Zámek na kopci nad obcí, postaven jako novostavba Františkem Josefem Šlikem r. 1715 - 1717. R. 1730 rozšířen o veřejnou zámeckou kapli sv. Antonína Paduánského a sv. Kříže. V r. 1827 - 1830 a 1911 provedeny stavební úpravy. Obklopen anglickým parkem.
Hlavní obrázek místa
© Petr Nožička 02/2011
Obec Jičíněves se nachází při silnici I/32 spojující Jičín a Poděbrady. Zámek stojí na kopci nad vsí Jičíněves a již zdálky upoutá vaší pozornost. Je postaven uprostřed parku a spolu s kaplí, hospodářskými budovami a stavbami v praku tvoří velice zajímavý objekt. Původně byl ještě s Kopidlnem, vzdáleným necelých 7 km, spojen alejí topolů. Zámek byl postaven počátkem 18 stol. Jedná se o třípatrovou barokní stavbu přibližně čtvercového půdorysu a mansardovou střechou s vížkou. Průčelí s trojúhelníkovitými štíty, členěna pilastry. Vstupní portály se nachází souměrně v jižním a severním průčelí. Dnešní podoba zámeckého komplexu je z 1. poloviny 19. stol., kdy byla rozšířena, k západnímu průčelí připojená, zámecká kaple sv. Antonína Paduánského a sv. Kříže. Kaple je jednolodní, obdélná s pravoúhlým presbytářem na severní straně. Zámek je komponován spolu s hospodářskými budovy vymezujícími čestný dvůr. Kolem zámku je anglický park o rozloze 8,8 ha. Najdete zde např. cypřišek nutkajský (nootecký, nutka), jalovec virginský, šácholan přišpičatělý aj. Hned vpravo při hlavním vstupu do parku stojí klasicistní (empírový) obdélníkový přízemní pavilón, se sloupovým portálem a se štítem ve středové části. V parku se dochovala ještě empírová besídka a bazén. V létě se zde můžeme setkat s kolonií vrápence malého a netopýra velkého Od zámku je vidět na zalesněný vrch Loreta se stejnojmennou kaplí, ke které kdysi vedly čtyři průseky ve tvaru kříže.
L.P., 15.1. 2006
historie

Obec Jičíněves je poprvé zmiňována roku 1366. Až do počátku 17. stol. byla Jičíněves samostatným panstvím, připojeným Albrechtem z Valdštejna k hradu Veliši. Poblíž dvora a starší tvrze nechal zámek jako novostavbu postavit František Josef Šlik v letech 1715 - 1717. V roce 1730 byla stavba rozšířena o veřejnou zámeckou kapli sv. Antonína Paduánského a sv. Kříže. Její úpravy v letech 1827 - 1830 a v roce 1911 vtiskly zámeckému komplexu dnešní pozdně barokní vzhled. Šlikové na zámku sídlili po ztrátě Kopidlna až do roku 1938. Po válce se zámek stal majetkem státu a sloužil školským účelům. Od roku 1992 je opět v majetku Šliků.

L.P. (čerpáno z více materiálů), 15.1. 2006

Půdorys místa

půdorys 1. patra
© Ilustrovaná encyklopedie českých zámků, Libri, Praha 1997
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Jičíněves

Místa v okolí

 Jičíněves
 kostel sv. Matouše
 Milíčeves
 kostel sv. Václava
 Češovské valy
 Veliš
 Volanice
 kostel sv. Vavřince
 Tuř
 kostel sv. Martina
 Loreta
 Vokšice
 Údrnice
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Marka
 sousoší Panny Marie
 stará radnice
 palmový skleník
 Kopidlno
 Valdická brána
 popravčí kámen
 děkanství
 synagoga
 kostel sv. Vojtěcha
 vodárenská věž
 kostel sv. Prokopa
 Čeřov
 Čeřovka
 Vysoké Veselí
 Nadslav
 kostel sv. Ducha
 Staré Hrady
 Sekeřice
 Ostružno
 kostel sv. Jiří
 Kovač
 Sekeřice
 Brada
 Konecchlumí
 Železnice
 Milkovice
 Kamenice
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Jiří
 Prachovské skály
 Železnice
 Dřevěnice
 Chotělice
 Staré Smrkovice
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Samšina
 kostel sv. Jiljí
 Obora
 Dětenice
 Muzeum piva
 Pařez
 kostel sv. Prokopa
 Hlušice
 Sobčice
 Ohnišťany
 Mackov
 kostel sv. Václava
 Lavice
 kostel sv. Stanislava
 Mokřice
 Smidary
 Stav
 Mlázovice
 Spařence
 Bradlec
 kostel sv. Jiří
 Choteč
 Křižánky
 kostel sv. Martina
 Rožďalovice
 sloup jezuity Burnatia
 kostel sv. Havla
 Alainova věž
 kostel sv. Jiljí
 Mladějov
 Podlesí
 pomník Janu Malátovi
 kostel sv. Prokopa
 Tábor
 Kozlov
 Kumburk
 Vlčí Pole
 Pařízek
 stará radnice
 mariánský sloup
 Skřivany
 Humprecht
 zvonička
 dub červený
 skalní město Apolena
 Sloupno
 kostel sv. Václava
 Dymokury
 obecní studna
 dům č. p. 14
 Nebákov
 Husův sbor
 boží muka
 synagoga
 radnice
 Kuncberk
 kostel sv. Vavřince
 skalní mlýn
 Nový Bydžov
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 smírčí kříž
 Semtinská lípa
 Křinec
 kostel sv. Jiljí
 hradní pivovar
 Kost
Kontaktní informace
Ing. František Schlik
Jičíněves 1
507 31 Jičíněves
Základní informace místa
ID místa: 3809
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 15.1.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama