Zaniklý barokní zámek, kterému předcházela renesanční tvrz z přelomu 16.–17. století. Zámek byl postaven v roce 1690 Vančury z Řehnic a v roce 1911 byl zbořen a nahrazen nedalekou secesní vilou.
Hlavní obrázek místa
pohled od severu na místo, kde stával zámek
© Pavel Zany Komárek 24. 3. 2010
Vodní tvrz vznikla nejdříve v druhé polovině 16. století a nejpozději počátkem 17. století. V roce 1551 dědí Barchůvek Jiří Dobřenský z Dobřenic. Po něm se stává majitelem Felix Štastný Panský ze Střezetic, který byl za účast na stavovském povstání v roce 1624 odsouzen k manství a v roce 1631 kupuje tento statek s tvrzí Jan Karel König. V roce 1654 jsou uváděni jako majitelé panství sirotci po Matěji Jeníkovi. V letech 1654–1690 vlastní Barchůvek rytíř Jeník Ctibor Zásadský z Gemsedorfu V 17. století získávají Barchůvek Vančurové z Řehnice. V průběhu 17. století tvrz zaniká a v roce 1690 staví Jiří Jindřich Vančura z Řehnice barokní zámeček. V roce 1774 kupuje Barchůvek Anna z Ehrenberga a dále v roce 1780 prodává baronu Obiteckému z Rabenhauptu, v letech 1790–1809 ho vlastní jeho syn Jan Baptista Burqhardt, po něm jeho syn Jan Nepomuk a po něm od roku 1835 jeho vnuk Leopold Burghardt. Po něm se stává od roku 1844–1852 majitelem Jan hrabě Thun z Hohenštejna, který dál prodává panství manželům Urbanovým. V roce 1872 kupuje panství Gustav z Dürenfeldu, který je dál v roce 1875 prodává Antonínu Milnerovi. Ten tento statek prodává Vaclavu A. Fišerovi, který nechává v roce 1911 zámeček zbořit a nedaleko místa kde stál, postavit secesní vilu.
Petr Nožička, čerpáno z: P. Křížek, M. Řezník: Hrady, zámky, a tvrze na Královéhradecku, Společnost ochránců památek ve východních Čechách , 1992, 7.6. 2010
Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Barchůvek

Místa v okolí

 sušárna čekanky
 Barchov
 Libeň
 Babice
 Kosice
 Mlékosrby
 Přestavlky
 Luková
 Nový Bydžov
 kostel sv. Vavřince
 synagoga
 radnice
 Husův sbor
 Obědovice
 Kratonohy
 Kunčice
 Sloupno
 Nechanice
 Skřivany
 loretánská kaple
 akvadukt u Komárova
 Kozelkova vila
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Voršily
 Chlumec nad Cidlinou
 Hrádek u Nechanic
 Karlova Koruna
 Dobřenice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Klimenta
 kostel sv. Jiří
 Klamoš
 Kasalice
 Radíkovice
 Smidary
 Libčany
 kostel sv. Stanislava
 Libčany
 kostel sv. Jiří
 Rohoznice
 Rohoznice
 Žáravice
 Vysoká
 Vlkov nad Lesy
 Podlesí
 Myštěves
 Stračov
 Škroupův dům
 Dolní Přím
 Hlušice
 Chotělice
 fara
 Stračov
 kostel Všech svatých
 evangelický kostel
 Hradišťko
 kostel sv. Václava
 Ohnišťany
 Dohalice
 kostel sv. Prokopa
 Staré Smrkovice
 kostel sv. Mikuláše
 Bašnice
 Stěžery
 kostel sv. Marka
 Sekeřice
 kostel sv. Vojtěcha
 Sekeřice
 kostel sv. Václava
 Vysoké Veselí
 mlynářská vila
 kostel sv. Mikuláše
 Chlum
 Korce
 panský dvůr
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Václava
 radnice
 Jeřice
 Volanice
 Češovské valy
Základní informace místa
ID místa: 9055
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 12.6.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama