Kostel v Kobylém se připomíná roku 1367. Současná stavba zřejmě pochází z období po požáru 1833, využití starších konstrukcí není vyloučeno. Po roce 1945 zpustl, současný stav se blíží havárii.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihovýchodu
© Ivan Grisa 08/2009
Kobylé (součást obce Pšov) se nachází jižně od Žlutic na silnici Záhořice - Pšov. Mezi ním a Žluticemi se vypíná kopec s hradem Nevděk (viz heslo) a bývalým hradním dvorem. Autobusové spojení funguje prakticky jen v pracovních dnech, nejbližší železniční zastávka Záhořice na trati Rakovník - Bečov nad Teplou se nachází necelé 2 km severovýchodně v údolí Střely.
Ivan Grisa, 29.8. 2009
historie

Kostel svatého Kříže v Kobylém

Původ, historie, ani zasvěcení kostela v Kobylém nejsou zcela jasné. Poprvé se připomíná roku 1367, UPČ (viz prameny) uvádějí současné zasvěcení Nanebevzetí Panny Marie a barokní původ stavby, stránky plzeňské diecese uvádějí zasvěcení svatému Kříži a původ stavby po požáru roku 1833. Kasulová okna byť se silně zredukovanou siluetou, se zdají napovídat možnosti barokní stavby, může ale jít o projev tradicionalismu místních zedníků. Inspirace empírem se projevuje termálními okny tří volných stran velké hranolové věže, která by měla ukrývat presbytář a od něj pouze hlavním oltářem oddělený prostor sakristie. Kostel by tak byl orientován k západu. Oba prameny se shodují na jednotném eklektickém vnitřním vybavení z roku 1883. Viditelné je i to, že kostel po roce 1945 silně zchátral, stav pláště i plochého stropu lodi jsou prakticky havarijní. Kostel sice obklopuje funkční hřbitov, on sám však není nijak využit. Jižně od kostela stojí snad…  číst dále

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 2, Academia 1979 a webové stránky www.dominanty.cz, 29.8. 2009

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Kobylé

Místa v okolí

 Nevděk
 socha Panny Marie
 kaple sv. Kříže
 synagoga
 kaple Panny Marie
 fara
 kašna
 Žlutice – MPZ
 Vladař
 radnice
 Panský dům
 Žlutice
 Kokořovský dvůr
 Mazanec
 socha Ecce Homo
 fara
 kostel sv. Mikuláše
 Kunzova muka
 smírčí kříž
 Bílá boží muka
 Tuchtova kaple
 Štědrá
 kaple Panny Marie
 Štědrá
 Chyše
 návesní kaple
 kaple
 kaple Kaina a Ábela
 kostel sv. Jiljí
 kaple Panny Marie
 Čichalovský mlýn
 kaple Panny Marie
 Blažkův mlýn
 synagoga
 Chyše
 kašna
 zámecký pivovar
 městské opevnění
 kaple sv. Anny
 kaple
 Prohořský hrádek
 Jablonná
 Ratibořský mlýn
 Vlkošov
 Budov
 Brložec
 Budov
 kaple Panny Marie
 Verušičky
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Václava
 židovský hřbitov
 Týniště
 kostel sv. Vavřince
 Sychrov
 bývalá rychta
 socha sv. Barbory
 Podštěly
 Loreta
 silniční most
 Brdo
 Manětín
 Manětín – MPZ
 Údrč
 Údrč
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Barbory
 Nečtinský Špičák
 kostel sv. Leonarda
 kostel sv. Ondřeje
 Kotaneč
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Anny
 Libkovice
 Luka
 židovský hřbitov
 Nečtiny – MPZ
 vysílač Krašov
 Kostrčany
 Nový Dvůr
 kostel sv. Václava
 Preitenstein
 Nečtiny
 dvůr Kalec
 kostel sv. Vavřince
 Hoppova kaple
 mariánský sloup
 Valeč
 Dědek a Bába
 Černá Hať
 Hartenštejn
 Bochov
 bývalá fara
 Březín
 neogotická studna
 Radějov
 radnice
 kašna
 kaple Panny Marie z Re
 Hungerberg
 kostel sv. Jakuba
 Vochlice
 panský dům
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Blažeje
 Skytaly
 mariánský sloup
 kaple sv. Kříže
 kostel sv. Markéty
 radnice
 Toužim
 Mlýnce
 Vyšohrad
 Žihle
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Floriána
 Lina
 Kapucín
 židovský hřbitov
 Odlezelské jezero
 Malměřice
 Bražec
 kostel sv. Anny
 Vidhostice
 kostel sv. Martina
 Vidhostice
 Ondřejov
 Stružná
 kostel sv. Jakuba
 Úterý – MPZ
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Václava
 Plasy
 boží muka
 morový sloup
 železná huť
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost
Dukelských hrdinů 97
364 52 Žlutice
Tel: 353 393 117
Základní informace místa
ID místa: 8187
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 10.10.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama