Zámecký statek založen v r. 1703 řádem cisterciáků. Nejznámějším vlastníkem byl kancléř Václav Kliment Metternich. Současný vlastník objekt koupil ve zcela zchátralém stavu. Po 3 letech náročné rekonstrukce se však podařilo tuto stavbu zrenovovat
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 10/2004
Býkov je hospodářský dvůr v okrese Plzeň-sever, 5 km jihovýchodně od Kaznějova. Zámecký statek byl založen na místě zaniklé středověké vsi v r. 1703 řádem cisterciáků a zejména zásluhou opata plaského kláštera Evžena Tyttla. Nejznámějším vlastníkem byl kancléř Václav Kliment, kníže Metternich. Zámecký statek Býkov je jedním z mála zachovaných velkých statků postavených v selském baroku. Současný vlastník objekt koupil ve zcela zchátralém stavu. Po 3 letech náročné rekonstrukce se však podařilo tuto stavbu zrenovovat a zachovat tak vzácnou historickou stavbu nejen jako kulturní památku. Byl zde zřízen hotel a restaurace. Statek nabízí mnoho sportovních možností, jsou zde k dispozici jezdečtí koně, půjčovna horských kol, v areálu je též Billiard club, sauna apod. Zajímavým zpestřením je nově zbudovaný driving-range pro začátečníky v golfu. V objektu se také nachází muzeum historických zemědělských strojů a nástrojů a hasičské techniky. Kromě toho se zde nalézá stará kovárna z roku 1753 s původním funkčním vybavením a tzv. Černá kuchyně na pečení chleba.
Pavel Vítek, 23.11. 2006
popis

Dvůr obdélné dispozice je přístupný průjezdem v patrové budově zámečku na východní straně, z obou stran k němu přiléhají přízemní obytná křídla. delší strany obdélníku tvořily chlévy, kolny a sýpky, jako sýpka bylo původně využíváno i patro zámečku. Protilehlou západní stranu obdélníku tvořila velká stodola, ke které byly směrem do nádvoří původně přistavěny dva drobné přístavky odstraněné v první polovině 19. století. Budova zámečku je patrová, při nádvorní straně má v přízemí pětiobloukové arkády. Stejné byly původně i v patře, později však byly zazdívkami změněny v okna nově zřízené úzké chodby. Polovalbovou střechu korunovala věžička se zvoncem. V jižním obytném křídle byla zřízena kaple sv. Jana Nepomuckého. Opat S. Hetzer postavil v rohu nádvoří drobný objekt mléčnice datovaný letopočtem v nadpraží hlavního portálu do roku 1753. Naposledy byla stavbička využívána jako kovárna. V roce 1756 přestavěl opat F. Hartmann…  číst dále

Zany, 25.11. 2006

historie

Bývalá klášterní ves Býkov byla v 16. století součástí kaceřovského panství, v pobělohorských konfiskacích byla navrácena klášteru. Roku 1702 opat Evžen Tyttl ves zrušil a následujícího roku zahájil stavbu rozsáhlého klášterního dvora dokončeného roku 1705. Další stavební úpravy provedli i následující opati Silvestr Hetzer (mléčnice z r. 1753), Fortunát Hartmann (přestavba zámečku r. 1756). Po zrušení řádu roku 1785 bylo plaské opatství i s celým panstvím ve správě Náboženského fondu, od něhož jej roku 1826 v dražbě koupil kníže Metternich-Winneburg. Jeho potomkům patřilo panství až do první pozemkové reformy ve 20. letech 20. století. Na Býkově, stejně jako na většině ostatních dvorů, hospodařili soukromí nájemci. Při druhé pozemkové reformě po druhé světové válce jej zakoupilo několik volyňských Čechů, kteří se vrátili do bývalé vlasti. Po roce 1948 jim byl dvůr zkonfiskován, po roce 1989 jej dědicové získali zpět. Současným vlastníkem dvora…  číst dále

Zany, 25.11. 2006

Komentáře

Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Hromnice

Místa v okolí

 Hromnické jezírko
 Třebekov
 Radost
 Kaceřov
 hradiště Koryta
 Babina
 Dolanský Mlýn
 Věžka
 kolomazná pec
 Čertův mlýn
 Spálený mlýn
 Krkavec
 Dolní Hradiště
 železná huť
 Chlum u Plzně
 Libštejn
 kostel sv. Jiří
 Bušovice
 Plasy
 Bílý mlýn Kepka
 kaolinový důl
 Bílá vila
 Liblín
 Kunčin Hrádek
 Sylvánský vrch
 Ondřejov
 Na Vrchách
 dvůr Lednice
 kostel Všech svatých
 Červený Hrádek
 Dolní Bělá
 kaple sv. Vojtěcha
 Nekmíř
 Kyjov
 kostel sv. Mikuláše
 Pivovarské muzeum
 Kokotsko
 Šebíkov
 Čertova Kazatelna
 Radčice
 Černá věž
 radnice
 mariánský sloup
 Císařský dům
 Gerlachovský dům
 masné krámy
 městské opevnění
 Vrtba
 Velká synagoga
 Západočeské muzeum
 Malesice
 Betlémská kaple
 kaple sv. Rozálie
 Korandův dům
 kaple U Ježíška
 Radnice
 Jakšovský dům
 kostel sv. Mikuláše
 Komberk
 kašna
 synagoga
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Křimice
 sousoší Piety
 venkovský dům
 dvůr Rohy
 socha sv. Josefa
 Čeminy
 kostel sv. Martina
 Březina
 Všeruby
 Březina
 Vyšohrad
 Svinná
 Svinná
 Klabava
 Osek u Rokycan
 židovský hřbitov
 Kamýk
 Krašov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 Hřešihlavy
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Prokopa
 Radějov
 židovský hřbitov
 Černá mohyla
 kostel sv. Vavřince
 městské opevnění
 Muchkovský mlýn
 židovský hřbitov
 kašna
 masné krámy
 křížová cesta
 Labšovský mlýn
 Fitzova vila
 kašna
 děkanství
 radnice
 Rokycany
 mariánský sloup
 kaple
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Barbory
 Manětín – MPZ
 Manětín
Kontaktní informace
Metternich Freizeitzenter-MFC, s.r.o.
Hromnice 55
Plzeň - sever
330 04
Tel: +420 377 193 111
http://www.bykov.cz
bykov.mfc@iol.cz
Základní informace místa
ID místa: 4766
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.11.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama