václava
 pomník Helma
 Valdštejnská lodžie
 Volanice
 Kněžmost
 Komárovský rybník
 radnice
 Loučeň
 socha sv. Prokopa
 Romanka
 Železnice
 kostel sv. Jiljí
 Železnice
 Sekeřice
 Sekeřice
 Kozlov
 Obětní kámen
 Alainova věž
 Valečov
 Tábor
 Dobrá Voda 3
 Dobrá Voda 2
 Lhotice
 Dobrá Voda 1
Základní informace místa
ID místa: 9541
Typ místa: tvrz
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 5.9.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama