Kostel neznámého zasvěcení ve Smidarech doložen od 14. stol., po třicetileté válce zasvěcen sv. Stanislavovi. Starý dřevěný kostel vyhořel r. 1749 a byl nahrazen barokní novostavbou s věží. Poměrně velký kostel byl budován ve dvou etapách, neboť r. 1752 znovu vyhořel. Dokončen r. 1769.
Hlavní obrázek místa
Smidary - kostel sv. Stanislava
© Jiří Špaček, 9/2016
Ves Smidary byla ve 13. stol. majetkem pražské kapituly a prvně je zmíněna r. 1332 při jejím prodeji Vartemberkům. Dnes patří mezi větší obce asi s tisícovkou obyvatel. Od r. 1562 měla dokonce status městečka neboli městyse, tento status však nebyl obnoven. Obec leží na křižovatce silnic II/280 od Kopidlna k Hořicím a II/327 od Podhorního Újezdu u Hořic do Chlumce nad Cidlinou. Má také nádraží na trati 040 z Chlumce nad Cidlinou do Trutnova. To však leží poněkud stranou, více než kilometr od centra obce. Turistické značky obcí neprocházejí. Dominantní kostel sv. Stanislava se nachází u nákupního centra v Medříčské ulici, která je součástí průtahu silnice II/327.
2.10. 2016
historie

Fara s kostelem je ve Smidarech doložena r. 1332. Původní patrocinium kostela není známo, teprve v polovině 17. stol. po skončení třicetileté války byl zasvěcen sv. Stanislavu, hlavnímu polskému světci, neboť zde v té době kvůli nedostatku českých katolických kněží působili polští duchovní. Starý dřevěný kostel s dřevěnou zvonicí, nepochybně několikrát přestavovaný, vyhořel r. 1749 a byl nahrazen barokní novostavbou se západní věží. Nový, poměrně velký kostel byl budován ve dvou etapách, neboť již r. 1752 znovu vyhořel. Dokončen byl teprve r. 1769. Celkem prostý kostel je blízký tvorbě Františka Kerbera, zvláště v interiéru, jako polír je zde však uváděn knížecí stavitel Czerninů Jiří Jirsák z Dymokur a tesař J. Kubálek ze Svídnice u Dymokur. Zevně byl kostel v 19. stol. upraven novorenesančně. Jednolodní obdélná stavba má loď se zkosenými rohy, pravoúhlý presbytář a před západním průčelím hranolovou věž. Stěny uvnitř jsou členěny…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 3, Academia 1980 a web obce), 2.10. 2016

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Smidary

Místa v okolí

 Smidary
 Chotělice
 kostel sv. Jiří
 Skřivany
 Podlesí
 Sloupno
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Václava
 Staré Smrkovice
 Ohnišťany
 Vysoké Veselí
 synagoga
 Husův sbor
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 Nový Bydžov
 Hlušice
 Myštěves
 Vysoká
 Sekeřice
 Sekeřice
 kostel sv. Mikuláše
 Volanice
 kostel sv. Matouše
 Obora
 kostel sv. Václava
 Libeň
 kostel sv. Prokopa
 Sobčice
 kostel sv. Jiří
 Bašnice
 Češovské valy
 sušárna čekanky
 Barchůvek
 Hradišťko
 kaple Panny Marie
 Mlékosrby
 Ostroměř
 Luková
 Milíčeves
 Kovač
 Holovousy
 kostel sv. Vavřince
 Stračov
 Tuř
 Vlkov nad Lesy
 Barchov
 Stračov
 Konecchlumí
 Nechanice
 Chloumky
 Babice
 Kamenice
 kostel sv. Martina
 Kosice
 Přestavlky
 Jičíněves
 Jičíněves
 Mlázovice
 akvadukt u Komárova
 kostel sv. Vojtěcha
 radnice
 Kunčice
 Hořice
 Hořice
 Hořice
 kaple sv. Marka
 loretánská kaple
 Karlova Koruna
 kostel sv. Matouše
 Kozelkova vila
 Pustohrad u Hořic
 palmový skleník
 Kopidlno
 Hrádek u Nechanic
 Jeřice
 kostel sv. Markéty
 synagoga
 Kratonohy
 kostel sv. Jiří
 Obědovice
 Lázně Bělohrad
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Veliš
 Vokšice
 Miletín
 zvonice
 Bolice
 Loreta
 Stará Báň
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Smidary
administrovaná ex currendo farností Vysoké Veselí
Zahraničních hrdinů 139
507 03 Vysoké Veselí
Tel: 493 592 226
rousek.pavel@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 13137
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 2.10.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama