Gotická tvrz přestavěná renesančně a pak na pozdně barokní zámek Jana Kristiána Clam-Gallase. Donedávna zvláštní škola, poté soukromým vlastníkem rekonstruován a zpřístupněn. Anglický park se vzácnými dřevinami a sochařskými díly. Pamětní desky s erby z 16. a 19.stol.
Hlavní obrázek místa
© Petr Turyna 07/2004

Prohlídkové okruhy zámku:

Klasický okruh - provede návštěvníky 14 plně zařízenými pokoji (nástěnné malby al seco i al fresco, barokní a rokokové štuky). Zámecký interiér převážně z 18. století přestavuje návštěvníkům vkus a životní styl šlechty na typickém vesnickém panství. V uvítací hale je umístěna ojedinělá sbírka zbraní Maltézských rytířů, čítající cca 350 kusů převážně z třicetileté války vč. unikátních lodních děl z památné bitvy roku 1522 o ostrov Rhodos. Na zámku se nachází také velká sbírka loveckých trofejí. V zámeckém parku jsou dendrologicky zajímavé a staré dřeviny.
Strašidelné soboty - netradiční prohlídka zámeckých komnat pro děti i dospělé v doprovodu čarodějnice. Za světla plápolajících svíček, zdejší ježibaba Žizelda barvitě a po svém povypráví příběh o tom, jak se na Dětenicích žilo. Celoročně každou sobotu 10:00 - 17:00 hod.
O napravené princezně - netradiční prohlídka zámku s pohádkovým příběhem pro celou rodinu. Chcete vědět kdo napraví nezbednou princeznu? Staňte se součástí pohádky a prohlédněte si zámek. V neděli se na zámku Dětenice každou hodinu hraje pohádka O napravené princezně. V zámeckých komnatách během pohádkové prohlídky prožijete příběh princezny, který možná i dobře znáte. Netradiční zábavné prohlídky zámku každou neděli 10:00 - 16:00 hod. (poslední prohlídka s princeznou začíná v 16:00 hod.).
E.H. podle http://www.zamekdetenice.cz, 14.8. 2013
historie

Goticko-renesanční tvrz přestavěná na pozdně barokní zámek Dětenice je kulturní památka a nachází se 68 km severovýchodně od Prahy, na okraji Českého ráje (cca 50 km po dálnici, zbytek romantickou krajinou po dobré silnici). Při návštěvě zámku je možné vidět dochovalé gotické, renesanční a barokní fresky i nástěnné malby al secco. Rokokové a klasicistní štukové výzdoby. Sbírku obrazů, historických zbraní (okolo 300 ks) a loveckých trofejí. Překrásná kachlová kamna a neméně zajímavý nábytek včetně doplňků. Návštěvníci mohou zažít pohádkově romantickou podívanou při historických programech a ochutnat středověké speciality podávané dobovým způsobem. Zážitkem jsou jak rokokové plesy v barokních sálech zámku, tak středověké hostiny v renesančních prostorách. Při procházce zámeckým parkem je k vidění několik klasicistních soch včetně nádherné fontány se sousoším kentaura s nymfou od Františka Rouse. U vstupní brány parku je barokní…  číst dále

(c) 2000 Picabo Computers s.r.o.; redakce hrady.cz (Za), 16.9. 2002

Další texty historie
Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Dětenice

Místa v okolí

 Muzeum piva
 Milkovice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Ducha
 Staré Hrady
 Křižánky
 židovský hřbitov
 Domousnice
 Ujkovice
 Vlčí Pole
 Údrnice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Štěpána
 Rožďalovice
 kostel sv. Havla
 Spařence
 kostel sv. Jiljí
 popravčí kámen
 sousoší Panny Marie
 stará radnice
 děkanství
 Kopidlno
 palmový skleník
 Nadslav
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Prokopa
 kaple sv. Marka
 venkovská usedlost
 kostel sv. Mikuláše
 Lavice
 Mcely
 kostel sv. Vojtěcha
 Újezdec u Pěčic
 Kuncberk
 kostel sv. Matouše
 Ostružno
 evangelický kostel
 Samšina
 Loreta
 zvonice
 kostel sv. Václava
 stará radnice
 mariánský sloup
 Křinec
 Mackov
 Humprecht
 zvonička
 kostel sv. Jiljí
 dub červený
 kostel sv. Václava
 Veliš
 kostel sv. Vavřince
 Sukorady
 Jičíněves
 Chvistonosy
 kostel sv. Prokopa
 skalní mlýn
 Jičíněves
 Pěčice
 boží muka
 Vokšice
 pomník Helma
 obecní studna
 dům č. p. 14
 kostel sv. Václava
 Březno
 Semtinská lípa
 Češovské valy
 kostel sv. Jiljí
 Mladějov
 Dymokury
 kostel sv. Prokopa
 Solec
 Kost
 hradní pivovar
 Prachovské skály
 panský dvůr Zájezd
 kostel sv. Anny
 Loučeň
 socha sv. Prokopa
 rozhledna Čížovka
 Romanka
 Pařez
 Pařízek
 Soleček
 kostel sv. Václava
 Kolomuty
 Nebákov
 Nový Ronov
 Dobrovická muzea
 Valdická brána
 synagoga
 kaple sv. Jiljí
 kostel sv. Václava
 U tří mostů
 Brada
 Volenovice
 Čeřovka
 Kněžmost
 Čeřov
 radnice
 kostel sv. Martina
 sloup jezuity Burnatia
 Studénka
 Valdštejnská lodžie
 kostel sv. Jiljí
 Lhotice
 Alainova věž
Kontaktní informace
Dětenice - zámek
507 24 Dětenice 1
Tel: 493 596 132
http://www.detenice.cz
info@detenice.cz
Základní informace místa
ID místa: 1274
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 16.9.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama