Barokní poutní kostel vznikl přestavbou pův. kapličky Panny Marie Sněžné z r. 1735, kterou dal postavit nad zázračně léčivým pramenem hrabě Wolfgang Serenyi. Pramen údajně vytryskl ze země r. 1711. R. 1750 byla kaplička přestavěna na malý kostel. V kostele visí jedinečný obraz Panny Marie kojící.
Hlavní obrázek místa
pohled od jihu
© Martin Tlach, 07/2012
Jeďte jihovýchodně od Zlína ve směru na Luhačovice po silnici č. 490, odbočte do Provodova, odtud jeďte po silnici směrem na Ludkovice či Řetechov a po necelém kilometru odbočte vlevo do Maleniska. Poutní kostel neleží v centru obce, ale vysoko ve svahu nad ní, je přístupný po strmé silničce. Pod kostelem je malé parkoviště a poutní hospoda. Od kostela vede zelená turistická značka k nedaleké zřícenině hradu Starý Světlov.
30.7. 2012
turistické

Otevírací doba: Sobota 9:00 – 12:00, 13:00 – 17:00 hod Neděle 13:00 – 17:00 hod Bohoslužby se konají každou neděli po celý rok v 10:15 hod., v poutním období (květen - 25. říjen) ještě ve 14:30 hod. Dne 5. 8., v den svátku Panny Marie Sněžné (podle starého církevního kalendáře) se slouží mše 4x za den: v 7:30, 9:00, 10:30 a 14:30 hod. Po celou dobu přístupnosti kostela je přítomen průvodce. Vstup je zdarma. V době církevních obřadů, koncertů a jiných akcí se od prohlídek upouští.

http://www.provodov.cz, http://ado.cz/poutni/provodov/provodov.htm, 31.7. 2012

historie

Barokní poutní kostel vznikl přestavbou původní kapličky Panny Marie Sněžné z r. 1735. Tuto kapličku dal postavit nad studánkou s údajně zázračně léčivým pramenem hrabě Wolfgang Serenyi, majitel luhačovického panství poté, co se díky působení léčivé vody uzdravil. První zprávy o zázračně léčivé vodě místního pramene se objevují na poč. 18. století, pramen údajně vytryskl ze země r. 1711. Kaplička se brzy stala oblíbeným poutním místem. Podle historických záznamů došlo jenom v letech 1711–1735 celkem k 63 zázračným uzdravením. R. 1750 byla kaplička přestavěna na malý poutní kostel Panny Marie Sněžné. U pramene byly vybudovány i blíže nespecifikované lázně, které jsou r. 1897 uváděny jako zaniklé. Raritou v našich zemích je vyobrazení Panny Marie kojící malého Ježíše na uctívaném obraze, který je zavěšený nad hlavním oltářem. Tento motiv byl poměrně běžný v období byzantského starověku, ale později se téměř neobjevuje. Obraz byl přinesen…  číst dále

http://ado.cz/poutni/provodov/provodov.htm; Encyklopedie lázní a léčivých pramenů v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Burachovič Stanislav a Wieser Stanislav; Studánky a prameny Čech, Moravy a Slezska, Kovařík Petr, 31.7. 2012

pověsti

Příčinou vzniku poutního místa byl objev "zázračné" léčivé vody, která zde pramení a je odedávna opředena pověstmi o uzdraveních a zjeveních. Pověst, která se k místu váže, tvrdí, že vážně onemocněl majitel luhačovického panství hrabě Serenyi. Pozlovický farář sdělil nemocnému vzkaz od mlynářky z Provodova, že ho Panna Maria uzdraví, ale chce, aby na Malenisku u pramene nechal postavit kapličku. Zbožná mlynářka, paní Anna Vlaštovicová, zažila sama zázračné uzdravení poté, co měla jedné noci sen, ve kterém viděla místní studánku s pramenem. Sužována oční chorobou, vydala se ke studánce a omývala si oči její vodou; oči se jí poté zázračně uzdravily. Hrabě Serenyi dal slib, že v případě uzdravení kapličku postaví, a svůj slib splnil – dal nad pramenem vystavět nejprve dřevěnou, později pak zděnou kapli. Provodovská kaplička se stala střediskem poutí z okolí.

Martin Tlach, http://ado.cz/poutni/provodov/provodov.htm, 29.7. 2012

Další texty pověsti
Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Provodov

Místa v okolí

 Starý Světlov
 Rýsov
 Oberský vrch
 fara
 kostel sv. Martina
 Engelsberg
 Augustiniánský dům
 Pramen Vincentka
 kaple sv. Alžběty
 Pramen Ottovka
 Pramen Amandka
 Jurkovičův dům
 Lázeňské divadlo
 Pramen sv. Josefa
 kostel Svaté rodiny
 Pramen Aloiska
 Luhačovice
 Velký Ořechov
 Lužkovice
 Zlín
 Klečůvka
 Sochařská vyhlídka
 Svárov
 Částkov
 Baťův mrakodrap
 Zlín
 Šarovy
 kostel sv. Vavřince
 Vizovice
 kostel sv. Vojtěcha
 Slavičín
 Újezd
 kostel sv. Mikuláše
 Malenovice
 Louky
 Březolupy
 Štípa
 kostel sv. Mikuláše
 Nedachlebice
 Nový Světlov
 Lešná
 ZOO Zlín-Lešná
 Vlachovice
 Vlachovice
 Podhradí
 Tečovice
 Nezdenice
 kostel sv. Jiljí
 Janůvka
 kostel sv. Mikuláše
 Uherský Brod
 Uherský Brod
 Lhotka u Hradčovic
 Bílovice
 Panský dům
 městské opevnění
 Žeranovice
 Mysločovice
 Obora
 Vartovna
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost
Provodov 200
763 45 Provodov
Tel: (+420) 577 901 990, (+420) 604 645 254
faprovodov@ado.cz
Základní informace místa
ID místa: 10915
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 31.7.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama