Ves Milkovice je prvně zmiňována r. 1323, zanikla však během husitských válek. Později je tu již připomínán jen dvůr a od r. 1532 při něm tvrz. Po připojení Milkovic ke starohradskému panství však tvrz zanikla. Nyní tu je pouze moderní zemědělský provoz a rekreační domek na bývalém tvrzišti..
Hlavní obrázek místa
© Petr Nožička 02/2021
Někdejší ves a později hospodářský dvůr Milkovice leží v těsné blízkosti vedlejší silnice spojující město Libáň na silnicích II/280 a II/501 s městem Dolní Bousov na silnici II279. Lokalita se nachází na katastrálním území vsi Záhuby, která je nyní místní částí obce Zelenecká Lhota. Na místě někdejšího dvora s tvrzí se nyní nachází jen moderní objekt zemědělsko-průmyslového provozu, starší objekty dvora a bytový dům pro zaměstnance. U nich končí nedlouhá slepá odbočka silnice. V místě vlastní tvrze pod dvorem u potoka Záhubky stojí nyní rekreační domek.
3.9. 2017
historie

Milkovice se poprvé připomínají r. 1323, kdy tu sídlil Albín z Milkovic. Ves zanikla pravděpodobně v období husitských válek, protože od té doby se zde připomíná už jen dvůr. První zpráva o zdejší tvrzi pochází z r. 1532, kdy ji majitelka Barbora z Kolomut postoupila spolu s dvorem a čtyřmi vesnicemi svému manželovi Janu Stráníkovi z Kopidlna. Po jeho smrti získal Milkovice r. 1551 Jiří Klusák z Kostelce, který je ještě téhož roku prodal Janu Rašínovi z Rýzmburka, tehdy majiteli sousedního starohradského panství. Spojením majetků tvrz ztratila své opodstatnění a zpustla. Jako pustá je naposled zmíněna r. 1567 při prodeji panství Staré Hrady. Z bývalých Milkovic se dochoval jen dvůr. Terénní stopy po někdejší tvrzi převážně zanikly při výstavbě nových objektů a inženýrských sítí. Vlastní tvrz však nestála přímo v areálu dvora, nýbrž pod ním pod hrází bývalého rybníka na potoce Záhubka. Na jejím místě se nyní nachází…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku VI, Svoboda 1989, doplnil Otto Slabý), 3.9. 2017

Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Záhuby

Místa v okolí

 Staré Hrady
 kostel sv. Ducha
 Muzeum piva
 Dětenice
 kostel sv. Jiří
 Křižánky
 Údrnice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 Vlčí Pole
 Spařence
 Nadslav
 Domousnice
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Štěpána
 Ujkovice
 popravčí kámen
 kostel sv. Kateřiny
 sousoší Panny Marie
 stará radnice
 Lavice
 děkanství
 Kopidlno
 Ostružno
 palmový skleník
 Samšina
 Rožďalovice
 kostel sv. Havla
 Loreta
 kostel sv. Václava
 zvonice
 Mackov
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Václava
 stará radnice
 mariánský sloup
 Veliš
 kaple sv. Marka
 Humprecht
 Vokšice
 kostel sv. Vojtěcha
 Jičíněves
 Jičíněves
 kostel sv. Václava
 skalní mlýn
 boží muka
 obecní studna
 dům č. p. 14
 kostel sv. Jiljí
 Mladějov
 Prachovské skály
 kostel sv. Vavřince
 Semtinská lípa
 kostel sv. Mikuláše
 Pařez
 kostel sv. Prokopa
 Pařízek
 venkovská usedlost
 Chvistonosy
 Sukorady
 Újezdec u Pěčic
 Mcely
 Kost
 hradní pivovar
 Češovské valy
 Kuncberk
 panský dvůr Zájezd
 vodárenská věž
 evangelický kostel
 Valdická brána
 synagoga
 Nebákov
 zvonička
 Solec
 Křinec
 dub červený
 kostel sv. Jiljí
 Brada
 rozhledna Čížovka
 Čeřovka
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 Čeřov
 Soleček
 Březno
 Pěčice
 skalní město Apolena
 Milíčeves
 Pekařova brána
 kostel sv. Martina
 sloup jezuity Burnatia
 Trosky
 kostel sv. Václava
 pomník Helma
 Valdštejnská lodžie
 Volanice
 Kněžmost
 Komárovský rybník
 radnice
 Loučeň
 Romanka
 socha sv. Prokopa
 Železnice
 kostel sv. Jiljí
 Železnice
 Sekeřice
 Sekeřice
 Kozlov
 Obětní kámen
 Alainova věž
 Valečov
 Tábor
 Dobrá Voda 3
 Dobrá Voda 2
 Lhotice
 Dobrá Voda 1
Základní informace místa
ID místa: 9541
Typ místa: tvrz
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 5.9.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama