Zámek zaniklý demolicí před rokem 1984, z kterého do dnešních dnů zbylo pár kousků zdí. Pozdně barokní zámek nechala postavit v roce 1788 markraběnka bádenská na místě předešlé tvrze, založené pravděpodobně Račíny v 15. století.
Hlavní obrázek místa
Jediný zbytek zdi ze zámku
© Martin Kabeláč, 02/2008
Zámek byl velká obdélná patrová budova, jejíž střední převýšenou část zakončovala mansardová střecha, dvě boční křídla byla kryta střechou valbovou. Západní část budovy měla tři osy oken, východní část dvě osy oken. Hlavní vstup do budovy s kamenným portálem byl mimo střední osu rizalitu krytého mansardovou střechou. Část starší tvrze tvořila přístavek ve východní části, jehož patro bylo vysunuto na krakorcích. V budově zámku se po ní dochovalo několik prostor v přízemí s křížovými a valenými klenbami.
Petr Nožička, čerpáno z:Kol. aut., Zaniklé Hrady, zámky, tvrze Čech, Moravy a Slezka po roce 1945, Libri, Praha 2005, 6.5. 2011
historie

První zmínka o vsi je z roku 1358, kdy zde sídlil farář. V roce 1378 kupuje ves Bořek z Rýzmburka a připojuje k Bečovu. Za Račínů pravděpodobně už v 15. století vzniká nová tvrz nad severním okrajem vsi. Jako sídlo sloužila do roku 1623, kdy bylo panství za účast ve stavovském povstání zabaveno a prodáno. Tvrz dále sloužila k hospodářským účelům. Vilém z Vřesovic nedrží panství dlouho a v roce 1625 je připojeno k lauenburskému panství v Toužimi. Po roce 1788 nechává markraběnka bádenská Marie Alžběta Eleonora přestavět tvrz na pozdně barokní zámek, který sloužil jako jedno z jejích četných sídel. Zámek sloužil po roce 1945 především k bytovým účelům a nebyl řádně udržován. Jeho totální zkázu završil požár koncem sedmdesátých let a následná demolice před rokem 1984. Dnes se zde nalézá pouze několik zbytků zdí a zasypaný sklep.

Petr Nožička, čerpáno z:Kol. aut., Zaniklé Hrady, zámky, tvrze Čech, Moravy a Slezka po roce 1945, Libri, Praha 2005, Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku IV., Západní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1985, 23.4. 2011

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Štědrá

Místa v okolí

 bývalá rychta
 kostel sv. Vavřince
 Prohořský hrádek
 Štědrá
 kaple Panny Marie
 Štědrá
 kaple Panny Marie
 panský dům
 mariánský sloup
 radnice
 Toužim
 kaple sv. Kříže
 Vlkošov
 kaple sv. Anny
 Tuchtova kaple
 kaple Panny Marie
 Ratibořský mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 vysílač Krašov
 kostel sv. Ondřeje
 Bílá boží muka
 Kunzova muka
 Mazanec
 kaple sv. Floriána
 kaple sv. Kříže
 Žlutice
 Nevděk
 kašna
 Údrč
 Žlutice – MPZ
 kostel sv. Blažeje
 Údrč
 Kokořovský dvůr
 radnice
 Panský dům
 fara
 synagoga
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Leonarda
 židovský hřbitov
 Bochov
 Hartenštejn
 kaple Panny Marie
 Čichalovský mlýn
 kostel sv. Jakuba
 kaple
 boží muka
 bývalá fara
 radnice
 neogotická studna
 kašna
 Hungerberg
 návesní kaple
 Budov
 Budov
 kaple sv. Jana a Pavla
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Vavřince
 Vladař
 kaple Kaina a Ábela
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Martina
 smírčí kříž
 kostel Všech svatých
 kaple
 Blažkův mlýn
 smírčí kříž
 Nečtiny – MPZ
 židovský hřbitov
 Nečtinský Špičák
 Verušičky
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jakuba
 Luka
 Javorná
 Březín
 Týniště
 Chyše
 Preitenstein
 Nečtiny
 Bražec
 boží muka
 mariánský sloup
 synagoga
 Chyše
 Úterý – MPZ
 kostel sv. Václava
 radnice
 zámecký pivovar
 kašna
 Manětín – MPZ
 městské opevnění
 Manětín
 Stružná
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Barbory
 Brdo
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Václava
 Podštěly
 Libkovice
 radnice
 trojiční sloup
 stará škola
 kostel sv. Jiljí
 Radějov
 Kostrčany
 Hoppova kaple
 mariánský sloup
 Valeč
Základní informace místa
ID místa: 9853
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.5.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama