Na výšině nad městem stála opevněná tvrz, středisko veselské větve Vartemberků až do r. 1438. Po r. 1745 tvrz přestavěna na barokní zámek. V r. 1835 vyhořel a Karlem Paarem upraven empírově. V r. 1950 začala jeho necitlivá adaptace na školu.
Hlavní obrázek místa
zámek Vysoké Veselí
© Vlastislav Mareček, 12/2015
Obec Vysoké Veselí leží 14 km severně od Nového Bydžova a 18 km jihovýchodně od Jičína.. Původní název obce byl Veselí a to bylo již ve 13. století jedním ze středisek vartemberských držav v severních a severovýchodních Čechách. V letech 1283-1297 patřilo Benešovi I. z Vartemberka, v letech 1297-1312 Benešovi II. z Veselé a z Vartemberka. Na výšině nad náměstím, kde dnes stojí zámek, existovala patrně větší a dobře opevněná tvrz, pod níž ležela ves. V roce 1950 bohužel začala jeho necitlivá adaptace na školu, byla osazena nová typová okna a uvnitř vyzděny příčky. V letech 1967-69 byla osazena další typová okna a provedena modernizace fasád. Zámek i v současné době slouží školským účelům a po mnoha přestavbách již ani moc jako zámek nevypadá. Pouze erb nad bývalým hlavním vchodem trochu jeho dávnou historii připomíná.
Pavel Vítek, 21.9. 2006
historie

Významným střediskem veselské větve Vartemberků bylo Vysoké Veselí až do roku 1438. Později se však správní role zdejší tvrze omezila jen na nevelký statek tvořený několika okolními vesnicemi. Před rokem 1522 získal statek a tvrz Mikuláš st. Karlík z Nežetic. Jeho dcera Anna se provdala za Mikuláše Bořka Dohalského z Dohalic a r. 1533 mu postoupila městečko Vysoké Veselí s tvrzí. Jeho syn Jan Bořek Dohalský z Dohalic zdejší tvrz renesančně přestavěl. Po roce 1745 byla tvrz přestavěna na barokní zámek (dnes zmodernizovaný) a v místech opevnění byla zřízena zahrada. Po smrti Jaroslava Bořka Dohalského z Dohalic připadlo zboží jeho potomkům, z nichž Jan Bedřich se i s částí statku oddělil. Nová kapitola dějin městečka i zámku se začala psát od roku 1627, kdy byl statek prodán Albrechtovi z Valdštejna. Po jeho zavraždění dostal Vysoké Veselí Heřman Nidrum ze Šardeka. Manželka Heřmana Nidruma r. 1654 statek prodala Václavu…  číst dále

Pavel Vítek, 21.9. 2006

Půdorys místa

schematické aměření současné situace areálu
© Z. Fišera (in kol.: Encyklopedie českých tvrzí, III. díl [S-Ž], ARGO, Praha 2005)
Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Vysoké Veselí

Místa v okolí

 kostel sv. Matouše
 Volanice
 Chotělice
 Staré Smrkovice
 kostel sv. Stanislava
 Ohnišťany
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Smidary
 kostel sv. Jiří
 Sekeřice
 Obora
 Milíčeves
 Sekeřice
 Češovské valy
 Podlesí
 Tuř
 Sobčice
 kostel sv. Prokopa
 Kovač
 Hlušice
 kostel sv. Prokopa
 Jičíněves
 kostel sv. Vavřince
 Jičíněves
 Skřivany
 Konecchlumí
 kostel sv. Mikuláše
 Myštěves
 Sloupno
 Kamenice
 Hradišťko
 Vysoká
 Ostroměř
 kostel sv. Matouše
 synagoga
 radnice
 Husův sbor
 kostel sv. Vojtěcha
 Mlázovice
 kostel sv. Vavřince
 Nový Bydžov
 kaple sv. Marka
 Holovousy
 palmový skleník
 Chloumky
 Kopidlno
 stará radnice
 sousoší Panny Marie
 děkanství
 Bašnice
 kostel sv. Václava
 Choteč
 popravčí kámen
 Veliš
 kostel sv. Jiří
 Valdická brána
 synagoga
 Mokřice
 Dřevěnice
 Čeřov
 vodárenská věž
 Čeřovka
 kostel sv. Martina
 Valdštejnská lodžie
 Libeň
 Vokšice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiří
 Údrnice
 Loreta
 Vlkov nad Lesy
 Stav
 radnice
 Lázně Bělohrad
 Hořice
 Hořice
 Stračov
 Stračov
 Hořice
 Železnice
 sušárna čekanky
 Mlékosrby
 Barchůvek
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Prokopa
 Nadslav
 Brada
 kostel sv. Markéty
 synagoga
 Barchov
 Nechanice
 Ostružno
 Hrádek u Vřesníka
 Babice
 židovský hřbitov
 Prachovské skály
 Kunčice
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Samšina
Základní informace místa
ID místa: 4518
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 21.9.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama