Filiální kostel sv. Františka z Assisi (Serafínského) je gotická stavba z konce 13. stol. Upravován barokně v letech 1694-1695. Vnitřní zařízení převážně barokní z poloviny 18. stol., obraz na hlavním oltáři z r. 1868. Nyní kostel nevyužíván pro pravidelné bohoslužby.
Hlavní obrázek místa
Staré Místo - kostel
© Jiří Špaček, 05/2017
Obec Staré Místo leží 4 km jižně od dnešního města Jičín. Na místě Starého Místa město Jičín původně stálo. Kdysi totiž bývaly Jičíny dva: První (to jest dnešní Staré Místo), o kterém se písemnosti zmiňují již roku 1297, kdy zemřela manželka krále Václava II. Guta (Jitka), které patřilo panství v tomto kraji, a druhý na místě dnešního města Jičína, ten je údajně o něco mladší. Obec Staré Místo má dnes něco přes 300 obyvatel a leží na frekventované silnici I/32 od dálnice D11 u Poděbrad do Jičína. Obec má také železniční zastávku na trati 061 z Nymburka, která však leží asi 1 km východně od obce. Neprochází tudy žádná značená turistická trasa. Kostel sv. Františka z Assisi neboli Serafínského leží přímo při hlavní silnici.
30.5. 2017
historie

Kostel sv. Františka z Assisi čili Serafínského je raně gotického původu z konce 13. stol. Původně však byl zasvěcen sv. Janu Křtiteli a vybudován patrně na místě ještě starší svatyně, z níž byly kolem kostela nalezeny kvádry. Kostel byl barokně opravován v letech 1694-1695, zejména horní patro věže. Nyní je to jednolodní obdélná stavba se čtvercovým presbytářem, se čtvercovou sakristií po severní straně a hranolovou věží při západním průčelí. Na východních nárožích presbytáře jsou opěráky, ve východní stěně presbytáře pak úzké obdélné okénko v hluboké, půlkruhově uzavřené špaletě. Stěny lodi byly upraveny a proraženy okny v baroku. Presbytář je zaklenut křížovou klenbou. Triumfální oblouk je jen nepatrně lomený. Loď je plochostropá a sakristie sklenuta křížově. Barokní kruchta z 18. stol. je otevřena obloukem do prostory v 1. patře věže. Předsíň v podvěží je zaklenuta křížově s hřebínkovými žebry. Zařízení je…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 3, Academia 1980 a různé webové stránky), 30.5. 2017

Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Staré Místo

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 Veliš
 Vokšice
 Jičíněves
 Valdická brána
 Jičíněves
 kostel sv. Matouše
 Loreta
 synagoga
 vodárenská věž
 Čeřovka
 Čeřov
 Milíčeves
 Tuř
 kostel sv. Prokopa
 Brada
 Nadslav
 kostel sv. Martina
 Ostružno
 Železnice
 Údrnice
 kostel sv. Jiljí
 Železnice
 Prachovské skály
 Češovské valy
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Jiří
 Volanice
 Dřevěnice
 Pařez
 kostel sv. Vavřince
 Kovač
 kostel sv. Ducha
 Staré Hrady
 stará radnice
 Kopidlno
 popravčí kámen
 sousoší Panny Marie
 palmový skleník
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Samšina
 děkanství
 Kamenice
 kaple sv. Marka
 Konecchlumí
 kostel sv. Václava
 Bradlec
 kostel sv. Vojtěcha
 Mackov
 Vysoké Veselí
 kostel sv. Martina
 Alainova věž
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Jiří
 Milkovice
 sloup jezuity Burnatia
 Lavice
 Stav
 Mokřice
 Tábor
 Kozlov
 kostel sv. Jiljí
 Mladějov
 Kumburk
 Spařence
 Choteč
 Sekeřice
 Mlázovice
 Dětenice
 Pařízek
 kostel sv. Prokopa
 Muzeum piva
 Sobčice
 Sekeřice
 Obora
 Kláštenec
 Staré Smrkovice
 Křižánky
 stará radnice
 mariánský sloup
 skalní město Apolena
 Lomnice nad Popelkou
 Chotělice
 Humprecht
 Ohnišťany
 Trosky
 kostel sv. Václava
 Nebákov
 Vlčí Pole
 socha sv. Václava
 obecní studna
 dům č. p. 14
 radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Stanislava
 boží muka
 Smidary
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 skalní mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Rožďalovice
 kostel sv. Havla
 Semtinská lípa
 smírčí kříž
 Podlesí
 Pekařova brána
 Kost
 hradní pivovar
 Ždírec
 Levín
 Žďár
 zvonička
 kříž
 Skřivany
 dub letní
 panská hájovna
 Levínská Olešnice
 boží muka
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Václava
 Kuncberk
 Křinec
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost
při arciděkanství Jičín
Valdštejnovo nám. 96
506 01 Jičín
Tel: 737 049 058
http://www.jicin.farnost.cz
Základní informace místa
ID místa: 13396
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 30.5.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama