Gotická tvrz přestavěná renesančně a pak na pozdně barokní zámek Jana Kristiána Clam-Gallase. Donedávna zvláštní škola, poté soukromým vlastníkem rekonstruován a zpřístupněn. Anglický park se vzácnými dřevinami a sochařskými díly. Pamětní desky s erby z 16. a 19.stol.
Hlavní obrázek místa
© Petr Turyna 07/2004

Prohlídkové okruhy zámku:

Klasický okruh - provede návštěvníky 14 plně zařízenými pokoji (nástěnné malby al seco i al fresco, barokní a rokokové štuky). Zámecký interiér převážně z 18. století přestavuje návštěvníkům vkus a životní styl šlechty na typickém vesnickém panství. V uvítací hale je umístěna ojedinělá sbírka zbraní Maltézských rytířů, čítající cca 350 kusů převážně z třicetileté války vč. unikátních lodních děl z památné bitvy roku 1522 o ostrov Rhodos. Na zámku se nachází také velká sbírka loveckých trofejí. V zámeckém parku jsou dendrologicky zajímavé a staré dřeviny.
Strašidelné soboty - netradiční prohlídka zámeckých komnat pro děti i dospělé v doprovodu čarodějnice. Za světla plápolajících svíček, zdejší ježibaba Žizelda barvitě a po svém povypráví příběh o tom, jak se na Dětenicích žilo. Celoročně každou sobotu 10:00 - 17:00 hod.
O napravené princezně - netradiční prohlídka zámku s pohádkovým příběhem pro celou rodinu. Chcete vědět kdo napraví nezbednou princeznu? Staňte se součástí pohádky a prohlédněte si zámek. V neděli se na zámku Dětenice každou hodinu hraje pohádka O napravené princezně. V zámeckých komnatách během pohádkové prohlídky prožijete příběh princezny, který možná i dobře znáte. Netradiční zábavné prohlídky zámku každou neděli 10:00 - 16:00 hod. (poslední prohlídka s princeznou začíná v 16:00 hod.).
E.H. podle http://www.zamekdetenice.cz, 14.8. 2013
historie

Goticko-renesanční tvrz přestavěná na pozdně barokní zámek Dětenice je kulturní památka a nachází se 68 km severovýchodně od Prahy, na okraji Českého ráje (cca 50 km po dálnici, zbytek romantickou krajinou po dobré silnici). Při návštěvě zámku je možné vidět dochovalé gotické, renesanční a barokní fresky i nástěnné malby al secco. Rokokové a klasicistní štukové výzdoby. Sbírku obrazů, historických zbraní (okolo 300 ks) a loveckých trofejí. Překrásná kachlová kamna a neméně zajímavý nábytek včetně doplňků. Návštěvníci mohou zažít pohádkově romantickou podívanou při historických programech a ochutnat středověké speciality podávané dobovým způsobem. Zážitkem jsou jak rokokové plesy v barokních sálech zámku, tak středověké hostiny v renesančních prostorách. Při procházce zámeckým parkem je k vidění několik klasicistních soch včetně nádherné fontány se sousoším kentaura s nymfou od Františka Rouse. U vstupní brány parku je barokní…  číst dále

(c) 2000 Picabo Computers s.r.o.; redakce hrady.cz (Za), 16.9. 2002

Další texty historie
Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Dětenice

Místa v okolí

 Muzeum piva
 Milkovice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Ducha
 Staré Hrady
 Křižánky
 židovský hřbitov
 Domousnice
 Ujkovice
 Vlčí Pole
 Údrnice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Štěpána
 Rožďalovice
 kostel sv. Havla
 Spařence
 kostel sv. Jiljí
 popravčí kámen
 sousoší Panny Marie
 stará radnice
 děkanství
 Kopidlno
 palmový skleník
 Nadslav
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Prokopa
 kaple sv. Marka
 venkovská usedlost
 Mcely
 kostel sv. Mikuláše
 Lavice
 kostel sv. Vojtěcha
 Újezdec u Pěčic
 Kuncberk
 kostel sv. Matouše
 Ostružno
 evangelický kostel
 Loreta
 Samšina
 zvonice
 kostel sv. Václava
 stará radnice
 mariánský sloup
 Křinec
 Mackov
 Humprecht
 zvonička
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Václava
 dub červený
 Veliš
 kostel sv. Vavřince
 Sukorady
 Jičíněves
 kostel sv. Prokopa
 Chvistonosy
 Pěčice
 skalní mlýn
 Jičíněves
 boží muka
 Vokšice
 pomník Helma
 obecní studna
 dům č. p. 14
 kostel sv. Václava
 Březno
 Semtinská lípa
 Češovské valy
 kostel sv. Jiljí
 Dymokury
 Mladějov
 Solec
 kostel sv. Prokopa
 Prachovské skály
 Kost
 hradní pivovar
 Loučeň
 panský dvůr Zájezd
 kostel sv. Anny
 socha sv. Prokopa
 rozhledna Čížovka
 Romanka
 Pařez
 Pařízek
 Soleček
 kostel sv. Václava
 Kolomuty
 Nebákov
 Nový Ronov
 Dobrovická muzea
 Valdická brána
 vodárenská věž
 synagoga
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Jiljí
 U tří mostů
 Brada
 Volenovice
 Čeřovka
 Kněžmost
 Čeřov
 radnice
 kostel sv. Martina
 sloup jezuity Burnatia
 Studénka
 Valdštejnská lodžie
 kostel sv. Jiljí
 Lhotice
 Alainova věž
Kontaktní informace
Dětenice - zámek
507 24 Dětenice 1
Tel: 493 596 132
http://www.detenice.cz
info@detenice.cz
Základní informace místa
ID místa: 1274
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 16.9.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama