Barokní zámek by postaven kolem roku 1730 pravděpodobně architektem Jakub Auguston ml. pro hraběte Barbe von Wachsenstein. Od roku 1917 patřil zámek průmyslnické rodině Škodů. V roce 1948 zámek vyhořel a jeho opravy velmi pozměnily vzhled zámku.
Hlavní obrázek místa
vstupní průčelí
© Pavel Zany Komárek 8.11.2003
vrcholně barokní zámek postavil kolem roku 1730 pro hraběte Barbe von Wachsenstein snad známý architekt Jakub Auguston ml. V držení zámku se poté vystřídali Širndingarové, Schönbornové a od roku 1917 patřil nobilitované průmyslnické rodině Škodů. V roce 1948 zámek vyhořel, následné opravy značně pozměnily jeho vzhled
P. Vlček: Ilustrovaná encyklopedie českých zámků, Libri, Praha 1997, 22.1. 2004
historie

Malesice, zámek

Ves Malesice je doložena poprvé v r. 1239, kdy ji držel Zdeslav, syn Ratmírův. Některý z jejích dalších majitelů, snad nejmladší syn Děpolta ze Zbiroha Děpolt z Malesic, objevující se v pramenech v l. 1297-1321, postavil nedaleko odtud hrad Kyjov, k němuž pak Malesice patřily. Kyjovský statek se dostal r. 1365 do vlastnictví kladrubského kláštera. Obdobně jako jiné církevní statky byly pravděpodobně i Malesice s hradem Kyjovem zabrány západočeskou šlechtou či ještě spíše některým z bohatých plzeňských měšťanů, kteří v husitském období získávali majetek v okolí Plzně. Nejpozději v r. 1462 patřily Malesice Norimberčanu Antonínu Harsdorferovi, jenž se v době čilých styků Plzně s Norymberkem usadil v Plzni a oženil se s místní rodačkou Barborou Fritzovou. Jeho syn Hanuš prodal Malesice v r. 1489 bohaté plzeňské měšťance Anně Šefránkové z Poutnova. R. 1496 pak dosáhl hodnosti nejvyššího českého…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy, 18.11. 2008

Plzeňský kraj,  Plzeň-město  (PM), Plzeň-Malesice

Místa v okolí

 Kyjov
 Křimice
 Komberk
 Čertova Kazatelna
 Radčice
 Sylvánský vrch
 Krkavec
 židovský hřbitov
 Čeminy
 Betlémská kaple
 Velká synagoga
 Kunčin Hrádek
 kolomazná pec
 Císařský dům
 mariánský sloup
 radnice
 Gerlachovský dům
 masné krámy
 městské opevnění
 Černá věž
 Západočeské muzeum
 Korandův dům
 kaolinový důl
 kaple U Ježíška
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 Tyršův most
 Buben
 Litice
 Čertův mlýn
 Frumštejn
 Chlum u Plzně
 Všeruby
 kostel sv. Martina
 Nekmíř
 kostel sv. Josefa
 kaple sv. Diviše
 Líšťany
 Úlice
 kostel sv. Vavřince
 Červený Hrádek
 Věžka
 Dolanský Mlýn
 Rochlov
 Luhov
 Luhov
 kamenný most
 Štěnovice
 kostel sv. Víta
 Vrtba
 dvůr Býkov
 synagoga
 židovský hřbitov
 Pňovany
 Hromnické jezírko
 Dolní Bělá
 Podmokly
 kostel sv. Petra
 Stará Plzeň
 kostel sv. Vavřince
 Třebekov
 Radyně
 Radost
 Džbánek
 Stará pošta
 kostel sv. Vojtěcha
 Malšín
 Šťáhlavy
 kostel sv. Martina
 Kaceřov
 kostel sv. Jiří
 Hradec u Stoda
Základní informace místa
ID místa: 1963
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 22.1.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama