Gotická tvrz přestavěná renesančně a pak na pozdně barokní zámek Jana Kristiána Clam-Gallase. Donedávna zvláštní škola, poté soukromým vlastníkem rekonstruován a zpřístupněn. Anglický park se vzácnými dřevinami a sochařskými díly. Pamětní desky s erby z 16. a 19.stol.
Hlavní obrázek místa
© Petr Turyna 07/2004

Prohlídkové okruhy zámku:

Klasický okruh - provede návštěvníky 14 plně zařízenými pokoji (nástěnné malby al seco i al fresco, barokní a rokokové štuky). Zámecký interiér převážně z 18. století přestavuje návštěvníkům vkus a životní styl šlechty na typickém vesnickém panství. V uvítací hale je umístěna ojedinělá sbírka zbraní Maltézských rytířů, čítající cca 350 kusů převážně z třicetileté války vč. unikátních lodních děl z památné bitvy roku 1522 o ostrov Rhodos. Na zámku se nachází také velká sbírka loveckých trofejí. V zámeckém parku jsou dendrologicky zajímavé a staré dřeviny.
Strašidelné soboty - netradiční prohlídka zámeckých komnat pro děti i dospělé v doprovodu čarodějnice. Za světla plápolajících svíček, zdejší ježibaba Žizelda barvitě a po svém povypráví příběh o tom, jak se na Dětenicích žilo. Celoročně každou sobotu 10:00 - 17:00 hod.
O napravené princezně - netradiční prohlídka zámku s pohádkovým příběhem pro celou rodinu. Chcete vědět kdo napraví nezbednou princeznu? Staňte se součástí pohádky a prohlédněte si zámek. V neděli se na zámku Dětenice každou hodinu hraje pohádka O napravené princezně. V zámeckých komnatách během pohádkové prohlídky prožijete příběh princezny, který možná i dobře znáte. Netradiční zábavné prohlídky zámku každou neděli 10:00 - 16:00 hod. (poslední prohlídka s princeznou začíná v 16:00 hod.).
E.H. podle http://www.zamekdetenice.cz, 14.8. 2013
historie

Goticko-renesanční tvrz přestavěná na pozdně barokní zámek Dětenice je kulturní památka a nachází se 68 km severovýchodně od Prahy, na okraji Českého ráje (cca 50 km po dálnici, zbytek romantickou krajinou po dobré silnici). Při návštěvě zámku je možné vidět dochovalé gotické, renesanční a barokní fresky i nástěnné malby al secco. Rokokové a klasicistní štukové výzdoby. Sbírku obrazů, historických zbraní (okolo 300 ks) a loveckých trofejí. Překrásná kachlová kamna a neméně zajímavý nábytek včetně doplňků. Návštěvníci mohou zažít pohádkově romantickou podívanou při historických programech a ochutnat středověké speciality podávané dobovým způsobem. Zážitkem jsou jak rokokové plesy v barokních sálech zámku, tak středověké hostiny v renesančních prostorách. Při procházce zámeckým parkem je k vidění několik klasicistních soch včetně nádherné fontány se sousoším kentaura s nymfou od Františka Rouse. U vstupní brány parku je barokní…  číst dále

(c) 2000 Picabo Computers s.r.o.; redakce hrady.cz (Za), 16.9. 2002

Další texty historie

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Dětenice

Místa v okolí

 Muzeum piva
 Milkovice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Ducha
 Staré Hrady
 Křižánky
 židovský hřbitov
 Domousnice
 Ujkovice
 Vlčí Pole
 Údrnice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Štěpána
 Rožďalovice
 kostel sv. Havla
 Spařence
 kostel sv. Jiljí
 popravčí kámen
 sousoší Panny Marie
 stará radnice
 děkanství
 Kopidlno
 palmový skleník
 Nadslav
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Prokopa
 kaple sv. Marka
 venkovská usedlost
 kostel sv. Mikuláše
 Lavice
 Mcely
 kostel sv. Vojtěcha
 Újezdec u Pěčic
 Kuncberk
 kostel sv. Matouše
 Ostružno
 evangelický kostel
 Samšina
 Loreta
 zvonice
 kostel sv. Václava
 stará radnice
 mariánský sloup
 Čtvrtě
 Mackov
 Křinec
 zvonička
 kostel sv. Jiljí
 Humprecht
 dub červený
 kostel sv. Václava
 Lužické hradiště
 Veliš
 kostel sv. Vavřince
 Sukorady
 Jičíněves
 Chvistonosy
 kostel sv. Prokopa
 skalní mlýn
 Jičíněves
 Pěčice
 boží muka
 Vokšice
 pomník Helma
 obecní studna
 dům č. p. 14
 kostel sv. Václava
 Březno
 Semtinská lípa
 Češovské valy
 kostel sv. Jiljí
 Mladějov
 Dymokury
 kostel sv. Prokopa
 Solec
 hradní pivovar
 Prachovské skály
 Kost
 panský dvůr Zájezd
 kostel sv. Anny
 Loučeň
 socha sv. Prokopa
 rozhledna Čížovka
 Romanka
 Pařez
 Pařízek
 Soleček
 kostel sv. Václava
 Kolomuty
 Nový Ronov
 Nebákov
 Dobrovická muzea
 vodárenská věž
 Valdická brána
 synagoga
 kaple sv. Jiljí
 kostel sv. Václava
 U tří mostů
 Koprník
 Brada
 Volenovice
 Čeřovka
 Kněžmost
 Čeřov
 radnice
 kostel sv. Martina
 sloup jezuity Burnatia
 Studénka
 Valdštejnská lodžie
 kostel sv. Jiljí
 Lhotice
 Alainova věž
Kontaktní informace
Dětenice - zámek
507 24 Dětenice 1
Tel: 493 596 132
http://www.detenice.cz
info@detenice.cz
Základní informace místa
ID místa: 1274
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 16.9.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama