
Dvůr obdélné dispozice je přístupný průjezdem v patrové budově zámečku na východní straně, z obou stran k němu přiléhají přízemní obytná křídla. delší strany obdélníku tvořily chlévy, kolny a sýpky, jako sýpka bylo původně využíváno i patro zámečku. Protilehlou západní stranu obdélníku tvořila velká stodola, ke které byly směrem do nádvoří původně přistavěny dva drobné přístavky odstraněné v první polovině 19. století. Budova zámečku je patrová, při nádvorní straně má v přízemí pětiobloukové arkády. Stejné byly původně i v patře, později však byly zazdívkami změněny v okna nově zřízené úzké chodby. Polovalbovou střechu korunovala věžička se zvoncem. V jižním obytném křídle byla zřízena kaple sv. Jana Nepomuckého. Opat S. Hetzer postavil v rohu nádvoří drobný objekt mléčnice datovaný letopočtem v nadpraží hlavního portálu do roku 1753. Naposledy byla stavbička využívána jako kovárna. V roce 1756 přestavěl opat F. Hartmann… číst dále
Bývalá klášterní ves Býkov byla v 16. století součástí kaceřovského panství, v pobělohorských konfiskacích byla navrácena klášteru. Roku 1702 opat Evžen Tyttl ves zrušil a následujícího roku zahájil stavbu rozsáhlého klášterního dvora dokončeného roku 1705. Další stavební úpravy provedli i následující opati Silvestr Hetzer (mléčnice z r. 1753), Fortunát Hartmann (přestavba zámečku r. 1756). Po zrušení řádu roku 1785 bylo plaské opatství i s celým panstvím ve správě Náboženského fondu, od něhož jej roku 1826 v dražbě koupil kníže Metternich-Winneburg. Jeho potomkům patřilo panství až do první pozemkové reformy ve 20. letech 20. století. Na Býkově, stejně jako na většině ostatních dvorů, hospodařili soukromí nájemci. Při druhé pozemkové reformě po druhé světové válce jej zakoupilo několik volyňských Čechů, kteří se vrátili do bývalé vlasti. Po roce 1948 jim byl dvůr zkonfiskován, po roce 1989 jej dědicové získali zpět. Současným vlastníkem dvora… číst dále
Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.