Bývalá tvrz, prvně zmiňovaná v r. 1360. Náležela příslušníkům z rodu Labouně. R. 1511 byla prodána. Už v r. 1567 je známo jméno Hrádek a tvrz je již zpustlá. Dnes viditelný příkop a val vysoký 3 m. Opevnění není pouze na západní straně.
Hlavní obrázek místa
oválné tvrziště, příkop a vpředu porušený val z jihovýchodu
© Aleš Novák, 03/2011
Okrouhlý pahorek tvrze o průměru necelých 30 metrů je dodnes obklopen zachovalým příkopem a valem vysokým až 3 m, pouze na západní straně je opevnění již neznatelné. Plocha tvrziště je rovná, bez terénních depresí, jen na severu je téměř neznatelná čtvercová prohlubeň. Pod Hrádek, v některých pramenech nazývaný Zlivštejn, se dostaneme po polní cestě, která vychází ze zpevněné komunikace z jihozápadního cípu Údrnic. Místo se nachází v bývalé třešňovce a je dnes hustě zarostlé náletovými dřevinami. V zimních měsících je tvrziště dobře patrné, v létě se bez sekery, pily a dobré fantazie neobejdete o:).
Aleš Novák , 19.3. 2011
historie

Ves Údrnice se poprvé připomíná v roce 1318. Dle nalezené keramiky ze střední doby hradištní (9. století) můžeme usuzovat na starší osídlení v prostoru kolem dnešního kostela sv. Martina. V roce 1360, kdy náleží Údrnice příslušníkům zemanského rodu z Labouně, je zmiňována tvrz a k ní náležející dvůr. Ve druhé polovině 14. a na počátku 15. století se uvádí ještě několik příslušníků rodu z Labouně, kteří rovněž používali přídomku z Údrnic. V roce 1511 prodal Petr Údrnický z Labouně tvrz, dvůr a ves Údrnice majiteli sousedního velišského panství Mikuláši Trčkovi z Lípy. Tím tvrz pozbyla významu panského sídla a zřejmě rychle zpustla. V roce 1567 je tzv. Hrádek uváděn již jako pustý.

Aleš Novák , Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku /VI – Východní Čechy/ - Nakladatelství Svoboda 1984 a www.obcecr.cz/udrnice/, 19.3. 2011

Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Údrnice

Místa v okolí

 kostel sv. Martina
 kostel sv. Ducha
 Staré Hrady
 kostel sv. Jiří
 popravčí kámen
 Milkovice
 stará radnice
 Kopidlno
 kostel sv. Matouše
 sousoší Panny Marie
 děkanství
 palmový skleník
 Nadslav
 kostel sv. Prokopa
 Dětenice
 kaple sv. Marka
 Muzeum piva
 kostel sv. Václava
 Loreta
 Jičíněves
 Jičíněves
 Veliš
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiljí
 Ostružno
 Vokšice
 Křižánky
 Češovské valy
 Spařence
 Rožďalovice
 kostel sv. Havla
 Samšina
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Vlčí Pole
 židovský hřbitov
 Lavice
 Mackov
 vodárenská věž
 Milíčeves
 Valdická brána
 synagoga
 kostel sv. Václava
 Domousnice
 Prachovské skály
 kostel sv. Štěpána
 Čeřovka
 Volanice
 Čeřov
 Ujkovice
 Pařez
 kostel sv. Kateřiny
 Brada
 stará radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 Tuř
 kostel sv. Jiljí
 Mladějov
 Valdštejnská lodžie
 Humprecht
 kostel sv. Matouše
 zvonička
 Sekeřice
 dub červený
 Sekeřice
 Kuncberk
 Pařízek
 obecní studna
 boží muka
 dům č. p. 14
 venkovská usedlost
 skalní mlýn
 Křinec
 Vysoké Veselí
 kostel sv. Jiljí
 Železnice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiljí
 Dymokury
 sloup jezuity Burnatia
 evangelický kostel
 Semtinská lípa
 Železnice
 kostel sv. Prokopa
 Nebákov
 Mcely
 Kost
 hradní pivovar
 panský dvůr Zájezd
 kostel sv. Jiří
 Hlušice
 Čtvrtě
 Alainova věž
 Dřevěnice
 Lužické hradiště
 Chvistonosy
 rozhledna Čížovka
 Solec
 Tábor
 Bradlec
 Romanka
 kostel sv. Václava
 Soleček
 Nový Ronov
 pomník Janu Malátovi
 kostel sv. Prokopa
 Kumburk
 U tří mostů
 Komárovský rybník
Základní informace místa
ID místa: 9842
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.6.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama