Barokní kostel sv. Václava nahradil v letech 1730-1732 níže položenou gotickou stavbu ze 14. stol. Vznikl podle plánů pražského architekta Tomáše Haffeneckera, po jehož smrti r. 1730 se na dokončení podílel i K. I. Dienzenhofer. Zařízení barokní z doby stavby. Od r. 1958 kulturní památka.
Hlavní obrázek místa
Kostel Činěves
© Jiří Špaček, 06/2016
Obec Činěves je prvně písemně doložena r. 1294 a dnes má kolem 500 obyvatel. Leží severně od Poděbrad u křížení silnic I/32, II/275 a II/330. Má železniční zastávku na regionální trati 062 z Křince do Chlumce nad Cidlinou, ta je však bez praktického významu, protože se nachází o samotě poblíž Jakubského rybníka 3 km severovýchodně od vlastní obce. Kostel sv. Václava stojí na hřbitově v dominantní poloze na návrší nad obcí a je zdaleka viditelný.
16.6. 2016
historie

Původní gotický kostel sv. Václava v Činěvsi stával níže než dnešní chrám a zprávy o něm pocházejí ze 70. let 14. století. Opravován byl v letech 1591 a 1614, ale počátkem 18. století bylo rozhodnuto o jeho nahrazení novou stavbou. Novostavba barokního chrámu sv. Václava byla programově založena na urbanisticky exponovaném místě, a to na kopci nad vsí. Vznikala v letech 1730-1732 podle plánů pražského malostranského stavitele Tomáše Haffeneckera. Po jeho smrti r. 1730 se na dokončování stavby podílel i Kilián Ignác Dienzenhofer. Po dokončení nového kostela sv. Václava byl jeho středověký předchůdce nově zasvěcen sv. Janu Nepomuckému a ještě krátce sloužil svému účelu; v r. 1744 však byl definitivně zbořen. Kostel sv. Václava je jednolodní s pravoúhlým presbytářem a hranolovou věží před západním průčelím. Presbytář je zaklenut plackou, loď pak zrcadlovou klenbou. Západní průčelí s věží bylo r. 1882 novorománsky…  číst dále

Jiří Špaček (zdroje: Umělecké památky Čech 1, Academia 1977 a webové stránky obce), 16.6. 2016

Středočeský kraj,  Nymburk  (NB), Činěves

Místa v okolí

 evangelický kostel
 Dymokury
 zvonička
 dub červený
 kostel sv. Havla
 židovský hřbitov
 Bolice
 kostel sv. Markéty
 synagoga
 kostel sv. Jiljí
 Křinec
 Kuncberk
 Krňovice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Martina
 Mastnice
 kostel sv. Václava
 ZOO Chleby
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 Rožďalovice
 kostel sv. Havla
 evangelický kostel
 venkovská usedlost
 evangelický kostel
 Stará Báň
 Nový Ronov
 Romanka
 evangelický kostel
 kostel sv. Vojtěcha
 U tří mostů
 Žižkův pramen
 pramen Trnka
 kaple sv. Marka
 evangelický kostel
 kostel sv. Ondřeje
 Libice nad Cidlinou
 květinové hodiny
 Riegrův pramen
 pomník J. E. Purkyně
 vodárenská věž
 vila Kouřimka
 fara
 kostnice
 kostel sv. Gotharda
 děkanství
 socha sv. Václava
 Eliščin pramen
 děkanství
 kostel sv. Vojtěcha
 zvonice
 palmový skleník
 Obereignerova vila
 špitál Kunhuta
 Zámecký pramen
 Nová radnice
 Svatojánský pramen
 kamenná kašna
 sousoší Panny Marie
 mariánský sloup
 stará radnice
 Kopidlno
 popravčí kámen
 gloriet
 Bülowův pramen
 stará radnice
 Choťovice
 inundanční most
 Poděbrady
 zdymadlo Poděbrady
 Kovanice
 kostel sv. Václava
 Vlkov nad Lesy
 Mcely
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 zdymadlo Nymburk
 hřbitov
 Korce
 městské opevnění
 kostel sv. Jiljí
 evangelický kostel
 vodárenská věž
 Nymburk
 mariánský sloup
 Šafaříkův mlýn
 Turecká věž
 silniční most
 Husův sbor
 radnice
 Sekeřice
 kostel sv. Jiří
 panský dvůr
 Sekeřice
 synagoga
 rozhledna Pod Strání
 kostel sv. Jiří
 Hlušice
 Zdonín
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 Češovské valy
 kostel sv. Václava
 Loučeň
 socha sv. Prokopa
 pomník Helma
 kostel sv. Prokopa
 Ujkovice
 Volanice
 Újezdec u Pěčic
 Hradišťko
 kostel sv. Václava
 Velké Chvalovice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Městec Králové
Přemysla Otakara II. 23
289 03 Městec Králové
Tel: 604 754 391
Http://www.farnostmestec.cz
fara@farnostmestec.cz
Základní informace místa
ID místa: 12867
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 16.6.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama