ZOO byla založena r. 1895 Ornitologickým spolkem jako ptačí park (později zookoutek). Obnovena po válce byla otevřena r. 1919 již jako zoologická zahrada. Za ředitele Jiřího Badalce v l. 1954-82 zažila rozkvět a stala se kvalitním chovným zařízením. Koncem 20. stol. byla stavebně modernizována.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 08/2021
Zoologická zahrada v Liberci je nejstarší v České republice. Najdete ji nedaleko centra Liberce v údolí Jizerského potoka. Rozkládá se na ploše 13 ha a chová asi 140 druhů zvířat z celého světa. Nejznámější je chov bílých tygrů (bílá forma tygra indického) i když mnoho malých diváků dává přednost výběhu šimpanzů nebo krmení lachtanů.
28.12. 2004
historie

Historie Zoo v Liberci

Zoo v Liberci je vůbec nejstarší zoologickou zahradou u nás. Byla založena r. 1895 Ornitologickým spolkem pro severní Čechy v čele s ornitologem Erichem Sluwou původně jako malý ptačí park (Geflügelpark) v libereckých Lidových sadech. R. 1904 spolek vystavěl velkou veřejnou voliéru, postupně přibyl další ptačinec a výběhy se srnčí zvěří. Po 1. světové válce musela být zahrada obnovena, což se povedlo Erichovi Sluwovi společně s Fritzem Wellerem a r. 1919 byla otevřena jako první zoologická zahrada u nás. Zoo se postupně rozšiřovala, přibyl medvědinec, bazén pro lachtany, zimní hala či pavilonek pro velké šelmy. Po r. 1945 zoo převzal stát. Do r. 1954 procházela zoo těžkým obdobím, ze kterého ji vyvedl nový ředitel Jiří Badalec. Zahrada pod jeho vedením v l. 1954-1982 opustila vystavovatelský kurs a stala se kvalitním chovným zařízením zaměřeným na vzácná zvířata. Byla postavena řada expozic a pavilonů a do chovu byla…  číst dále

http://www.zooliberec.cz , http://cs.wikipedia.org, 30.10. 2011

Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Liberec I - Staré Město

Místa v okolí

 Lidové sady
 Liberecká výšina
 Severočeské muzeum
 vodní nádrž Harcov
 Liberec
 synagoga
 nová radnice
 dům U Dvou sfing
 Appeltův dům
 Valdštejnské domky
 Jezdec
 kostel sv. Kříže
 Šolcův dům
 Hašlerova chata
 Melzerův pomník
 Trniště
 vodní nádrž Fojtka
 kaple Panny Marie
 Královka
 kostel sv. Bonifáce
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jakuba
 Nová Louka
 Haléřova tvrz
 Císařský kámen
 Hamrštejn
 Karlovské bučiny
 vodní nádrž Mšeno
 Slovanka
 Kristiánov
 hlavní pošta
 městské divadlo
 Ještěd
 fara
 sokolovna
 stará radnice
 nová radnice
 kostel sv. Anny
 mohyla letců
 radnice
 galerie Belveder
 Rašovka
 Neysseburg
 mariánský sloup
 kostel sv. Vavřince
 silniční most
 Bramberk
 Petřín
 kostel sv. Mikuláše
 Holubník
 Skalní hrad
 kostel sv. Kryštofa
 vesnický orloj
 Loupežnická jeskyně
 Nisanka
 Skalákovna
 Vysoký
 Curia Vítkov
 Velký Štolpich
 Ořešník
 pramen Nisy
 vodopády Jedlové
 Solvayův lom
 kaple sv. Kryštofa
 Štolpišská silnice
 automobilka Kaipan
 Finkův kámen
 kašna
 sousoší Panny Marie
 kostel sv. Mikuláše
 Na Čihadle
 Smržovka
 železniční most
 kostel sv. Anny
 Černá Studnice
 trojiční sloup
 Kittelův dům (Burk)
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Maxmiliána
 Raimund
 Heřmanická rozhledna
 Schmittův zámek
 Krkavčí skály
 radnice
 Jizera
 mariánský sloup
 Kopanina
 Protržená přehrada
 městský špitál
 Lázně Libverda
 Blaschkeho vila
 Lázně Libverda
 Fanterova skála
 kostel sv. Víta
 fara
 mariánský sloup
 Tanvaldský Špičák
 Čertova zeď
 smírčí kříž
 Frýdlant
 kaple Piety
 Obří sud
 Frýdštejn
 Scholzeho mlýn
 horská chata Smědava
 Chrastná
 Paličník
 Grabštejn
 kaple sv. Vavřince
 Malá Skála
 Vranov-Pantheon
 Smrk
 spořitelna
 Železný Brod - VPZ
Kontaktní informace
ZOO Liberec
Masarykova 1347/31
460 01 Liberec
Tel: 00420 482 710 616
http://www.zooliberec.cz/
info@zooliberec.cz
Základní informace místa
ID místa: 2751
Typ místa: ZOO, akvarium
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 28.12.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama