Zámek na kopci nad obcí, postaven jako novostavba Františkem Josefem Šlikem r. 1715 - 1717. R. 1730 rozšířen o veřejnou zámeckou kapli sv. Antonína Paduánského a sv. Kříže. V r. 1827 - 1830 a 1911 provedeny stavební úpravy. Obklopen anglickým parkem.
Hlavní obrázek místa
© Alena Volná, 8/2005
Obec Jičíněves se nachází při silnici I/32 spojující Jičín a Poděbrady. Zámek stojí na kopci nad vsí Jičíněves a již zdálky upoutá vaší pozornost. Je postaven uprostřed parku a spolu s kaplí, hospodářskými budovami a stavbami v praku tvoří velice zajímavý objekt. Původně byl ještě s Kopidlnem, vzdáleným necelých 7 km, spojen alejí topolů. Zámek byl postaven počátkem 18 stol. Jedná se o třípatrovou barokní stavbu přibližně čtvercového půdorysu a mansardovou střechou s vížkou. Průčelí s trojúhelníkovitými štíty, členěna pilastry. Vstupní portály se nachází souměrně v jižním a severním průčelí. Dnešní podoba zámeckého komplexu je z 1. poloviny 19. stol., kdy byla rozšířena, k západnímu průčelí připojená, zámecká kaple sv. Antonína Paduánského a sv. Kříže. Kaple je jednolodní, obdélná s pravoúhlým presbytářem na severní straně. Zámek je komponován spolu s hospodářskými budovy vymezujícími čestný dvůr. Kolem zámku je anglický park o rozloze 8,8 ha. Najdete zde např. cypřišek nutkajský (nootecký, nutka), jalovec virginský, šácholan přišpičatělý aj. Hned vpravo při hlavním vstupu do parku stojí klasicistní (empírový) obdélníkový přízemní pavilón, se sloupovým portálem a se štítem ve středové části. V parku se dochovala ještě empírová besídka a bazén. V létě se zde můžeme setkat s kolonií vrápence malého a netopýra velkého Od zámku je vidět na zalesněný vrch Loreta se stejnojmennou kaplí, ke které kdysi vedly čtyři průseky ve tvaru kříže.
L.P., 15.1. 2006
historie

Obec Jičíněves je poprvé zmiňována roku 1366. Až do počátku 17. stol. byla Jičíněves samostatným panstvím, připojeným Albrechtem z Valdštejna k hradu Veliši. Poblíž dvora a starší tvrze nechal zámek jako novostavbu postavit František Josef Šlik v letech 1715 - 1717. V roce 1730 byla stavba rozšířena o veřejnou zámeckou kapli sv. Antonína Paduánského a sv. Kříže. Její úpravy v letech 1827 - 1830 a v roce 1911 vtiskly zámeckému komplexu dnešní pozdně barokní vzhled. Šlikové na zámku sídlili po ztrátě Kopidlna až do roku 1938. Po válce se zámek stal majetkem státu a sloužil školským účelům. Od roku 1992 je opět v majetku Šliků.

L.P. (čerpáno z více materiálů), 15.1. 2006

Půdorys místa

půdorys 1. patra
© Ilustrovaná encyklopedie českých zámků, Libri, Praha 1997
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Jičíněves

Místa v okolí

 Jičíněves
 kostel sv. Matouše
 Milíčeves
 kostel sv. Václava
 Češovské valy
 Veliš
 Volanice
 Tuř
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Martina
 Loreta
 Vokšice
 Údrnice
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Václava
 Kopidlno
 kaple sv. Marka
 sousoší Panny Marie
 stará radnice
 palmový skleník
 Valdická brána
 děkanství
 synagoga
 popravčí kámen
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Prokopa
 Čeřov
 Čeřovka
 Vysoké Veselí
 Nadslav
 kostel sv. Ducha
 Staré Hrady
 kostel sv. Jiří
 Kovač
 Sekeřice
 Ostružno
 Sekeřice
 Brada
 Konecchlumí
 Milkovice
 Kamenice
 Železnice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Jiljí
 Prachovské skály
 Železnice
 Dřevěnice
 Chotělice
 Staré Smrkovice
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Samšina
 Obora
 Dětenice
 kostel sv. Jiljí
 Muzeum piva
 Pařez
 kostel sv. Prokopa
 Sobčice
 Hlušice
 Ohnišťany
 Mackov
 kostel sv. Václava
 Lavice
 kostel sv. Stanislava
 Mokřice
 Smidary
 Stav
 Mlázovice
 Spařence
 Bradlec
 kostel sv. Jiří
 Choteč
 Křižánky
 kostel sv. Martina
 sloup jezuity Burnatia
 Rožďalovice
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Havla
 Alainova věž
 Mladějov
 Podlesí
 pomník Janu Malátovi
 kostel sv. Prokopa
 Tábor
 Kozlov
 Kumburk
 Vlčí Pole
 Pařízek
 stará radnice
 mariánský sloup
 Skřivany
 Humprecht
 zvonička
 dub červený
 skalní město Apolena
 Sloupno
 kostel sv. Václava
 Dymokury
 obecní studna
 dům č. p. 14
 Nebákov
 boží muka
 Husův sbor
 synagoga
 radnice
 Kuncberk
 kostel sv. Vavřince
 skalní mlýn
 Nový Bydžov
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 smírčí kříž
 Semtinská lípa
 Křinec
 kostel sv. Jiljí
 hradní pivovar
 Kost
Kontaktní informace
Ing. František Schlik
Jičíněves 1
507 31 Jičíněves
Základní informace místa
ID místa: 3809
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 15.1.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama