Na výšině nad městem stála opevněná tvrz, středisko veselské větve Vartemberků až do r. 1438. Po r. 1745 tvrz přestavěna na barokní zámek. V r. 1835 vyhořel a Karlem Paarem upraven empírově. V r. 1950 začala jeho necitlivá adaptace na školu.
Hlavní obrázek místa
Původně zámek, nyní škola
© Pavel Vítek 09/2006
Obec Vysoké Veselí leží 14 km severně od Nového Bydžova a 18 km jihovýchodně od Jičína.. Původní název obce byl Veselí a to bylo již ve 13. století jedním ze středisek vartemberských držav v severních a severovýchodních Čechách. V letech 1283-1297 patřilo Benešovi I. z Vartemberka, v letech 1297-1312 Benešovi II. z Veselé a z Vartemberka. Na výšině nad náměstím, kde dnes stojí zámek, existovala patrně větší a dobře opevněná tvrz, pod níž ležela ves. V roce 1950 bohužel začala jeho necitlivá adaptace na školu, byla osazena nová typová okna a uvnitř vyzděny příčky. V letech 1967-69 byla osazena další typová okna a provedena modernizace fasád. Zámek i v současné době slouží školským účelům a po mnoha přestavbách již ani moc jako zámek nevypadá. Pouze erb nad bývalým hlavním vchodem trochu jeho dávnou historii připomíná.
Pavel Vítek, 21.9. 2006
historie

Významným střediskem veselské větve Vartemberků bylo Vysoké Veselí až do roku 1438. Později se však správní role zdejší tvrze omezila jen na nevelký statek tvořený několika okolními vesnicemi. Před rokem 1522 získal statek a tvrz Mikuláš st. Karlík z Nežetic. Jeho dcera Anna se provdala za Mikuláše Bořka Dohalského z Dohalic a r. 1533 mu postoupila městečko Vysoké Veselí s tvrzí. Jeho syn Jan Bořek Dohalský z Dohalic zdejší tvrz renesančně přestavěl. Po roce 1745 byla tvrz přestavěna na barokní zámek (dnes zmodernizovaný) a v místech opevnění byla zřízena zahrada. Po smrti Jaroslava Bořka Dohalského z Dohalic připadlo zboží jeho potomkům, z nichž Jan Bedřich se i s částí statku oddělil. Nová kapitola dějin městečka i zámku se začala psát od roku 1627, kdy byl statek prodán Albrechtovi z Valdštejna. Po jeho zavraždění dostal Vysoké Veselí Heřman Nidrum ze Šardeka. Manželka Heřmana Nidruma r. 1654 statek prodala Václavu…  číst dále

Pavel Vítek, 21.9. 2006

Půdorys místa

schematické aměření současné situace areálu
© Z. Fišera (in kol.: Encyklopedie českých tvrzí, III. díl [S-Ž], ARGO, Praha 2005)
Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Vysoké Veselí

Místa v okolí

 kostel sv. Matouše
 Volanice
 Chotělice
 Staré Smrkovice
 Ohnišťany
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Stanislava
 kostel sv. Václava
 Smidary
 kostel sv. Jiří
 Sekeřice
 Obora
 Milíčeves
 Sekeřice
 Češovské valy
 Podlesí
 Tuř
 Sobčice
 kostel sv. Prokopa
 Kovač
 Hlušice
 kostel sv. Prokopa
 Jičíněves
 Skřivany
 kostel sv. Vavřince
 Jičíněves
 Konecchlumí
 kostel sv. Mikuláše
 Myštěves
 Sloupno
 Kamenice
 Vysoká
 Hradišťko
 Ostroměř
 kostel sv. Matouše
 radnice
 Husův sbor
 synagoga
 kostel sv. Vojtěcha
 Mlázovice
 kostel sv. Vavřince
 Nový Bydžov
 kaple sv. Marka
 Holovousy
 palmový skleník
 Chloumky
 Kopidlno
 stará radnice
 sousoší Panny Marie
 děkanství
 Bašnice
 kostel sv. Václava
 Choteč
 Veliš
 Valdická brána
 kostel sv. Jiří
 synagoga
 Dřevěnice
 Mokřice
 Čeřov
 Čeřovka
 Valdštejnská lodžie
 Libeň
 Vokšice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiří
 Údrnice
 Loreta
 Vlkov nad Lesy
 radnice
 Stav
 Lázně Bělohrad
 Hořice
 Hořice
 Stračov
 Stračov
 Hořice
 Železnice
 sušárna čekanky
 Mlékosrby
 Barchůvek
 kostel sv. Prokopa
 Nadslav
 Brada
 kostel sv. Markéty
 Barchov
 synagoga
 Nechanice
 Ostružno
 Hrádek u Vřesníka
 Babice
 židovský hřbitov
 Prachovské skály
 Kunčice
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Samšina
Základní informace místa
ID místa: 4518
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 21.9.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama