Původní gotický kostel přestavěn v 17. století. V letech 1840–41 přistavěna zděná věž. Kostel je obklopen hřbitovem s ohradní zdí, do níž je vsazeno sousoší Kalvárie.
Hlavní obrázek místa
Kostel Nalezení sv. Kříže v Robousích
© Pavel Vítek 09/2010
Robousy jsou místní částí města Jičína. Nacházejí se přibližně 3 km jihovýchodně od centra města. Kostel Nalezení sv. Kříže je dominantou obce.
Pavel Vítek, 26.10. 2010
popis

Kostel Nalezení sv. Kříže je obdélníková jednolodní stavba s půlkruhovým presbytářem. Zařízení kostela je barokní. Hlavní vchod do kostela je veden podvěžím. Kostel je obklopen hřbitovem. Do ohradní zdi hřbitova je vsazeno sousoší Kalvárie.

Pavel Vítek – zdroj: Kolektiv vědeckých pracovníků Ústavu teorie a dějin umění ČSAV v Praze, Umělecké památky Čech 3 (P – Š), Academia Praha 1980, 26.10. 2010

historie

V obci Robousy stál již gotický kostel, postavený koncem 14. století. Do roku 1679 byl zasvěcený sv. Petru. Ve 2. polovině 17. století prošel rekonstrukcí. V letech 1840–1841 byla ke kostelu přistavěna zděná věž na místě původní dřevěné zvonice.

Pavel Vítek – zdroj: Kolektiv vědeckých pracovníků Ústavu teorie a dějin umění ČSAV v Praze, Umělecké památky Čech 3 (P – Š), Academia Praha 1980, 26.10. 2010

Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Jičín-Robousy

Místa v okolí

 Čeřov
 kostel sv. Jiří
 Čeřovka
 Valdická brána
 synagoga
 Dřevěnice
 vodárenská věž
 Železnice
 kostel sv. Jiljí
 Tuř
 Železnice
 Stav
 Kamenice
 Milíčeves
 Vokšice
 Bradlec
 Mokřice
 Kovač
 Brada
 Konecchlumí
 Veliš
 kostel sv. Václava
 Kumburk
 Loreta
 Jičíněves
 Choteč
 Jičíněves
 Alainova věž
 Tábor
 Mlázovice
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Matouše
 Prachovské skály
 Kozlov
 Ostružno
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Martina
 Pařez
 sloup jezuity Burnatia
 Sobčice
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 Volanice
 Kláštenec
 Nadslav
 kostel sv. Vavřince
 Lomnice nad Popelkou
 Obora
 smírčí kříž
 Vysoké Veselí
 Češovské valy
 kostel sv. Martina
 Ostroměř
 Hradišťko
 Samšina
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Údrnice
 Staré Smrkovice
 Lázně Bělohrad
 Ždírec
 Levín
 kostel sv. Václava
 Mackov
 kostel sv. Jiljí
 Mladějov
 kostel sv. Vavřince
 Žďár
 Levínská Olešnice
 Ohnišťany
 Chloumky
 kostel sv. Václava
 zvonička
 kříž
 dub letní
 panská hájovna
 boží muka
 Holovousy
 Lavice
 Staré Hrady
 Pařízek
 Kopidlno
 kostel sv. Ducha
 stará radnice
 Kozinec
 Chotělice
 sousoší Panny Marie
 palmový skleník
 skalní město Apolena
 popravčí kámen
 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Marka
 socha sv. Václava
 děkanství
 kostel sv. Mikuláše
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Vojtěcha
 Pecka
 Trosky
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 Podlesí
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Jiří
 Nebákov
 Studenec
 Myštěves
 Vysoká
 Bašnice
 Řezníčkova vila
 kostel sv. Josefa
 Hrubá Skála
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Jiří
 lázně Sedmihorky
Základní informace místa
ID místa: 9488
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 26.10.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama