Chátrající a ve zříceninu se měnící tvrz, která spolu se dvorem nahradila kolem r. 1560 hrad Šumburk. Osada vzniklá kolem dvora ve 20. století úplně zanikla a stejný osud hrozí i posledním zbytkům dvora a tvrze.
Hlavní obrázek místa
© Martin Kabeláč 04/2007
V r. 1453 postoupili Illburkové šumburské panství pánům z Fictumu. Ti opravili a přestavěli hrad Šumburk, postavili roku 1514 v Klášterci panský dům – tvrz, opět spojili někdejší šumburské panství (1512), tedy Šumburk, Klášterec a Perštejn. Klášterec byl počátkem 16. století povýšen na městečko a Wolf Dittrych Fictum mu udělil roku 1529 svobodu. Roku 1543 prodal Hanuš Fictum své panství opět Šumburkům, ti pak roku 1559 Petrovi Boryňovi ze Lhoty a na Nezabylicích. Petr Boreň byl ve sporu se zemany zastřelen na cestě z Klášterce na Šumburk roku 1560. Panství si později rozdělily jeho dcery. Starší Markéta se vdala za Václava Gryspeka a ujala se šumburského panství. Když roku 1590 ovdověla, provdala se podruhé za Viléma Huvara z Lobensteina. Spolu pak přestavěli poplužní dvůr na tvrz a opustili požárem poničený hrad. Nad branou svého nového sídla zasadili svoje rodové erby. Po smrti svého druhého manžela (†1602) prodala roku 1607 Kryštofovi Fictumovi hrad, tvrz s poplužním dvorem, zpustlý Perštejn a pět vsí. Fictumové nepřetržitě drželi a obývali kláštereckou tvrz, a tak bylo opět celé panství spojeno v jejich rukou. Nová šumburská tvrz od té doby nebyla jako panské sídlo řádně udržovaná a postupně začala sloužit pro účely správy hospodářství jako součást kláštereckého panství. Fictumovské statky byly po Bílé hoře zkonfiskovány a r. 1623 získal klášterecké a šumburské panství Kryštof Šimon z Thunu povýšený roku 1629 do stavu říšských hrabat s přídomkem z Hohensteina. Do konce svého života (†1635) se stal jedním z největších držitelů panství v zemi. Thunové šumburskou tvrz s poplužním dvorem nákladně přestavěli v barokním slohu na hospodářský dvůr, který zůstal až do současnosti významnou dominantou města Klášterec. Za Thunů vznikla v okolí statku osada. Thunové drželi klášterecké panství až do roku 1945. Později převzaly šumburský dvůr do…  číst dále
Jan Mrzílek - Nadace Renesance 21, 31.8. 2006
historie

Původní osada Schönburg, rozkládající se asi 1500 m západně od Klášterce nad Ohří v nadmořské výšce 424 m. Osadu tvořil panský poplužní dvůr, hájovna, kaple, obytné domy, lesní a zemědělské pozemky, zahrady a sady. K osadě patřilo též území klášterecké hory se zříceninou hradu Šumburk (Schönburg). Původ osady se váže k vzniku poplužního dvora, poprvé zmíněného roku 1512 jako hospodářské součásti hradu, dále pak k založení tvrze jako nového panského sídla namísto již nevyhovujícího hradního obydlí v roce 1560. V roce 1863 měla osada 16 domů s 34 obyvateli a poštovní úřad. Koncem 19. století dal držitel panství kníže Thun-Hohenstein vybudovat pro osadu vlastní vodovod s jímacím vodárenským zařízením nad Kláštereckou Jesení v celkové délce 2,5 km. Postupem doby se počet obyvatel snižoval až odchodem posledních v polovině 80. let 20. století osada zanikla. Stavby byly v důsledku špatné státní péče a nešetrného…  číst dále

Jan Mrzílek - Nadace Renesance 21, 31.8. 2006

Půdorys místa

plán přízemí
© J. Úlovec a H. Klímová (in Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, díl 2. N-Ž, Libri, Praha 2005)
Obrázek

Komentáře

Ústecký kraj,  Chomutov  (CV), Klášterec nad Ohří

Místa v okolí

 Šumburk
 Lázně Evženie
 radnice
 stará porcelánka
 špýchar
 železniční most
 Klejnštejn
 Egerberk
 Perštejn
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Terezie
 Úhošť
 Nebesa
 Himlštejn
 smírčí kříže
 Maleš
 kostel sv. Havla
 křížová cesta
 Ptačí domky
 městské opevnění
 Kadaň
 dům č. p. 7
 Šlikovský dům
 radnice
 dům č. p. 78
 Katova ulička
 kostel sv. Anny
 děkanství
 stará synagoga
 socha sv. Vojtěcha
 katovna
 Bystřický můstek
 železárna
 Hauenštejn
 kostel sv. Vavřince
 vápenka
 Hasištejn
 Rokle
 kostel sv. Václava
 Vintířov
 Vintířov
 kostel sv. Markéty
 Klínovec
 Květnová
 Radonice
 Květnová
 Ahníkov
 kostel sv. Kryštofa
 sloup s Pietou
 lesní hřbitov
 Velichov
 radnice
 Vilémov
 hřbitovní kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Rudá věž smrti
 Doupovská dráha
 Skřivánčí vrch
 sousoší Kalvarie
 kostel Všech svatých
 dům čp. 309
 kostel sv. Martina
 Poláky
 Mašťov
 Radošov
 Pětipsy
 maloměstské domy
 kostel sv. Barbory
 Mořičov
 hradiště u Černovic
 Lázně Kyselka
 Bučina
 Ostrov
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Štěpána
 Skalky skřítků
 kamenný kříž
 Hausberk
 Brody
Základní informace místa
ID místa: 4573
Typ místa: tvrz
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.6.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama