Rokokový kostel sv. Matouše z r. 1763 stojí na malém, nepoužívaném hřbitůvku těsně při silnici východně od Dolan. Silně chátrající stavba, která nahradila starší kapli sv. Isidora, není církevně využívána a je otázkou, co z původního rokokového vybavení v ní ještě zůstalo.
Hlavní obrázek místa
Dolany - kostel
© Jiří Špaček, 05/2017
Dolany jsou malá vesnice, o níž první písemná zmínka pochází z roku 1322. V současnosti jsou místní částí obce Jičíněves, od níž leží asi 1,5 km na západ. Ves leží v katastrálním území Dolany u Chyjic o rozloze 2,83 km² a trvale tu žije jen asi 45 obyvatel. Dolany se nacházejí na vedlejší silnici spojující Jičíněves na silnici I/32 a Střevač na silnici II/501. Leží na říčce Mrlině poblíž jejího soutoku s bezejmenným potokem, který přitéká od Kostelce. Ve vzdálenosti asi 2 km východně, resp. jihovýchodně se nacházejí železniční zastávky Jičíněves a Bratroušov na trati 041 z Nymburka do Jičína. Popisovaný kostel sv. Matouše stojí o samotě u východního okraje vsi při silnici do Jičíněvsi, resp. do Kostelce.
19.6. 2017
historie

Kostel sv. Matouše v Dolanech je rokoková stavba z r. 1763, která nahradila starší kapli sv. Isidora. Tomuto španělskému světci zůstal věnován pravý boční oltář z r. 1724. Kostel je jednolodní obdélná stavba s půlkruhově uzavřeným presbytářem a hranolovou věží v západním průčelí. Loď i presbytář jsou uzavřeny zrcadlovým stropem. Rokokový hlavní oltář z r. 1768 pochází patrně z dílny kosmonoských Jelínků, oltářní obraz je dílem Josefa Hellicha. Při pohledu na uzavřený a zpustlý kostel je však otázkou, co v něm vlastně z vnitřního zařízení ještě zůstalo. Kostel stojí přímo u silnice a je ohrazen zdí malého hřbitůvku, který je stejně zpustlý jako samotná svatyně. Ostatně hřbitov již delší dobu není používán, o kousek dál východně nedaleko rozcestí silnic je vybudován novější pro celou obec Jičíněves. Kostel sv. Matouše je filiálním ve farnosti při arciděkanství Jičín, bohoslužby se v něm však nekonají. Patří…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 1, Academia 1977), 19.6. 2017

Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Dolany

Místa v okolí

 Jičíněves
 Jičíněves
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Veliš
 Údrnice
 Loreta
 Milíčeves
 Vokšice
 Češovské valy
 kostel sv. Vavřince
 stará radnice
 Kopidlno
 popravčí kámen
 sousoší Panny Marie
 palmový skleník
 děkanství
 kaple sv. Marka
 kostel sv. Prokopa
 Nadslav
 kostel sv. Ducha
 Valdická brána
 kostel sv. Vojtěcha
 synagoga
 vodárenská věž
 Tuř
 Volanice
 Staré Hrady
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 Čeřovka
 Ostružno
 Čeřov
 kostel sv. Matouše
 Milkovice
 Brada
 Vysoké Veselí
 Prachovské skály
 kostel sv. Jiljí
 Sekeřice
 Samšina
 Dětenice
 Muzeum piva
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Sekeřice
 Železnice
 Kovač
 Pařez
 kostel sv. Jiljí
 Mackov
 Lavice
 Železnice
 Spařence
 kostel sv. Jiří
 Křižánky
 Kamenice
 Konecchlumí
 Dřevěnice
 Rožďalovice
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Havla
 Mladějov
 kostel sv. Martina
 sloup jezuity Burnatia
 Chotělice
 Vlčí Pole
 Hlušice
 Staré Smrkovice
 židovský hřbitov
 Obora
 Bradlec
 stará radnice
 mariánský sloup
 Alainova věž
 kostel sv. Prokopa
 Pařízek
 Sobčice
 Stav
 Mokřice
 Kozlov
 Humprecht
 Ohnišťany
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Stanislava
 Tábor
 Smidary
 Mlázovice
 kostel sv. Kateřiny
 Choteč
 kostel sv. Jiří
 Kumburk
 zvonička
 skalní město Apolena
 dub červený
 obecní studna
 kostel sv. Václava
 dům č. p. 14
 Nebákov
 boží muka
 pomník Janu Malátovi
 kostel sv. Prokopa
 skalní mlýn
 Podlesí
 Dymokury
 kostel sv. Prokopa
 Kuncberk
 Semtinská lípa
 Křinec
 kostel sv. Jiljí
 venkovská usedlost
 Kost
 Skřivany
 hradní pivovar
 evangelický kostel
 panský dvůr Zájezd
 Pekařova brána
 Sloupno
 Husův sbor
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 synagoga
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Vavřince
Základní informace místa
ID místa: 13414
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 19.6.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama