Barokní zámek by postaven kolem roku 1730 pravděpodobně architektem Jakub Auguston ml. pro hraběte Barbe von Wachsenstein. Od roku 1917 patřil zámek průmyslnické rodině Škodů. V roce 1948 zámek vyhořel a jeho opravy velmi pozměnily vzhled zámku.
Hlavní obrázek místa
vstupní průčelí
© Pavel Zany Komárek 8.11.2003
vrcholně barokní zámek postavil kolem roku 1730 pro hraběte Barbe von Wachsenstein snad známý architekt Jakub Auguston ml. V držení zámku se poté vystřídali Širndingarové, Schönbornové a od roku 1917 patřil nobilitované průmyslnické rodině Škodů. V roce 1948 zámek vyhořel, následné opravy značně pozměnily jeho vzhled
P. Vlček: Ilustrovaná encyklopedie českých zámků, Libri, Praha 1997, 22.1. 2004
historie

Malesice, zámek

Ves Malesice je doložena poprvé v r. 1239, kdy ji držel Zdeslav, syn Ratmírův. Některý z jejích dalších majitelů, snad nejmladší syn Děpolta ze Zbiroha Děpolt z Malesic, objevující se v pramenech v l. 1297-1321, postavil nedaleko odtud hrad Kyjov, k němuž pak Malesice patřily. Kyjovský statek se dostal r. 1365 do vlastnictví kladrubského kláštera. Obdobně jako jiné církevní statky byly pravděpodobně i Malesice s hradem Kyjovem zabrány západočeskou šlechtou či ještě spíše některým z bohatých plzeňských měšťanů, kteří v husitském období získávali majetek v okolí Plzně. Nejpozději v r. 1462 patřily Malesice Norimberčanu Antonínu Harsdorferovi, jenž se v době čilých styků Plzně s Norymberkem usadil v Plzni a oženil se s místní rodačkou Barborou Fritzovou. Jeho syn Hanuš prodal Malesice v r. 1489 bohaté plzeňské měšťance Anně Šefránkové z Poutnova. R. 1496 pak dosáhl hodnosti nejvyššího českého…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy, 18.11. 2008

Komentáře

Plzeňský kraj,  Plzeň-město  (PM), Plzeň-Malesice

Místa v okolí

 Kyjov
 Křimice
 sousoší Piety
 socha sv. Josefa
 venkovský dům
 Komberk
 Čertova Kazatelna
 Radčice
 Sylvánský vrch
 Krkavec
 židovský hřbitov
 Čeminy
 Betlémská kaple
 Velká synagoga
 Kunčin Hrádek
 mariánský sloup
 Císařský dům
 kolomazná pec
 radnice
 Pivovarské muzeum
 Gerlachovský dům
 masné krámy
 městské opevnění
 Západočeské muzeum
 Černá věž
 Korandův dům
 kaolinový důl
 kaple U Ježíška
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 Tyršův most
 Buben
 Litice
 Čertův mlýn
 Frumštejn
 Chlum u Plzně
 kostel sv. Martina
 Všeruby
 Staré Lipno
 kostel sv. Josefa
 Nekmíř
 kaple sv. Diviše
 Líšťany
 Úlice
 kostel sv. Vavřince
 Červený Hrádek
 Janovský mokřad
 Věžka
 Dolanský Mlýn
 Rochlov
 Luhov
 Luhov
 kamenný most
 Luhov
 kostel sv. Víta
 Štěnovice
 Vrtba
 dvůr Býkov
 synagoga
 židovský hřbitov
 Pňovany
 Hromnické jezírko
 Podmokly
 Dolní Bělá
 kostel sv. Petra
 kostel sv. Vavřince
 Stará Plzeň
 Bílý mlýn Kepka
 Třebekov
 Radyně
 kostel sv. Mikuláše
 Radost
 Krukanice
 Džbánek
 Stará pošta
 kostel sv. Vojtěcha
 Malšín
 Šťáhlavy
 Kaceřov
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiří
 Hradec u Stoda
Základní informace místa
ID místa: 1963
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 22.1.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama