Zámek na kopci nad obcí, postaven jako novostavba Františkem Josefem Šlikem r. 1715 - 1717. R. 1730 rozšířen o veřejnou zámeckou kapli sv. Antonína Paduánského a sv. Kříže. V r. 1827 - 1830 a 1911 provedeny stavební úpravy. Obklopen anglickým parkem.
Hlavní obrázek místa
© Petr Nožička 02/2011
Obec Jičíněves se nachází při silnici I/32 spojující Jičín a Poděbrady. Zámek stojí na kopci nad vsí Jičíněves a již zdálky upoutá vaší pozornost. Je postaven uprostřed parku a spolu s kaplí, hospodářskými budovami a stavbami v praku tvoří velice zajímavý objekt. Původně byl ještě s Kopidlnem, vzdáleným necelých 7 km, spojen alejí topolů. Zámek byl postaven počátkem 18 stol. Jedná se o třípatrovou barokní stavbu přibližně čtvercového půdorysu a mansardovou střechou s vížkou. Průčelí s trojúhelníkovitými štíty, členěna pilastry. Vstupní portály se nachází souměrně v jižním a severním průčelí. Dnešní podoba zámeckého komplexu je z 1. poloviny 19. stol., kdy byla rozšířena, k západnímu průčelí připojená, zámecká kaple sv. Antonína Paduánského a sv. Kříže. Kaple je jednolodní, obdélná s pravoúhlým presbytářem na severní straně. Zámek je komponován spolu s hospodářskými budovy vymezujícími čestný dvůr. Kolem zámku je anglický park o rozloze 8,8 ha. Najdete zde např. cypřišek nutkajský (nootecký, nutka), jalovec virginský, šácholan přišpičatělý aj. Hned vpravo při hlavním vstupu do parku stojí klasicistní (empírový) obdélníkový přízemní pavilón, se sloupovým portálem a se štítem ve středové části. V parku se dochovala ještě empírová besídka a bazén. V létě se zde můžeme setkat s kolonií vrápence malého a netopýra velkého Od zámku je vidět na zalesněný vrch Loreta se stejnojmennou kaplí, ke které kdysi vedly čtyři průseky ve tvaru kříže.
L.P., 15.1. 2006
historie

Obec Jičíněves je poprvé zmiňována roku 1366. Až do počátku 17. stol. byla Jičíněves samostatným panstvím, připojeným Albrechtem z Valdštejna k hradu Veliši. Poblíž dvora a starší tvrze nechal zámek jako novostavbu postavit František Josef Šlik v letech 1715 - 1717. V roce 1730 byla stavba rozšířena o veřejnou zámeckou kapli sv. Antonína Paduánského a sv. Kříže. Její úpravy v letech 1827 - 1830 a v roce 1911 vtiskly zámeckému komplexu dnešní pozdně barokní vzhled. Šlikové na zámku sídlili po ztrátě Kopidlna až do roku 1938. Po válce se zámek stal majetkem státu a sloužil školským účelům. Od roku 1992 je opět v majetku Šliků.

L.P. (čerpáno z více materiálů), 15.1. 2006

Půdorys místa

půdorys 1. patra
© Ilustrovaná encyklopedie českých zámků, Libri, Praha 1997
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Jičíněves

Místa v okolí

 Jičíněves
 kostel sv. Matouše
 Milíčeves
 kostel sv. Václava
 Češovské valy
 Veliš
 Volanice
 kostel sv. Vavřince
 Tuř
 kostel sv. Martina
 Loreta
 Vokšice
 Údrnice
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Marka
 sousoší Panny Marie
 stará radnice
 palmový skleník
 Kopidlno
 Valdická brána
 popravčí kámen
 děkanství
 synagoga
 kostel sv. Vojtěcha
 vodárenská věž
 kostel sv. Prokopa
 Čeřov
 Čeřovka
 Vysoké Veselí
 Nadslav
 kostel sv. Ducha
 Staré Hrady
 Sekeřice
 Ostružno
 kostel sv. Jiří
 Kovač
 Sekeřice
 Brada
 Konecchlumí
 Železnice
 Milkovice
 Kamenice
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Jiří
 Prachovské skály
 Železnice
 Dřevěnice
 Chotělice
 Staré Smrkovice
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Samšina
 kostel sv. Jiljí
 Obora
 Dětenice
 Muzeum piva
 Pařez
 kostel sv. Prokopa
 Hlušice
 Sobčice
 Ohnišťany
 Mackov
 kostel sv. Václava
 Lavice
 kostel sv. Stanislava
 Mokřice
 Smidary
 Stav
 Mlázovice
 Spařence
 Bradlec
 kostel sv. Jiří
 Choteč
 Křižánky
 kostel sv. Martina
 Rožďalovice
 sloup jezuity Burnatia
 kostel sv. Havla
 Alainova věž
 kostel sv. Jiljí
 Mladějov
 Podlesí
 pomník Janu Malátovi
 kostel sv. Prokopa
 Tábor
 Kozlov
 Kumburk
 Vlčí Pole
 Pařízek
 stará radnice
 mariánský sloup
 Skřivany
 Humprecht
 zvonička
 dub červený
 skalní město Apolena
 Sloupno
 kostel sv. Václava
 Dymokury
 obecní studna
 dům č. p. 14
 Nebákov
 Husův sbor
 boží muka
 synagoga
 radnice
 Kuncberk
 kostel sv. Vavřince
 skalní mlýn
 Nový Bydžov
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 smírčí kříž
 Semtinská lípa
 Křinec
 kostel sv. Jiljí
 hradní pivovar
 Kost
Kontaktní informace
Ing. František Schlik
Jičíněves 1
507 31 Jičíněves
Základní informace místa
ID místa: 3809
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 15.1.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama