Chátrající a ve zříceninu se měnící tvrz, která spolu se dvorem nahradila kolem r. 1560 hrad Šumburk. Osada vzniklá kolem dvora ve 20. století úplně zanikla a stejný osud hrozí i posledním zbytkům dvora a tvrze.
Hlavní obrázek místa
© Martin Kabeláč 04/2007
V r. 1453 postoupili Illburkové šumburské panství pánům z Fictumu. Ti opravili a přestavěli hrad Šumburk, postavili roku 1514 v Klášterci panský dům – tvrz, opět spojili někdejší šumburské panství (1512), tedy Šumburk, Klášterec a Perštejn. Klášterec byl počátkem 16. století povýšen na městečko a Wolf Dittrych Fictum mu udělil roku 1529 svobodu. Roku 1543 prodal Hanuš Fictum své panství opět Šumburkům, ti pak roku 1559 Petrovi Boryňovi ze Lhoty a na Nezabylicích. Petr Boreň byl ve sporu se zemany zastřelen na cestě z Klášterce na Šumburk roku 1560. Panství si později rozdělily jeho dcery. Starší Markéta se vdala za Václava Gryspeka a ujala se šumburského panství. Když roku 1590 ovdověla, provdala se podruhé za Viléma Huvara z Lobensteina. Spolu pak přestavěli poplužní dvůr na tvrz a opustili požárem poničený hrad. Nad branou svého nového sídla zasadili svoje rodové erby. Po smrti svého druhého manžela (†1602) prodala roku 1607 Kryštofovi Fictumovi hrad, tvrz s poplužním dvorem, zpustlý Perštejn a pět vsí. Fictumové nepřetržitě drželi a obývali kláštereckou tvrz, a tak bylo opět celé panství spojeno v jejich rukou. Nová šumburská tvrz od té doby nebyla jako panské sídlo řádně udržovaná a postupně začala sloužit pro účely správy hospodářství jako součást kláštereckého panství. Fictumovské statky byly po Bílé hoře zkonfiskovány a r. 1623 získal klášterecké a šumburské panství Kryštof Šimon z Thunu povýšený roku 1629 do stavu říšských hrabat s přídomkem z Hohensteina. Do konce svého života (†1635) se stal jedním z největších držitelů panství v zemi. Thunové šumburskou tvrz s poplužním dvorem nákladně přestavěli v barokním slohu na hospodářský dvůr, který zůstal až do současnosti významnou dominantou města Klášterec. Za Thunů vznikla v okolí statku osada. Thunové drželi klášterecké panství až do roku 1945. Později převzaly šumburský dvůr do…  číst dále
Jan Mrzílek - Nadace Renesance 21, 31.8. 2006
historie

Původní osada Schönburg, rozkládající se asi 1500 m západně od Klášterce nad Ohří v nadmořské výšce 424 m. Osadu tvořil panský poplužní dvůr, hájovna, kaple, obytné domy, lesní a zemědělské pozemky, zahrady a sady. K osadě patřilo též území klášterecké hory se zříceninou hradu Šumburk (Schönburg). Původ osady se váže k vzniku poplužního dvora, poprvé zmíněného roku 1512 jako hospodářské součásti hradu, dále pak k založení tvrze jako nového panského sídla namísto již nevyhovujícího hradního obydlí v roce 1560. V roce 1863 měla osada 16 domů s 34 obyvateli a poštovní úřad. Koncem 19. století dal držitel panství kníže Thun-Hohenstein vybudovat pro osadu vlastní vodovod s jímacím vodárenským zařízením nad Kláštereckou Jesení v celkové délce 2,5 km. Postupem doby se počet obyvatel snižoval až odchodem posledních v polovině 80. let 20. století osada zanikla. Stavby byly v důsledku špatné státní péče a nešetrného…  číst dále

Jan Mrzílek - Nadace Renesance 21, 31.8. 2006

Půdorys místa

plán přízemí
© J. Úlovec a H. Klímová (in Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, díl 2. N-Ž, Libri, Praha 2005)
Obrázek
Ústecký kraj,  Chomutov  (CV), Klášterec nad Ohří

Místa v okolí

 Šumburk
 Lázně Evženie
 radnice
 stará porcelánka
 špýchar
 železniční most
 Klejnštejn
 Egerberk
 Perštejn
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Terezie
 Úhošť
 Nebesa
 Himlštejn
 smírčí kříže
 Maleš
 kostel sv. Havla
 křížová cesta
 Ptačí domky
 městské opevnění
 dům č. p. 7
 Šlikovský dům
 radnice
 Kadaň
 dům č. p. 78
 Katova ulička
 kostel sv. Anny
 děkanství
 stará synagoga
 socha sv. Vojtěcha
 katovna
 Bystřický můstek
 železárna
 kostel sv. Vavřince
 Hauenštejn
 vápenka
 Hasištejn
 Rokle
 kostel sv. Václava
 Vintířov
 Vintířov
 kostel sv. Markéty
 Květnová
 Radonice
 Klínovec
 Květnová
 kostel sv. Kryštofa
 Ahníkov
 sloup s Pietou
 lesní hřbitov
 Velichov
 radnice
 Vilémov
 hřbitovní kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Doupovská dráha
 Rudá věž smrti
 Skřivánčí vrch
 sousoší Kalvarie
 kostel Všech svatých
 Poláky
 dům čp. 309
 kostel sv. Martina
 Mašťov
 Pětipsy
 Radošov
 maloměstské domy
 kostel sv. Barbory
 Mořičov
 hradiště u Černovic
 Lázně Kyselka
 Bučina
 radnice
 Ostrov
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Štěpána
 Skalky skřítků
 kamenný kříž
 Hausberk
 Brody
Základní informace místa
ID místa: 4573
Typ místa: tvrz
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.6.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama