Barokní poutní kostel vznikl přestavbou pův. kapličky Panny Marie Sněžné z r. 1735, kterou dal postavit nad zázračně léčivým pramenem hrabě Wolfgang Serenyi. Pramen údajně vytryskl ze země r. 1711. R. 1750 byla kaplička přestavěna na malý kostel. V kostele visí jedinečný obraz Panny Marie kojící.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2019
Jeďte jihovýchodně od Zlína ve směru na Luhačovice po silnici č. 490, odbočte do Provodova, odtud jeďte po silnici směrem na Ludkovice či Řetechov a po necelém kilometru odbočte vlevo do Maleniska. Poutní kostel neleží v centru obce, ale vysoko ve svahu nad ní, je přístupný po strmé silničce. Pod kostelem je malé parkoviště a poutní hospoda. Od kostela vede zelená turistická značka k nedaleké zřícenině hradu Starý Světlov.
30.7. 2012
turistické

Otevírací doba: Sobota 9:00 – 12:00, 13:00 – 17:00 hod Neděle 13:00 – 17:00 hod Bohoslužby se konají každou neděli po celý rok v 10:15 hod., v poutním období (květen - 25. říjen) ještě ve 14:30 hod. Dne 5. 8., v den svátku Panny Marie Sněžné (podle starého církevního kalendáře) se slouží mše 4x za den: v 7:30, 9:00, 10:30 a 14:30 hod. Po celou dobu přístupnosti kostela je přítomen průvodce. Vstup je zdarma. V době církevních obřadů, koncertů a jiných akcí se od prohlídek upouští.

http://www.provodov.cz, http://ado.cz/poutni/provodov/provodov.htm, 31.7. 2012

historie

Barokní poutní kostel vznikl přestavbou původní kapličky Panny Marie Sněžné z r. 1735. Tuto kapličku dal postavit nad studánkou s údajně zázračně léčivým pramenem hrabě Wolfgang Serenyi, majitel luhačovického panství poté, co se díky působení léčivé vody uzdravil. První zprávy o zázračně léčivé vodě místního pramene se objevují na poč. 18. století, pramen údajně vytryskl ze země r. 1711. Kaplička se brzy stala oblíbeným poutním místem. Podle historických záznamů došlo jenom v letech 1711–1735 celkem k 63 zázračným uzdravením. R. 1750 byla kaplička přestavěna na malý poutní kostel Panny Marie Sněžné. U pramene byly vybudovány i blíže nespecifikované lázně, které jsou r. 1897 uváděny jako zaniklé. Raritou v našich zemích je vyobrazení Panny Marie kojící malého Ježíše na uctívaném obraze, který je zavěšený nad hlavním oltářem. Tento motiv byl poměrně běžný v období byzantského starověku, ale později se téměř neobjevuje. Obraz byl přinesen…  číst dále

http://ado.cz/poutni/provodov/provodov.htm; Encyklopedie lázní a léčivých pramenů v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Burachovič Stanislav a Wieser Stanislav; Studánky a prameny Čech, Moravy a Slezska, Kovařík Petr, 31.7. 2012

pověsti

Příčinou vzniku poutního místa byl objev "zázračné" léčivé vody, která zde pramení a je odedávna opředena pověstmi o uzdraveních a zjeveních. Pověst, která se k místu váže, tvrdí, že vážně onemocněl majitel luhačovického panství hrabě Serenyi. Pozlovický farář sdělil nemocnému vzkaz od mlynářky z Provodova, že ho Panna Maria uzdraví, ale chce, aby na Malenisku u pramene nechal postavit kapličku. Zbožná mlynářka, paní Anna Vlaštovicová, zažila sama zázračné uzdravení poté, co měla jedné noci sen, ve kterém viděla místní studánku s pramenem. Sužována oční chorobou, vydala se ke studánce a omývala si oči její vodou; oči se jí poté zázračně uzdravily. Hrabě Serenyi dal slib, že v případě uzdravení kapličku postaví, a svůj slib splnil – dal nad pramenem vystavět nejprve dřevěnou, později pak zděnou kapli. Provodovská kaplička se stala střediskem poutí z okolí.

Martin Tlach, http://ado.cz/poutni/provodov/provodov.htm, 29.7. 2012

Další texty pověsti
Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Provodov

Místa v okolí

 Starý Světlov
 Rýsov
 Oberský vrch
 fara
 kostel sv. Martina
 Engelsberg
 Augustiniánský dům
 Pramen Vincentka
 Pramen Ottovka
 Pramen Amandka
 kaple sv. Alžběty
 Jurkovičův dům
 Lázeňské divadlo
 Pramen sv. Josefa
 kostel Svaté rodiny
 Pramen Aloiska
 Luhačovice
 Velký Ořechov
 Lužkovice
 Janův hrad
 Zlín
 Klečůvka
 Sochařská vyhlídka
 Svárov
 Částkov
 Zlín
 Šarovy
 Baťův mrakodrap
 Vizovice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Vojtěcha
 Slavičín
 Újezd
 kostel sv. Mikuláše
 Malenovice
 Louky
 Březolupy
 Štípa
 Nedachlebice
 kostel sv. Mikuláše
 Nový Světlov
 Lešná
 ZOO Zlín-Lešná
 Vlachovice
 Vlachovice
 Podhradí
 Tečovice
 Nezdenice
 kostel sv. Jiljí
 Janůvka
 Uherský Brod
 Uherský Brod
 kostel sv. Mikuláše
 Panský dům
 Bílovice
 Lhotka u Hradčovic
 městské opevnění
 Žeranovice
 Mysločovice
 Obora
 Vartovna
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost
Provodov 200
763 45 Provodov
Tel: (+420) 577 901 990, (+420) 604 645 254
faprovodov@ado.cz
Základní informace místa
ID místa: 10915
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 31.7.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama