Původní barokní zámek byl postaven v roce 1650. Roku 1782 byl přeměněn na hostinec a takto sloužil až do r. 1952. Po mnoha přestavbách není budova nijak architektonicky zajímavá a už bývalé panské sídlo nepřipomíná.
Hlavní obrázek místa
Zámek Čeřov na okraji Jičína
© Pavel Vítek 05/2007
Bývalá ves Čeřov, nyní součást města Jičína se nachází 1 km severně od centra Jičína. Bývalý zámek najdeme vlevo při cestě lipovou alejí, vedoucí z města směrem do Valdic. Nad zámkem se vypíná kopec Čeřovka a na něm stojí volně přístupná rozhledna Milohlídka, nejstarší rozhledna v Českém ráji. Zámek je v soukromém vlastnictví a není veřejnosti přístupný. Nová přístavba u objektu slouží jako vchod do Solné jeskyně.
Pavel Vítek, 6.5. 2007
popis

Původní barokní budova zámku byla okolo roku 1850 přestavěna. Zbořena byla zámecká věž a původní barokní kamenné oplocení zahrady a vlastní zahrada upravena jako zahradní restaurace. Budova bývalého zámku je jednopatrová, obdélného půdorysu. Zčásti je kryta valbovou a zčásti polovalbovou střechou. Budova zámku není po mnoha přestavbách nijak architektonicky zajímavá. Vcelku splynula s okolní zástavbou. Zámecká zahrada je zčásti zarostlá a zčásti zničená.

Pavel Vítek, 7.5. 2007

historie

Ves Čeřov je prvně připomínána v roce 1360 a postupně měla celou řadu majitelů. Až roku 1623 koupil zahradu na Čeřově s dalšími majetky Albrecht z Valdštejna. Zahradu postoupil nově založené jezuitské koleji v Jičíně. Jezuité v roce 1650 postavili v zahradě barokní zámek, nazývaný „dům v předměstském sadu". V majetku jezuitů zůstal až do zrušení řádu v roce 1773 a tehdy připadl náboženskému fondu. Od něj v roce 1778 zámek v Čeřově koupil tehdejší majitel jičínského panství František Norbert Trauttmansdorff. Roku 1782 byl zámek přeměněn v hostinec, roku 1789 byla zrušena kaple a bývalý refektář přeměněn v taneční sál. Až do roku 1952 sloužil zámek jako hostinec, pak byl přeměněn v internát zemědělské školy a později v něm sídlilo ředitelství Statku Jičín. V současnosti je v soukromém vlastnictví, je nevyužitý, opuštěný a pomalu začíná chátrat.

Pavel Vítek, 7.5. 2007

Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Jičín-Soudná

Místa v okolí

 Čeřovka
 synagoga
 vodárenská věž
 Valdická brána
 Železnice
 kostel sv. Jiljí
 Železnice
 Brada
 Vokšice
 Veliš
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Václava
 Loreta
 Dřevěnice
 Bradlec
 Prachovské skály
 Alainova věž
 Tuř
 Tábor
 Ostružno
 Pařez
 Milíčeves
 Kozlov
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Prokopa
 Jičíněves
 Jičíněves
 Kumburk
 Stav
 kostel sv. Matouše
 Nadslav
 Mokřice
 Kláštenec
 Kamenice
 Kovač
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Samšina
 Lomnice nad Popelkou
 Konecchlumí
 Mackov
 kostel sv. Jiljí
 Mladějov
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Matouše
 Choteč
 Lavice
 Údrnice
 Pařízek
 Mlázovice
 skalní město Apolena
 kostel sv. Jiljí
 socha sv. Václava
 Volanice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 mariánský sloup
 radnice
 Trosky
 Staré Hrady
 Češovské valy
 kostel sv. Ducha
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 Sobčice
 Vysoké Veselí
 Spařence
 smírčí kříž
 Nebákov
 kostel sv. Vavřince
 Ždírec
 stará radnice
 mariánský sloup
 Milkovice
 stará radnice
 Obora
 popravčí kámen
 sousoší Panny Marie
 palmový skleník
 Kopidlno
 Košťálov
 Levín
 kostel sv. Václava
 děkanství
 Humprecht
 kaple sv. Marka
 zvonička
 kříž
 Žďár
 kostel sv. Jiří
 dub letní
 panská hájovna
 obecní studna
 dům č. p. 14
 boží muka
 Levínská Olešnice
 kostel sv. Vojtěcha
 boží muka
 kostel sv. Prokopa
 Ostroměř
 Hradišťko
 Staré Smrkovice
 kostel sv. Vavřince
 Pekařova brána
 Řezníčkova vila
 Muzeum piva
 Kozinec
 Ohnišťany
 Dětenice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Josefa
 Hrubá Skála
 socha sv. Prokopa
 Mariánská vyhlídka
 Chotělice
 Adamovo lože
 kostel sv. Jiří
 lázně Sedmihorky
 Radeč
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 Studenec
 Čertova ruka
 Podlesí
 Kavčiny
 Valdštejn
 Myštěves
 Hlavatice
 Rožďalovice
 kostel sv. Havla
 Vysoká
Základní informace místa
ID místa: 5217
Typ místa: zámek
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 7.5.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama