Dřevěný kostel sv. Markéty ze 14. stol ve Vysočanech byl nově postaven ve 2. polovině 17. stol. jako opět dřevěný, raně barokní s gotizujícími prvky. Je omítnutý, takže vyhlíží jako zděný. Vnitřní zařízení z doby stavby. V sousedství na zrušeném hřbitově dřevěná zvonice z téže doby se 3 zvony.
Hlavní obrázek místa
Vysočany - kostel se zvonicí
© Jiří Špaček, 08/2017
Ves Vysočany, která je doložena již od poloviny 14. stol., se nachází asi 2 km jižně od Nového Bydžova, jehož je od r. 1980 místní částí. Leží na výrazném návrší nad pravým břehem Cidliny a prochází jí vedlejší silnice do Mlékosrb. Dnes má asi 60 domků a od r. 2004 je prohlášena za vesnickou památkovou zónu. Jen asi 0,5 km západně se nachází nejbližší železniční zastávka Zachrašťany na trati 040 z Chlumce nad Cidlinou přes Ostroměř do Trutnova. Na nejvyšším místě vsi stojí na bývalém hřbitově kostel sv. Markéty a v jeho sousedství dřevěná zvonice v rohu hřbitovní zdi.
18.10. 2017
historie

Ves Vysočany je prvně zmiňována r. 1364. Již v té době tu stával dřevěný kostel, který byl zasvěcen sv. Markétě. Ve 2. polovině 17. stol. byl postaven kostel nový, také dřevěný, raně barokní s prvky gotiky. V r. 1770 k němu byla přistavěna jižní kaple, nyní sloužící jako sakristie. V této podobě je kostel znám dodnes. Objekt je omítnut, takže na první pohled vypadá jako zděný. Podobá se proto kostelu sv. Václava a Stanislava v blízkém Měníku (viz samostatné heslo) nad protějším břehem Cidliny. Kostel je nyní trojlodní obdélná stavba s trojboce uzavřeným presbytářem a obdélnou sakristií po jižní straně. Vnitřek je kryt dřevěným kazetovým stropem, kruchta je umístěna na dřevěných arkádách. Hlavní oltář a dva boční oltáře sv. Josefa a Nanebevzetí P. Marie pocházejí z poslední čtvrtiny 17. stol., jsou raně barokní a bohatě zdobené. Obraz na hlavním oltáři z téže doby byl později přemalován. Varhany pro kostel zhotovil…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 4, Academia 1982 a různé webové stránky), 18.10. 2017

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Vysočany

Místa v okolí

 Mlékosrby
 Nový Bydžov
 kostel sv. Vavřince
 Husův sbor
 radnice
 synagoga
 Luková
 kaple Panny Marie
 sušárna čekanky
 Libeň
 Kosice
 Barchůvek
 Sloupno
 Přestavlky
 Kosice
 Barchov
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Jiří
 Skřivany
 Babice
 loretánská kaple
 Kozelkova vila
 Karlova Koruna
 kostel sv. Voršily
 Chlumec nad Cidlinou
 Vlkov nad Lesy
 Smidary
 kostel sv. Stanislava
 Hlušice
 Obědovice
 Kratonohy
 kostel sv. Jiří
 Klamoš
 Kunčice
 Nechanice
 Chotělice
 Podlesí
 Sekeřice
 Sekeřice
 akvadukt u Komárova
 Vysoká
 Myštěves
 kostel sv. Prokopa
 Hradišťko
 Hrádek u Nechanic
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Ohnišťany
 Kasalice
 kostel sv. Klimenta
 Žáravice
 Staré Smrkovice
 Dobřenice
 kostel sv. Jiří
 Vysoké Veselí
 Korce
 panský dvůr
 Stračov
 Radíkovice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 Rohoznice
 Rohoznice
 Libčany
 Stračov
 Libčany
 synagoga
 kostel sv. Markéty
 Volanice
 Choťovice
 Bašnice
 kostel sv. Havla
 Škroupův dům
 evangelický kostel
 fara
 kostel sv. Matouše
 Stará Báň
 Dohalice
 Češovské valy
 kostel sv. Vavřince
 fara
 kostnice
 kostel sv. Gotharda
 kostel sv. Vojtěcha
 rozhledna Pod Strání
 kostel sv. Vojtěcha
 Jeřice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost
při děkanství Nový Bydžov
Revoluční tř. 504
504 01 Nový Bydžov
Tel: 495 493 411
http://www.farnostnb.webnode.cz
kom.gratia@centrum.cz
Základní informace místa
ID místa: 13651
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 18.10.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama