Kostel neznámého zasvěcení ve Smidarech doložen od 14. stol., po třicetileté válce zasvěcen sv. Stanislavovi. Starý dřevěný kostel vyhořel r. 1749 a byl nahrazen barokní novostavbou s věží. Poměrně velký kostel byl budován ve dvou etapách, neboť r. 1752 znovu vyhořel. Dokončen r. 1769.
Hlavní obrázek místa
Smidary - kostel sv. Stanislava
© Jiří Špaček, 9/2016
Ves Smidary byla ve 13. stol. majetkem pražské kapituly a prvně je zmíněna r. 1332 při jejím prodeji Vartemberkům. Dnes patří mezi větší obce asi s tisícovkou obyvatel. Od r. 1562 měla dokonce status městečka neboli městyse, tento status však nebyl obnoven. Obec leží na křižovatce silnic II/280 od Kopidlna k Hořicím a II/327 od Podhorního Újezdu u Hořic do Chlumce nad Cidlinou. Má také nádraží na trati 040 z Chlumce nad Cidlinou do Trutnova. To však leží poněkud stranou, více než kilometr od centra obce. Turistické značky obcí neprocházejí. Dominantní kostel sv. Stanislava se nachází u nákupního centra v Medříčské ulici, která je součástí průtahu silnice II/327.
2.10. 2016
historie

Fara s kostelem je ve Smidarech doložena r. 1332. Původní patrocinium kostela není známo, teprve v polovině 17. stol. po skončení třicetileté války byl zasvěcen sv. Stanislavu, hlavnímu polskému světci, neboť zde v té době kvůli nedostatku českých katolických kněží působili polští duchovní. Starý dřevěný kostel s dřevěnou zvonicí, nepochybně několikrát přestavovaný, vyhořel r. 1749 a byl nahrazen barokní novostavbou se západní věží. Nový, poměrně velký kostel byl budován ve dvou etapách, neboť již r. 1752 znovu vyhořel. Dokončen byl teprve r. 1769. Celkem prostý kostel je blízký tvorbě Františka Kerbera, zvláště v interiéru, jako polír je zde však uváděn knížecí stavitel Czerninů Jiří Jirsák z Dymokur a tesař J. Kubálek ze Svídnice u Dymokur. Zevně byl kostel v 19. stol. upraven novorenesančně. Jednolodní obdélná stavba má loď se zkosenými rohy, pravoúhlý presbytář a před západním průčelím hranolovou věž. Stěny uvnitř jsou členěny…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 3, Academia 1980 a web obce), 2.10. 2016

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Smidary

Místa v okolí

 Smidary
 Chotělice
 kostel sv. Jiří
 Skřivany
 Podlesí
 Sloupno
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Václava
 Staré Smrkovice
 Ohnišťany
 Vysoké Veselí
 synagoga
 Husův sbor
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 Nový Bydžov
 Hlušice
 Myštěves
 Vysoká
 Sekeřice
 Sekeřice
 kostel sv. Mikuláše
 Volanice
 kostel sv. Matouše
 Obora
 kostel sv. Václava
 Libeň
 kostel sv. Prokopa
 Sobčice
 kostel sv. Jiří
 Bašnice
 Češovské valy
 sušárna čekanky
 Barchůvek
 Hradišťko
 kaple Panny Marie
 Mlékosrby
 Ostroměř
 Luková
 Milíčeves
 Kovač
 Holovousy
 kostel sv. Vavřince
 Stračov
 Kosice
 Tuř
 Vlkov nad Lesy
 Stračov
 Barchov
 Konecchlumí
 Nechanice
 Chloumky
 Babice
 Kamenice
 kostel sv. Martina
 Kosice
 Přestavlky
 Jičíněves
 Jičíněves
 Mlázovice
 akvadukt u Komárova
 kostel sv. Vojtěcha
 radnice
 Kunčice
 Hořice
 Hořice
 Hořice
 kaple sv. Marka
 loretánská kaple
 kostel sv. Matouše
 Karlova Koruna
 Kozelkova vila
 Pustohrad u Hořic
 palmový skleník
 Kopidlno
 Jeřice
 Hrádek u Nechanic
 kostel sv. Markéty
 synagoga
 Kratonohy
 kostel sv. Jiří
 Obědovice
 Lázně Bělohrad
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Veliš
 Vokšice
 zvonice
 Bolice
 Miletín
 Loreta
 Stará Báň
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Smidary
administrovaná ex currendo farností Vysoké Veselí
Zahraničních hrdinů 139
507 03 Vysoké Veselí
Tel: 493 592 226
rousek.pavel@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 13137
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 2.10.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama