Chátrající a ve zříceninu se měnící tvrz, která spolu se dvorem nahradila kolem r. 1560 hrad Šumburk. Osada vzniklá kolem dvora ve 20. století úplně zanikla a stejný osud hrozí i posledním zbytkům dvora a tvrze.
Hlavní obrázek místa
© Martin Kabeláč 04/2007
V r. 1453 postoupili Illburkové šumburské panství pánům z Fictumu. Ti opravili a přestavěli hrad Šumburk, postavili roku 1514 v Klášterci panský dům – tvrz, opět spojili někdejší šumburské panství (1512), tedy Šumburk, Klášterec a Perštejn. Klášterec byl počátkem 16. století povýšen na městečko a Wolf Dittrych Fictum mu udělil roku 1529 svobodu. Roku 1543 prodal Hanuš Fictum své panství opět Šumburkům, ti pak roku 1559 Petrovi Boryňovi ze Lhoty a na Nezabylicích. Petr Boreň byl ve sporu se zemany zastřelen na cestě z Klášterce na Šumburk roku 1560. Panství si později rozdělily jeho dcery. Starší Markéta se vdala za Václava Gryspeka a ujala se šumburského panství. Když roku 1590 ovdověla, provdala se podruhé za Viléma Huvara z Lobensteina. Spolu pak přestavěli poplužní dvůr na tvrz a opustili požárem poničený hrad. Nad branou svého nového sídla zasadili svoje rodové erby. Po smrti svého druhého manžela (†1602) prodala roku 1607 Kryštofovi Fictumovi hrad, tvrz s poplužním dvorem, zpustlý Perštejn a pět vsí. Fictumové nepřetržitě drželi a obývali kláštereckou tvrz, a tak bylo opět celé panství spojeno v jejich rukou. Nová šumburská tvrz od té doby nebyla jako panské sídlo řádně udržovaná a postupně začala sloužit pro účely správy hospodářství jako součást kláštereckého panství. Fictumovské statky byly po Bílé hoře zkonfiskovány a r. 1623 získal klášterecké a šumburské panství Kryštof Šimon z Thunu povýšený roku 1629 do stavu říšských hrabat s přídomkem z Hohensteina. Do konce svého života (†1635) se stal jedním z největších držitelů panství v zemi. Thunové šumburskou tvrz s poplužním dvorem nákladně přestavěli v barokním slohu na hospodářský dvůr, který zůstal až do současnosti významnou dominantou města Klášterec. Za Thunů vznikla v okolí statku osada. Thunové drželi klášterecké panství až do roku 1945. Později převzaly šumburský dvůr do…  číst dále
Jan Mrzílek - Nadace Renesance 21, 31.8. 2006
historie

Původní osada Schönburg, rozkládající se asi 1500 m západně od Klášterce nad Ohří v nadmořské výšce 424 m. Osadu tvořil panský poplužní dvůr, hájovna, kaple, obytné domy, lesní a zemědělské pozemky, zahrady a sady. K osadě patřilo též území klášterecké hory se zříceninou hradu Šumburk (Schönburg). Původ osady se váže k vzniku poplužního dvora, poprvé zmíněného roku 1512 jako hospodářské součásti hradu, dále pak k založení tvrze jako nového panského sídla namísto již nevyhovujícího hradního obydlí v roce 1560. V roce 1863 měla osada 16 domů s 34 obyvateli a poštovní úřad. Koncem 19. století dal držitel panství kníže Thun-Hohenstein vybudovat pro osadu vlastní vodovod s jímacím vodárenským zařízením nad Kláštereckou Jesení v celkové délce 2,5 km. Postupem doby se počet obyvatel snižoval až odchodem posledních v polovině 80. let 20. století osada zanikla. Stavby byly v důsledku špatné státní péče a nešetrného…  číst dále

Jan Mrzílek - Nadace Renesance 21, 31.8. 2006

Půdorys místa

plán přízemí
© J. Úlovec a H. Klímová (in Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, díl 2. N-Ž, Libri, Praha 2005)
Obrázek
Ústecký kraj,  Chomutov  (CV), Klášterec nad Ohří

Místa v okolí

 Šumburk
 Lázně Evženie
 radnice
 špýchar
 železniční most
 Klejnštejn
 Egerberk
 Perštejn
 Funkštejn
 radnice
 kostel sv. Terezie
 Úhošť
 Himlštejn
 Maleš
 smírčí kříže
 křížová cesta
 Ptačí domky
 městské opevnění
 radnice
 Kadaň
 dům č. p. 7
 Šlikovský dům
 Katova ulička
 kostel sv. Anny
 dům č. p. 78
 stará synagoga
 socha sv. Vojtěcha
 katovna
 děkanství
 Bystřický můstek
 železárna
 kostel sv. Vavřince
 Horní hrad
 vápenka
 Hasištejn
 Rokle
 kostel sv. Václava
 Vintířov
 Vintířov
 kostel sv. Markéty
 Radonice
 Klínovec
 Květnová
 Květnová
 Ahníkov
 kostel sv. Kryštofa
 sloup s Pietou
 lesní hřbitov
 Velichov
 radnice
 Vilémov
 hřbitovní kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Doupovská dráha
 Rudá věž smrti
 Skřivánčí vrch
 sousoší Kalvarie
 kostel Všech svatých
 Poláky
 Mašťov
 dům čp. 309
 kostel sv. Martina
 Pětipsy
 Radošov
 maloměstské domy
 kostel sv. Barbory
 Mořičov
 Lázně Kyselka
 hradiště u Černovic
 Bučina
 radnice
 Ostrov
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Štěpána
 Skalky skřítků
 kamenný kříž
 Hausberk
 Brody
Základní informace místa
ID místa: 4573
Typ místa: tvrz
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.6.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve středočeském kraji, v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les a z něj se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě vytesané do žuly.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

reklama