Barokní zámek by postaven kolem roku 1730 pravděpodobně architektem Jakub Auguston ml. pro hraběte Barbe von Wachsenstein. Od roku 1917 patřil zámek průmyslnické rodině Škodů. V roce 1948 zámek vyhořel a jeho opravy velmi pozměnily vzhled zámku.
Hlavní obrázek místa
vstupní průčelí
© Pavel Zany Komárek 8.11.2003
vrcholně barokní zámek postavil kolem roku 1730 pro hraběte Barbe von Wachsenstein snad známý architekt Jakub Auguston ml. V držení zámku se poté vystřídali Širndingarové, Schönbornové a od roku 1917 patřil nobilitované průmyslnické rodině Škodů. V roce 1948 zámek vyhořel, následné opravy značně pozměnily jeho vzhled
P. Vlček: Ilustrovaná encyklopedie českých zámků, Libri, Praha 1997, 22.1. 2004
historie

Malesice, zámek

Ves Malesice je doložena poprvé v r. 1239, kdy ji držel Zdeslav, syn Ratmírův. Některý z jejích dalších majitelů, snad nejmladší syn Děpolta ze Zbiroha Děpolt z Malesic, objevující se v pramenech v l. 1297-1321, postavil nedaleko odtud hrad Kyjov, k němuž pak Malesice patřily. Kyjovský statek se dostal r. 1365 do vlastnictví kladrubského kláštera. Obdobně jako jiné církevní statky byly pravděpodobně i Malesice s hradem Kyjovem zabrány západočeskou šlechtou či ještě spíše některým z bohatých plzeňských měšťanů, kteří v husitském období získávali majetek v okolí Plzně. Nejpozději v r. 1462 patřily Malesice Norimberčanu Antonínu Harsdorferovi, jenž se v době čilých styků Plzně s Norymberkem usadil v Plzni a oženil se s místní rodačkou Barborou Fritzovou. Jeho syn Hanuš prodal Malesice v r. 1489 bohaté plzeňské měšťance Anně Šefránkové z Poutnova. R. 1496 pak dosáhl hodnosti nejvyššího českého…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy, 18.11. 2008

Plzeňský kraj,  Plzeň-město  (PM), Plzeň-Malesice

Místa v okolí

 Kyjov
 Křimice
 sousoší Piety
 socha sv. Josefa
 venkovský dům
 Komberk
 Čertova Kazatelna
 Radčice
 Sylvánský vrch
 Krkavec
 židovský hřbitov
 Čeminy
 Betlémská kaple
 Velká synagoga
 Kunčin Hrádek
 kolomazná pec
 mariánský sloup
 Císařský dům
 radnice
 masné krámy
 městské opevnění
 Pivovarské muzeum
 Gerlachovský dům
 Černá věž
 Západočeské muzeum
 Korandův dům
 kaolinový důl
 kaple U Ježíška
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 Buben
 Tyršův most
 Litice
 Čertův mlýn
 Frumštejn
 Chlum u Plzně
 kostel sv. Martina
 Všeruby
 Staré Lipno
 kostel sv. Josefa
 Nekmíř
 kaple sv. Diviše
 Líšťany
 Úlice
 kostel sv. Vavřince
 Červený Hrádek
 Janovský mokřad
 Věžka
 Dolanský Mlýn
 Rochlov
 Luhov
 Luhov
 kamenný most
 Luhov
 kostel sv. Víta
 Štěnovice
 Vrtba
 dvůr Býkov
 synagoga
 židovský hřbitov
 Pňovany
 Hromnické jezírko
 Podmokly
 Dolní Bělá
 kostel sv. Petra
 kostel sv. Vavřince
 Stará Plzeň
 Bílý mlýn Kepka
 Třebekov
 Radyně
 kostel sv. Mikuláše
 Radost
 Krukanice
 Džbánek
 Stará pošta
 kostel sv. Vojtěcha
 Malšín
 Šťáhlavy
 Kaceřov
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiří
 Hradec u Stoda
Základní informace místa
ID místa: 1963
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 22.1.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama