Dřevěný kostel sv. Markéty ze 14. stol ve Vysočanech byl nově postaven ve 2. polovině 17. stol. jako opět dřevěný, raně barokní s gotizujícími prvky. Je omítnutý, takže vyhlíží jako zděný. Vnitřní zařízení z doby stavby. V sousedství na zrušeném hřbitově dřevěná zvonice z téže doby se 3 zvony.
Hlavní obrázek místa
Vysočany - kostel se zvonicí
© Jiří Špaček, 08/2017
Ves Vysočany, která je doložena již od poloviny 14. stol., se nachází asi 2 km jižně od Nového Bydžova, jehož je od r. 1980 místní částí. Leží na výrazném návrší nad pravým břehem Cidliny a prochází jí vedlejší silnice do Mlékosrb. Dnes má asi 60 domků a od r. 2004 je prohlášena za vesnickou památkovou zónu. Jen asi 0,5 km západně se nachází nejbližší železniční zastávka Zachrašťany na trati 040 z Chlumce nad Cidlinou přes Ostroměř do Trutnova. Na nejvyšším místě vsi stojí na bývalém hřbitově kostel sv. Markéty a v jeho sousedství dřevěná zvonice v rohu hřbitovní zdi.
18.10. 2017
historie

Ves Vysočany je prvně zmiňována r. 1364. Již v té době tu stával dřevěný kostel, který byl zasvěcen sv. Markétě. Ve 2. polovině 17. stol. byl postaven kostel nový, také dřevěný, raně barokní s prvky gotiky. V r. 1770 k němu byla přistavěna jižní kaple, nyní sloužící jako sakristie. V této podobě je kostel znám dodnes. Objekt je omítnut, takže na první pohled vypadá jako zděný. Podobá se proto kostelu sv. Václava a Stanislava v blízkém Měníku (viz samostatné heslo) nad protějším břehem Cidliny. Kostel je nyní trojlodní obdélná stavba s trojboce uzavřeným presbytářem a obdélnou sakristií po jižní straně. Vnitřek je kryt dřevěným kazetovým stropem, kruchta je umístěna na dřevěných arkádách. Hlavní oltář a dva boční oltáře sv. Josefa a Nanebevzetí P. Marie pocházejí z poslední čtvrtiny 17. stol., jsou raně barokní a bohatě zdobené. Obraz na hlavním oltáři z téže doby byl později přemalován. Varhany pro kostel zhotovil…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 4, Academia 1982 a různé webové stránky), 18.10. 2017

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Vysočany

Místa v okolí

 Mlékosrby
 Nový Bydžov
 kostel sv. Vavřince
 Husův sbor
 radnice
 synagoga
 Luková
 kaple Panny Marie
 sušárna čekanky
 Libeň
 Barchůvek
 Sloupno
 Přestavlky
 Kosice
 Barchov
 kostel sv. Prokopa
 Skřivany
 kostel sv. Jiří
 Babice
 loretánská kaple
 Karlova Koruna
 Kozelkova vila
 kostel sv. Voršily
 Chlumec nad Cidlinou
 Vlkov nad Lesy
 Smidary
 kostel sv. Stanislava
 Hlušice
 Obědovice
 Kratonohy
 kostel sv. Jiří
 Klamoš
 Kunčice
 Nechanice
 Chotělice
 Podlesí
 Sekeřice
 Sekeřice
 akvadukt u Komárova
 Myštěves
 Vysoká
 kostel sv. Prokopa
 Hradišťko
 Hrádek u Nechanic
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Ohnišťany
 Kasalice
 kostel sv. Klimenta
 Dobřenice
 Žáravice
 Staré Smrkovice
 kostel sv. Jiří
 Vysoké Veselí
 Korce
 panský dvůr
 Stračov
 Radíkovice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 Rohoznice
 Rohoznice
 Libčany
 Stračov
 Libčany
 synagoga
 kostel sv. Markéty
 Volanice
 Choťovice
 Bašnice
 kostel sv. Havla
 Škroupův dům
 evangelický kostel
 fara
 kostel sv. Matouše
 Stará Báň
 Dohalice
 Češovské valy
 kostel sv. Vavřince
 fara
 kostnice
 kostel sv. Gotharda
 kostel sv. Vojtěcha
 rozhledna Pod Strání
 kostel sv. Vojtěcha
 Jeřice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost
při děkanství Nový Bydžov
Revoluční tř. 504
504 01 Nový Bydžov
Tel: 495 493 411
http://www.farnostnb.webnode.cz
kom.gratia@centrum.cz
Základní informace místa
ID místa: 13651
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 18.10.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama