Historicky nedoložená tvrz. Pravděpodobně založená ve 14. stol. V l. 1373–1383 v Mlékosrbech sídlí Jan Šesták z Přestavlk. Koncem 14. stol. je statek připojen k Přestavlkům. Pravděpodobně zaniká po r. 1528, kdy se ves stává majetkem Vojtěcha z Pernštejna.
Hlavní obrázek místa
Viditelný srpek tvrziště
© Petr Nožička 04/2010
Tvrziště se nachází na stráňovité zahradě domu čp. 38 za hasičskou zbrojnicí. Zde je na první pohled nenápadný zbytek valu, viditelný na severní a západní straně, který je jediným přímým dokladem existence tvrze. Majitel pozemku je naprosto nekompromisní, proto je lepší pro nafocení lokality obejít zahradu.
Petr Nožička, čerpáno z: P. Křížek, M. Řezník: Hrady, zámky, a tvrze na Královéhradecku, Společnost ochránců památek ve východních Čechách , 1992, 17.2. 2011
historie

Tvrz vznikla pravděpodobně ve 14. století. V letech 1373–1383 v Mlékosrbech sídlí Jan Šesták z Přestavlk. Ke konci 14. století je statek připojen k Přestavlkům. Do roku 1396 se zde uvádí Mikuláš Kokot ze Slemene a v roce 1397 se zde uvádí Marek a Pešek z Čáslavek a na Třesicích. Zánik tvrze se často uvádí v letech 1495–1496, kdy bylo panství v majetku Jana Bořka z Poličan. Pravděpodobnější je ale zánik po prodeji v roce 1528, kdy panství prodává Václav Bořek z Dohalic Vojtěchovi z Pernštejna, který Mlékosrby připojuje ke chlumeckému panství. Jediným důkazem existence tvrze je na první pohled ne moc patrné tvrziště.

Petr Nožička, čerpáno z: P. Křížek, M. Řezník: Hrady, zámky, a tvrze na Královéhradecku, Společnost ochránců památek ve východních Čechách , 1992, 12.2. 2011

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Mlékosrby

Místa v okolí

 Luková
 kaple Panny Marie
 Přestavlky
 sušárna čekanky
 Kosice
 Barchůvek
 Libeň
 Barchov
 Nový Bydžov
 loretánská kaple
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 Husův sbor
 Kozelkova vila
 synagoga
 kostel sv. Voršily
 Karlova Koruna
 Chlumec nad Cidlinou
 Babice
 kostel sv. Jiří
 Sloupno
 Obědovice
 Klamoš
 kostel sv. Prokopa
 Kratonohy
 Skřivany
 Vlkov nad Lesy
 Kunčice
 Hradišťko
 kostel sv. Prokopa
 Hlušice
 Kasalice
 Žáravice
 Nechanice
 Smidary
 kostel sv. Stanislava
 Dobřenice
 kostel sv. Klimenta
 kostel sv. Jiří
 akvadukt u Komárova
 Hrádek u Nechanic
 Rohoznice
 Rohoznice
 Korce
 panský dvůr
 Chotělice
 kostel sv. Jiří
 Podlesí
 Sekeřice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Havla
 Libčany
 evangelický kostel
 Sekeřice
 Radíkovice
 Vysoká
 Libčany
 Myštěves
 Škroupův dům
 Choťovice
 fara
 kostel sv. Václava
 synagoga
 kostel sv. Markéty
 Ohnišťany
 kostel sv. Kříže
 Stračov
 Dolní Přím
 Stará Báň
 Vysoké Veselí
 Stračov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vojtěcha
 rozhledna Pod Strání
 Dohalice
 radnice
 Češovské valy
 kostel sv. Vavřince
Základní informace místa
ID místa: 9743
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 22.4.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama