Raně barokní kostel v Popovicích postaven jičínskými jezuity v letech 1663-1670 vedle starého kostela zbořeného až r. 1780. Na místě starého kostela pak r. 1784 postavena fara oddělující kostel od hřbitova. Kostel nyní filiální v jičínské farnosti bez pravidelných bohoslužeb.
Hlavní obrázek místa
Popovice - kostel ze hřbitova přes bývalou faru
© Jiří Špaček, 8/2017
Ves Popovice tvoří jihovýchodní okraj města Jičína, jehož je od r. 1976 místní částí. Leží na vedlejší silnici, která vychází od souběhu silnic I/16 a I/35 a vede do Tuře. Asi 2,5 km severozápadně od Popovic se nachází nádraží Jičín, nepatrně blíže, asi 2 km jižně, leží železniční zastávka Vitiněves na trati 041 z Jičína do Hradce Králové. Vsí, která má kolem 360 obyvatel, protéká Popovický potok, který se hned za ní vlévá do Cidliny. Neprochází tudy žádná značená turistická ani cykloturistická trasa. Kostel Narození Panny Marie stojí na špici úzkého ostrohu a vede k němu ze vsi kamenné schodiště i prudce stoupající vozová cesta. Pohodlnější vrstevnicová cesta k němu vede od hřbitova, který se rozkládá na vrcholu stoupání.
11.10. 2017
historie

Ves Popovice je prvně doložena r. 1374. Současný raně barokní kostel Narození Panny Marie byl vybudován jičínskými jezuity v letech 1663-1670 a vysvěcen byl r. 1671. To však neznamená, že by předtím ve vsi kostel nebyl. Kostel tu byl a zřejmě byl gotického původu. Nedošlo však k jeho přestavbě, nýbrž nový kostel byl postaven jako novostavba v sousedství západně od starého, který byl zbořen až r. 1780. Na místě starého kostela vznikla r. 1784 fara, dnes již bývalá a sloužící jako rodinný domek č. p. 1, obklopený rozlehlou zahradou se skleníky. Z toho důvodu je nyní hřbitov, původně sousedící s kostelem, nyní od kostela oddělen pozemkem někdejší fary. Nynější kostel stojí na samém konci úzkého ostrohu. Je to jednolodní obdélná stavba s trojboce uzavřeným presbytářem. Západní průčelí je rozděleno pilastry v širší střední a dvě užší boční pole a vrcholí vysokým štítem. Kostel je sklenut valeně s výsečemi, na klenbě je bohatá…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 3, Academia 1980 a různé webové stránky), 11.10. 2017

Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Jičín-Popovice

Místa v okolí

 Valdická brána
 synagoga
 vodárenská věž
 Čeřov
 Čeřovka
 Tuř
 Milíčeves
 kostel sv. Václava
 Vokšice
 Veliš
 Jičíněves
 Jičíněves
 Loreta
 kostel sv. Matouše
 Železnice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Jiljí
 Brada
 Železnice
 Dřevěnice
 Kovač
 Kamenice
 kostel sv. Matouše
 Konecchlumí
 kostel sv. Prokopa
 Ostružno
 Bradlec
 Volanice
 Prachovské skály
 Nadslav
 Stav
 Mokřice
 kostel sv. Martina
 Češovské valy
 Alainova věž
 Údrnice
 Pařez
 Vysoké Veselí
 Kumburk
 Choteč
 Tábor
 Mlázovice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 Kozlov
 sloup jezuity Burnatia
 Samšina
 kostel sv. Prokopa
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Sobčice
 Obora
 sousoší Panny Marie
 Kopidlno
 stará radnice
 palmový skleník
 popravčí kámen
 kaple sv. Marka
 Staré Hrady
 kostel sv. Ducha
 děkanství
 Mackov
 kostel sv. Vojtěcha
 Staré Smrkovice
 Kláštenec
 kostel sv. Jiljí
 Lavice
 Mladějov
 Lomnice nad Popelkou
 kostel sv. Jiljí
 Ohnišťany
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Václava
 Milkovice
 Hradišťko
 Sekeřice
 kostel sv. Mikuláše
 Ostroměř
 Chotělice
 Sekeřice
 Pařízek
 kostel sv. Vavřince
 smírčí kříž
 Spařence
 skalní město Apolena
 Lázně Bělohrad
 Chloumky
 Holovousy
 kostel sv. Stanislava
 socha sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 Trosky
 Smidary
 Podlesí
 Muzeum piva
 Dětenice
 stará radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Mikuláše
 mariánský sloup
 radnice
 Ždírec
 Nebákov
 Levín
 Humprecht
 kostel sv. Václava
 Žďár
 Levínská Olešnice
 zvonička
 kříž
 obecní studna
 Prklín
 panská hájovna
 dub letní
 boží muka
 dům č. p. 14
 Myštěves
 Kozinec
 Vysoká
 Pekařova brána
 Rožďalovice
 kostel sv. Havla
 Řezníčkova vila
 kostel sv. Josefa
 Hrubá Skála
 socha sv. Prokopa
 Mariánská vyhlídka
 Adamovo lože
 Studenec
 Radeč
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost
při arciděkanství Jičín
Valdštejnovo nám. 96
506 01 Jičín
Tel: 733 755 942
http://www.jicin.farnost.cz
jicin.farnost@tiscali.cz
Základní informace místa
ID místa: 13674
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 11.10.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama