Historicky nedoložená tvrz. Pravděpodobně založená ve 14. stol. V l. 1373–1383 v Mlékosrbech sídlí Jan Šesták z Přestavlk. Koncem 14. stol. je statek připojen k Přestavlkům. Pravděpodobně zaniká po r. 1528, kdy se ves stává majetkem Vojtěcha z Pernštejna.
Hlavní obrázek místa
Viditelný srpek tvrziště
© Petr Nožička 04/2010
Tvrziště se nachází na stráňovité zahradě domu čp. 38 za hasičskou zbrojnicí. Zde je na první pohled nenápadný zbytek valu, viditelný na severní a západní straně, který je jediným přímým dokladem existence tvrze. Majitel pozemku je naprosto nekompromisní, proto je lepší pro nafocení lokality obejít zahradu.
Petr Nožička, čerpáno z: P. Křížek, M. Řezník: Hrady, zámky, a tvrze na Královéhradecku, Společnost ochránců památek ve východních Čechách , 1992, 17.2. 2011
historie

Tvrz vznikla pravděpodobně ve 14. století. V letech 1373–1383 v Mlékosrbech sídlí Jan Šesták z Přestavlk. Ke konci 14. století je statek připojen k Přestavlkům. Do roku 1396 se zde uvádí Mikuláš Kokot ze Slemene a v roce 1397 se zde uvádí Marek a Pešek z Čáslavek a na Třesicích. Zánik tvrze se často uvádí v letech 1495–1496, kdy bylo panství v majetku Jana Bořka z Poličan. Pravděpodobnější je ale zánik po prodeji v roce 1528, kdy panství prodává Václav Bořek z Dohalic Vojtěchovi z Pernštejna, který Mlékosrby připojuje ke chlumeckému panství. Jediným důkazem existence tvrze je na první pohled ne moc patrné tvrziště.

Petr Nožička, čerpáno z: P. Křížek, M. Řezník: Hrady, zámky, a tvrze na Královéhradecku, Společnost ochránců památek ve východních Čechách , 1992, 12.2. 2011

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Mlékosrby

Místa v okolí

 Luková
 Přestavlky
 sušárna čekanky
 Kosice
 Barchůvek
 Libeň
 loretánská kaple
 Barchov
 Nový Bydžov
 kostel sv. Vavřince
 Husův sbor
 radnice
 Kozelkova vila
 synagoga
 kostel sv. Voršily
 Karlova Koruna
 Chlumec nad Cidlinou
 Babice
 kostel sv. Jiří
 Sloupno
 Obědovice
 Klamoš
 kostel sv. Prokopa
 Kratonohy
 Skřivany
 Vlkov nad Lesy
 Kunčice
 Hradišťko
 kostel sv. Prokopa
 Hlušice
 Kasalice
 Žáravice
 Nechanice
 Smidary
 kostel sv. Stanislava
 Dobřenice
 kostel sv. Klimenta
 kostel sv. Jiří
 akvadukt u Komárova
 Hrádek u Nechanic
 Rohoznice
 Rohoznice
 Korce
 panský dvůr
 Chotělice
 kostel sv. Jiří
 Podlesí
 Sekeřice
 kostel sv. Martina
 evangelický kostel
 Sekeřice
 kostel sv. Havla
 Libčany
 Radíkovice
 Vysoká
 Libčany
 Myštěves
 Škroupův dům
 Choťovice
 fara
 kostel sv. Václava
 synagoga
 kostel sv. Markéty
 Ohnišťany
 kostel sv. Kříže
 Stračov
 Dolní Přím
 Stará Báň
 Vysoké Veselí
 Stračov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vojtěcha
 rozhledna Pod Strání
 Dohalice
 radnice
 Češovské valy
 kostel sv. Vavřince
Základní informace místa
ID místa: 9743
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 22.4.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama