Barokní zámek by postaven kolem roku 1730 pravděpodobně architektem Jakub Auguston ml. pro hraběte Barbe von Wachsenstein. Od roku 1917 patřil zámek průmyslnické rodině Škodů. V roce 1948 zámek vyhořel a jeho opravy velmi pozměnily vzhled zámku.
Hlavní obrázek místa
vstupní průčelí
© Pavel Zany Komárek 8.11.2003
vrcholně barokní zámek postavil kolem roku 1730 pro hraběte Barbe von Wachsenstein snad známý architekt Jakub Auguston ml. V držení zámku se poté vystřídali Širndingarové, Schönbornové a od roku 1917 patřil nobilitované průmyslnické rodině Škodů. V roce 1948 zámek vyhořel, následné opravy značně pozměnily jeho vzhled
P. Vlček: Ilustrovaná encyklopedie českých zámků, Libri, Praha 1997, 22.1. 2004
historie

Malesice, zámek

Ves Malesice je doložena poprvé v r. 1239, kdy ji držel Zdeslav, syn Ratmírův. Některý z jejích dalších majitelů, snad nejmladší syn Děpolta ze Zbiroha Děpolt z Malesic, objevující se v pramenech v l. 1297-1321, postavil nedaleko odtud hrad Kyjov, k němuž pak Malesice patřily. Kyjovský statek se dostal r. 1365 do vlastnictví kladrubského kláštera. Obdobně jako jiné církevní statky byly pravděpodobně i Malesice s hradem Kyjovem zabrány západočeskou šlechtou či ještě spíše některým z bohatých plzeňských měšťanů, kteří v husitském období získávali majetek v okolí Plzně. Nejpozději v r. 1462 patřily Malesice Norimberčanu Antonínu Harsdorferovi, jenž se v době čilých styků Plzně s Norymberkem usadil v Plzni a oženil se s místní rodačkou Barborou Fritzovou. Jeho syn Hanuš prodal Malesice v r. 1489 bohaté plzeňské měšťance Anně Šefránkové z Poutnova. R. 1496 pak dosáhl hodnosti nejvyššího českého…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy, 18.11. 2008

Plzeňský kraj,  Plzeň-město  (PM), Plzeň-Malesice

Místa v okolí

 Kyjov
 Křimice
 Komberk
 Čertova Kazatelna
 Radčice
 Sylvánský vrch
 Krkavec
 židovský hřbitov
 Čeminy
 Betlémská kaple
 Velká synagoga
 Kunčin Hrádek
 kolomazná pec
 Císařský dům
 mariánský sloup
 radnice
 Gerlachovský dům
 masné krámy
 městské opevnění
 Černá věž
 Západočeské muzeum
 Korandův dům
 kaolinový důl
 kaple U Ježíška
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 Tyršův most
 Buben
 Litice
 Čertův mlýn
 Frumštejn
 Chlum u Plzně
 Všeruby
 kostel sv. Martina
 Nekmíř
 kostel sv. Josefa
 kaple sv. Diviše
 Líšťany
 Úlice
 kostel sv. Vavřince
 Červený Hrádek
 Věžka
 Dolanský Mlýn
 Rochlov
 Luhov
 Luhov
 kamenný most
 Štěnovice
 kostel sv. Víta
 Vrtba
 dvůr Býkov
 synagoga
 židovský hřbitov
 Pňovany
 Hromnické jezírko
 Dolní Bělá
 Podmokly
 kostel sv. Petra
 Stará Plzeň
 kostel sv. Vavřince
 Třebekov
 Radyně
 Radost
 Džbánek
 Stará pošta
 kostel sv. Vojtěcha
 Malšín
 Šťáhlavy
 kostel sv. Martina
 Kaceřov
 kostel sv. Jiří
 Hradec u Stoda
Základní informace místa
ID místa: 1963
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 22.1.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama