Kostel, původně zasvěcený Matce Boží, vystavěn asi na přelomu 13.a 14.st., r.1311 byl vysvěcen. Původně gotická stavba barokně upravena. I přes tyto úpravy si však kostel zachoval základní gotickou podobu.
Hlavní obrázek místa
© Rodochrozit, 07/2013
Nový Bydžov vznikl před r. 1305 kdy byly z podnětu krále Václava II. funkce staré trhové vsi, nynějšího Starého Bydžova, přeneseny na příhodnější místo k řece Cidlině. Město leží při silnici II/324, spojující Hradec Králové a Poděbrady přes Nechanice, Nový Bydžov a Městec Králové, tedy severněji od silnice I/11. Kostel leží v centru města, 50 m jižně od náměstí T.G. Masaryka.
Pavel Vítek, 10.2. 2007
popis

Základní disposici kostela tvoří vysoká loď a stejně vysoký chór s trojbokým závěrem. Severozápadní nároží zaujímá vysoká věž. Kostel má tři portály, severní chrání gotická předsíň. Původní středověká sakristie byla přestavěna po roce 1725. Gotická trojlodní stavba je v severním nároží západního průčelí doplněna hranolovitou věží, po severní a jižní straně trojlodí předsíněmi a na jižní straně ještě barokní sakristií. Trojlodí, pětiboce uzavřené kněžiště a předsíně jsou sklenuty křížovou žebrovou klenbou s cihlovými poli, sakristie dvěma poli křížové klenby bez žeber s nástropními štukaturami. Raně barokní portálový hlavní oltář zdobí obrazy Jana Jiřího Heinsche. Levý boční oltář zdobí socha Piety od F. Morávka z roku 1756. Pravý novogotický boční oltář zdobí sochy sv. Václava, sv. Aloise a sv. Jana Nepomuckého z roku 1882. Ve věži jsou umístěny tři zvony, Václav z roku 1507, Median z roku 1574 a nový zvon Vavřinec,…  číst dále

Pavel Vítek, 23.2. 2007

historie

Kostel sv. Vavřince byl původně zasvěcen Matce Boží. Stavěn byl asi na přelomu 13. a 14. století. Roku 1311 byl kostel, nebo alespoň jeho podstatná část, vysvěcen. Jako farní kostel je prvně doložen v roce 1358. Tehdy kostel až do husitské doby patřil kanovnické kapitule při kostele sv. Apolináře v Sadské, v roce 1362 přenesené na Nové Město pražské. Od husitského období bylo v kostele zavedeno přijímání pod obojí a kostel i celé město zůstalo utrakvistické, později luteránské, až do roku 1623. Toho roku byla zahájena násilné rekatolizace. Původně gotická stavba byla upravována barokně, hlavně po pol. 17. století a v roce 1772. Horní část věže získala nynější podobu po velkém požáru v roce 1817. I přes tyto úpravy si však kostel ponechal základní gotickou podobu.

Pavel Vítek, 23.2. 2007

Půdorys místa

půdorys kostela
© kol.: Umělecké památky Čech, část 2. [K/O], Academia, Praha 1978
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Nový Bydžov

Místa v okolí

 radnice
 Nový Bydžov
 Husův sbor
 synagoga
 Sloupno
 Skřivany
 kostel sv. Prokopa
 Libeň
 Mlékosrby
 sušárna čekanky
 kaple Panny Marie
 Luková
 Barchůvek
 Smidary
 kostel sv. Stanislava
 kostel sv. Jiří
 Hlušice
 kostel sv. Jiří
 Barchov
 Přestavlky
 Chotělice
 Kosice
 Babice
 Vlkov nad Lesy
 Podlesí
 loretánská kaple
 Sekeřice
 Karlova Koruna
 Kozelkova vila
 Sekeřice
 Myštěves
 kostel sv. Voršily
 Vysoká
 kostel sv. Václava
 Chlumec nad Cidlinou
 Ohnišťany
 Staré Smrkovice
 Nechanice
 Vysoké Veselí
 Kunčice
 Obědovice
 Kratonohy
 akvadukt u Komárova
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Volanice
 Klamoš
 Stračov
 Hrádek u Nechanic
 Obora
 Stračov
 kostel sv. Matouše
 Bašnice
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Jiří
 Hradišťko
 Češovské valy
 synagoga
 kostel sv. Markéty
 Sobčice
 kostel sv. Prokopa
 Korce
 Dobřenice
 Radíkovice
 kostel sv. Klimenta
 panský dvůr
 kostel sv. Vavřince
 Kasalice
 Libčany
 Žáravice
 židovský hřbitov
 Hradišťko
 Dohalice
 Libčany
 Choťovice
 Holovousy
 Rohoznice
 Rohoznice
 kostel sv. Vojtěcha
 Stará Báň
 radnice
 Škroupův dům
 kaple sv. Marka
 Hořice
 Hořice
 Hořice
 fara
 Jeřice
 Jičíněves
 Jičíněves
 fara
 kostnice
 kostel sv. Gotharda
 Pustohrad u Hořic
 kostel sv. Matouše
 rozhledna Pod Strání
 kostel sv. Vojtěcha
Základní informace místa
ID místa: 4975
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 23.2.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama