Na výšině nad městem stála opevněná tvrz, středisko veselské větve Vartemberků až do r. 1438. Po r. 1745 tvrz přestavěna na barokní zámek. V r. 1835 vyhořel a Karlem Paarem upraven empírově. V r. 1950 začala jeho necitlivá adaptace na školu.
Hlavní obrázek místa
zámek Vysoké Veselí
© Vlastislav Mareček, 12/2015
Obec Vysoké Veselí leží 14 km severně od Nového Bydžova a 18 km jihovýchodně od Jičína.. Původní název obce byl Veselí a to bylo již ve 13. století jedním ze středisek vartemberských držav v severních a severovýchodních Čechách. V letech 1283-1297 patřilo Benešovi I. z Vartemberka, v letech 1297-1312 Benešovi II. z Veselé a z Vartemberka. Na výšině nad náměstím, kde dnes stojí zámek, existovala patrně větší a dobře opevněná tvrz, pod níž ležela ves. V roce 1950 bohužel začala jeho necitlivá adaptace na školu, byla osazena nová typová okna a uvnitř vyzděny příčky. V letech 1967-69 byla osazena další typová okna a provedena modernizace fasád. Zámek i v současné době slouží školským účelům a po mnoha přestavbách již ani moc jako zámek nevypadá. Pouze erb nad bývalým hlavním vchodem trochu jeho dávnou historii připomíná.
Pavel Vítek, 21.9. 2006
historie

Významným střediskem veselské větve Vartemberků bylo Vysoké Veselí až do roku 1438. Později se však správní role zdejší tvrze omezila jen na nevelký statek tvořený několika okolními vesnicemi. Před rokem 1522 získal statek a tvrz Mikuláš st. Karlík z Nežetic. Jeho dcera Anna se provdala za Mikuláše Bořka Dohalského z Dohalic a r. 1533 mu postoupila městečko Vysoké Veselí s tvrzí. Jeho syn Jan Bořek Dohalský z Dohalic zdejší tvrz renesančně přestavěl. Po roce 1745 byla tvrz přestavěna na barokní zámek (dnes zmodernizovaný) a v místech opevnění byla zřízena zahrada. Po smrti Jaroslava Bořka Dohalského z Dohalic připadlo zboží jeho potomkům, z nichž Jan Bedřich se i s částí statku oddělil. Nová kapitola dějin městečka i zámku se začala psát od roku 1627, kdy byl statek prodán Albrechtovi z Valdštejna. Po jeho zavraždění dostal Vysoké Veselí Heřman Nidrum ze Šardeka. Manželka Heřmana Nidruma r. 1654 statek prodala Václavu…  číst dále

Pavel Vítek, 21.9. 2006

Půdorys místa

schematické aměření současné situace areálu
© Z. Fišera (in kol.: Encyklopedie českých tvrzí, III. díl [S-Ž], ARGO, Praha 2005)
Obrázek Obrázek

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Vysoké Veselí

Místa v okolí

 kostel sv. Matouše
 Volanice
 Chotělice
 Staré Smrkovice
 kostel sv. Stanislava
 Ohnišťany
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Smidary
 kostel sv. Jiří
 Sekeřice
 Sekeřice
 Obora
 Milíčeves
 Češovské valy
 Podlesí
 Tuř
 Sobčice
 kostel sv. Prokopa
 Kovač
 Hlušice
 kostel sv. Prokopa
 Jičíněves
 kostel sv. Vavřince
 Jičíněves
 Skřivany
 Konecchlumí
 kostel sv. Mikuláše
 Myštěves
 Sloupno
 Kamenice
 Hradišťko
 Vysoká
 Ostroměř
 kostel sv. Matouše
 Husův sbor
 synagoga
 radnice
 kostel sv. Vojtěcha
 Mlázovice
 kostel sv. Vavřince
 Nový Bydžov
 kaple sv. Marka
 Holovousy
 Drahoraz
 palmový skleník
 Chloumky
 Kopidlno
 stará radnice
 sousoší Panny Marie
 děkanství
 Bašnice
 kostel sv. Václava
 Choteč
 popravčí kámen
 Veliš
 kostel sv. Jiří
 Valdická brána
 synagoga
 Mokřice
 Dřevěnice
 Čeřov
 vodárenská věž
 Čeřovka
 kostel sv. Martina
 Valdštejnská lodžie
 Libeň
 Vokšice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiří
 Údrnice
 Loreta
 Vlkov nad Lesy
 Stav
 radnice
 Lázně Bělohrad
 Hořice
 Hořice
 Stračov
 Stračov
 Hořice
 Železnice
 sušárna čekanky
 Mlékosrby
 Barchůvek
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Prokopa
 Nadslav
 Brada
 kostel sv. Markéty
 synagoga
 Barchov
 Nechanice
 Ostružno
 Hrádek u Vřesníka
 Babice
 židovský hřbitov
 Prachovské skály
 Kunčice
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Samšina
Základní informace místa
ID místa: 4518
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 21.9.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama